Nocí zaplály svatojánské ohně na hradě Hukvaldy

Když hrad Hukvaldy ožívá v jedné ze svých letních akcí, je těžké jeho vábení odolat. Tentokrát se jeho hradby zaplnily dobovou hudbou a lákaly na závěrečné ohňové vystoupení. K setkání tentokrát vybídla samotná Svatojánská noc.

Ačkoliv se Svatojánská noc odehrává již v noci z 23. na 24. června, hrad Hukvaldy si pro oslavu této události připravil ihned páteční oslavy. Při cestě za událostí nás i tentokrát potěšili svoji přítomností daňci v hukvaldské oboře a na samotném vrcholku kopce nás už čekal menší šrumec. Sice byla akce tentokrát o trochu méně navštěvovaná oproti minulým létům, to nám ale ještě neřádila zákeřná pandemie po světě. Vše se musí dát do pořádku pomalu a je výborné, že se již nachází první zvědaví turisté, kteří svou návštěvou podporují tyto památky.

A jak to vypadalo na samotném hradě Hukvaldy? Na pódiu v hradní Mottě vystupovala hudební skupina Děvětsil věnující se dobové hudbě, která se střídala se skupinou scénického šermu Allegros s jejich šermířskými scénkami. Pro návštěvníky byla připravena střelba z luku či kuše a pár stánečků s tematickými výrobky. Mě vždycky dokážou učarovat dřevěné hračky a meče pro děti, ale na své si přišli třeba také milovníci doplňků a drahých kamenů. Nádvořím se nesla lahodná vůně klobás, kterým jsme opět neodolali a znovu jsme si prošli už tolik známý hrad, kam se několikrát do roka vydáváme. Kromě svatojánské noci zde totiž můžete objevit spoustu další akcí od velkolepých bitev několika šermířských skupin, přes strašidla a přespávání na hradě. Každý si tady vždy najde to svoje.

A jelikož se jednalo o poctu Svatojánské noci, která je známá pálením ohňů, nemohlo chybět ani závěrečné vystoupení ve spojení skupin Allegros a Histerky. Ti se předvedli nejen s kejklířskými kousky spojenými s ohňovými pomůckami, které ve tmě poskakovaly jako světlušky, ale třeba i s šermem se zapálenými zbraněmi. To vše střídala vystoupení s doplňky svítícími ve tmě a a hudbou s naprosto odlišnou atmosférou, a tak si diváci mohli užívat jednoho odlišného zážitku za druhým.

Svatojánská noc probíhající z 23. na 24. června byla původně pohanským svátkem mezi mnohými názvy známým také jako Kupala. Byla to noc, kdy na kopcích zapláli ohně, přes které lidé přeskakovali na znamení očisty. Prvotně byla vrhána zapálená kola z kopců, ale kvůli bezpečností se později třeba malovala kola zapálenými košťaty. To vše na symbol slunce a plodnosti. Také to byla noc, kdy se nesezdaní sbližovali. I přes příchod křesťanství se udržela tato tradice až do dnešních dob, nyní již známá jako Svatojánská noc, tedy věnovaná svatému Janovi a i zvyky se změnily, neboť dnes se spíše zapalují vysoké vatry.

Pokud míříte do Moravskoslezského kraje, jistě si obec Hukvaldy nenechejte ujít. Kromě hradu čnícího se nad vískou, který objímá obora bohatá na zvířenu, tady naleznete také místo narození Leoše Janáčka s naučnou stezkou. A nezapomeňte si v oboře zajít za liškou Bystrouškou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *