Zasněžená rozhledna Klepáč na česko-polských hranicích

V zimě se nepřestává túrovat, vždyť horská krajina se tak krásně promění v pohádkově bílém háv. V takových chvílích je vlastně samotná cesta mnohdy kouzelnější než cíl. Tak pojďte nakouknout na trasu, kde rozhledna Klepáč nabízí výhledy do dvou různých států.

Trasa: Parkoviště Ski-areál Dolní Morava – rozhledná Klepáč
Trasa vyznačená na Mapy.cz
Vzdálenost: 4,1 km
Typ: Turistika
Čas: cca 2h
Vstupné: Ne
Občerstvení: Ne, pouze na začátku (Dolní Morava)

Když jsme byli ve vesnici Dolní Morava na dovolené naposledy, posteskla jsem si takhle při snídani, že bych chtěla navštívit také rozhlednu na protějším vrchu, než je umístěna Stezka v oblacích. Tenkrát toho času na túrování tolik nebylo, a proto jsme si příjemné dny v této lokalitě museli zopakovat a s nimi přišel i vytouženy výlet na rozhlednu Klepáč.

Rozhledna Klepáč, též známá také jako rozhledna Klepý, se nachází kousek od stejnojmenného vrcholu Klepáč (1144 m n.m.) v pohoří Králický Sněžník. Dostat se k ní dá ze dvou směrů, ale v konečné fázi se vždy objevíte na horské hřebenovce, která kopíruje hranice České republiky a Polska. Jako na dlani tak máte výhledy do obou státu!

Směrem na vrchol Klepáč Roubenky v krajině pohoří Kralický Sněžník

Vzhůru po modré a po červené

My jsme odstartovali z parkoviště u skiareálu Dolní Morava, kde hned naproti se nachází penzion Terezka, nejen perfektní ubytování, ale také výborná restaurace. Podle informací od personálu ji dokonce od naší poslední návštěvy zrekonstruovali, ale na to si budeme muset počkat až po přehnání aktuální situace a otevření těchto podniků. Každopádně nyní zde funguje výdejní okýnko na jídlo i menička! (doporučuji si po výletě jídlo s sebou zakoupit)

A pak už jen stoupáte vzhůru a ještě výš po modré, která se nejprve vine po silnici. V podstatě notnou část trasy se dostanete po silnicích i na kole, ale závěrečná část je již nezpevněná. V nižších výškách vám malebnou krajinu doplňují půvabné roubenky. Když jsme mezi nimi procházeli my, dokonce na nás pokřikovaly dvě sojky.

Hurá na rozhlednu Napojujeme se na červenou Prudké stoupání po červené, které může být v zimě poněkud nebezpečné Výhledy z hřebenu

Tam, kde končí modré značení, hned navazuje na správný směr červená. Zde bych ale chtěla upozornit, že ačkoliv jde o zkratku, jedná se o prudké stoupání, které může být v zimních měsících pěkně nebezpečné – raději to v takovém případě vezměte oklikou přes rozcestí Nad sršňovkou.

My jsme po cestě na Klepáč potkali také běžkaře, ačkoliv těžko říct, jak daleko se dostali, neboť po hřebenovce se vyjetá stopa netáhla. Zato sami jsme litovali, že jsme si nevzali lopaty na sníh, protože dolů by se jelo parádně.

Vrchol Klepáč a jeho tajemné klepání

Rozhledna KlepáčPři tomto směru trasy k rozhledně se vrchol Klepáč nachází ještě před samotnou výškovou stavbou, ačkoliv z ní si užijete jistě daleko velkolepější pohledy. Tedy pokud nebudete mít štěstí jako my a nepotká vás na vrcholu oblačnost znemožňující jakýkoliv výhled do údolí, ať již na české nebo na polské straně. Samotná 28 m vysoká rozhledna měla na sobě zákaz vstupu za těchto podmínek, což nás ale nemrzelo, protože bychom stejně nic neviděli. Alespoň se můžeme těšit, že až tohle kouzelné pohoří Králický Sněžník navštívíme znovu, připraví si pro nás rozhledna Klepáč něco nového. 

A odkud se vzal ten název pro zdejší vrchol? Jelikož se zde za určitých podmínek pohybují kameny, vydávají v takových situacích klepavé zvuky, které přinesly ono trefné pojmenování místa. Díky tomu je také zdejší krajina prohlášena za chráněnou a nesmí se v ní kácet právě kvůli oné pohybující se kamenné suti.

Další zajímavostí je také fakt, že jste vystoupali na vrch, jehož voda odtéká do tří různých moří a to Severního, Černého a Baltského.

Důležité informace před návštěvou

Parkoviště Velká Morava
Zastávka autobusu Dolní Morava, lesní správa

Vrchol Klepáč dostal název od klepajících kamenů České Republiky na hřebenu

A co podniknout dál na Dolní Moravě? Rozhodně si vyšlápněte na nejvyšší vrchol zdejšího pohoří, který nese totožný název – Králický Sněžník (1424 m n.m.). Jeho návštěvu opravdu doporučuji, neboť trasa k němu má mnoho co nabídnout, včetně známé sochy slůněte. A pokud máte hor dost, využijte dalších rozmanitých atrakcí a zábavy ve dvou areálech Dolní Moravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *