Naučná stezka Betonová hranice aneb po stopách československé válečné historie
Sevřeni mezi velkými zeměmi jsme to neměli nikdy jednoduché a museli jsme svoje hranice pečlivě chránit. Vznikl tak před stoletím v té době nepřekonaný pevnostní systém, kterým se k nám jezdily inspirovat i jiné země. A teď ty betonové monumenty stojí jako připomínka minulosti opuštěny v divoké přírodě českých lesů.
Trasa: Naučná stezka Betonová hranice |
Netřeba se honit pouze za krásami přírody a neuvěřitelnými panoramaty. Ve skrytu lesních porostů nás také může čekat nemalé překvapení – a ne, houby tentokrát nemyslím. Když jsme s mužem byli na výletě v obci Dolní Morava, rozhodla jsem se vymyslet také zajímavou trasu pro něj. A ta se tady opravdu sama nabízí, protože jak projíždíte krajinou, téměř všude neodmyslitelně narazíte na malé železobetonové stavby postavené těsně před druhou světovou válkou. Historicky laděný výlet tentokrát započal v obci Mladkov, kde mají příhodně celou naučnou stezku po těchto objektech s četnými informačními tabulemi, které vás nejen seznámí se všemi objekty a jejich rozdíly, ale také provedou jejich stavbou, situací během války či poválečné době. Naprosto nic vám neunikne a široce si zde rozšíříte obzory.
Zpátky do historie
Za svoji bezpečnost jsme vždy chtěli statečně bojovat, a tak není divu, když v letech 1935-1938 začalo vznikat kolem Československa plánované nepřetržité opevnění skládající se z menších a větších srubů či dělostřeleckých věží, které na sebe vzájemně dohlédly. Na výstavbě se tehdy nepodílel jen stát, ale také samotní občané se semkli, aby mohli žít s klidem na duši. Československé opevnění se mělo stát nepřekonatelnou překážkou, zvláště při blížící se druhé světové válce. Tehdy bylo ale bohužel rozhodnuto o nás bez nás, podepsaná Mnichovská dohoda a část pohraničního území včetně našeho unikátního opevnění bylo postoupeno Německu. Naše hranice se nenávratně otevřely.
Po obsazení Němci se především objekty na Králicku staly doslova pokusnými králíky. Vojáky byla testována jejich odolnost proti bombám, plynu, ale i běžným zbraním. Hledaly se skuliny pro nejlepší odstranění, ale i přesto se řopíky (stavby pojmenovány dle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací) ukázaly jako velmi odolné. Dodnes tak můžete pozorovat následky jejich pokusů, kdy je tato obrovská masa železobetonu posunuta metr po svých základech po výbuchu nebo dokonce převrácena vzhůru nohama, ale stále v jednom kuse. Tak šikovné byly české ruce!
Největší škodu jsme tomuto obrannému systému ovšem zasadili po válce sami. Ve větších pevnostech se totiž nacházely pancéřové zvony se střílnami do všech stran, které byly důležitým obranným prvkem. Tehdy se schválilo, že se ty rozbité kusy zvonů můžou posbírat kovošrotem, který byl ovšem tak nenasytný, že se rozhodl vytáhnout z pevností naprosto všechny zvony v okolí. Vzhledem k odolnosti staveb to musel být krok finančně naprosto nevýhodný, ale přesto se stalo a všichni nad tím přivřeli oči. Po neúspěšném pokusu udělat z větších staveb sklady zbraní a munice objekty už jen chátraly. Naštěstí se po mnoha desítkách let objevili milovníci válečné historie, kteří se snaží tuto linii opevnění rekonstruovat, a tak se do objektů po velmi dlouhé době může podívat také někdo jiný než jen kolonie netopýrů, které využily opuštěné podzemní prostory.
Cestou necestou po stezce Betonová hranice
Před vámi je nenáročná okružní cesta přes desítky objektů nedaleko obce Mladkov. Trasa příhodně začíná u vlakové stanice Mladkov, takže doprava na místo se sama nabízí. První část stezky, tedy první 4 km, vás čeká pouze Přírodní park Suchý vrch – Buková hora, ale v lesích se poté postupně začnou objevovat betonové stavby, po jejichž stopě jsme se tentokrát vydali. Některé z bunkrů jsou v tuto chvíli opraveny, plně vybaveny a ve společnosti průvodce je můžete i navštívit, viz níže Důležité informace před návštěvou.
Na trase vás čeká také několik větších objektů včetně dělostřelecké tvrze Bouda, která byla při naší návštěvě v rekonstrukci. Těšíme se již na rozvolnění pravidel a dokončení úpravy stavby pro návštěvníky, neboť se sem jistě znovu podíváme. Procházka lesem to byla opravdu příjemná a láká nás zjistit o bunkrech také něco více, nakouknout do jejich vnitřní atmosféry a ne jen skrze dřevěné tabule naučné stezky, .
Naučná stezka Betonová hranice je výbornou příležitostí poznat zajímavosti ohledně naší historie. Co mne zamrzelo, bylo nevhodné značení. Trasa se táhne přes zelené, žluté i červené značení, a tak bych čekala, že bude mít svůj symbol pro lokální trasu také na stromech, to se ovšem nestalo. Trasu musíte sledovat na rozcestnících, kde je střídavě značena buď značkou u jednotlivého směru a nebo názvem NS Betonová hranice.
Důležité informace před návštěvou
Dělostřelecká tvrz Bouda
web | otevírací doba
Vojensko-historické technické muzeum
web
Doprava
Vlaková stanice Mladkov
Autobusová zastávka Mladkov, U kostela
Zajímavostí v okolí naleznete ovšem daleko více. Za sebe doporučuji návštěvu ruční papírny Velké Losiny (54 km). V trochu bližší vzdálenosti můžete také zavítat do pohoří Králický Sněžník na rozhlednu Klepáč (20 km) nebo na nejvyšší vrchol Králický Sněžník (22 km).
Parádní výlet, až pojedu někdy koelm omrknu to tam 😉 😀 Já jsem obdobně laděnou trasu absolvovala v okolí obce Branná (nedaleko Jeseníku), kde jsou pevnůstky zmapované i dobře díky geocashingu. Okolí je tam doslova prošpikované dalšími zajíamvými naučnými stezkami, takže též mohu doporučit 😉
Jé, děkuji za tip, určitě se bude do budoucna hodit. Máme v plánu se zase vrátit do těchto míst, až se situace trochu zlepší 🙂