Dolní Morava je střediskem sportu a zábavy nejen v zimě

Na Dolní Moravě jsme byli na podzim s myšlenkou, že je to spíše zimní středisko, a tak nejspíše jedinou věcí, kterou zde budeme moci dělat, bude chození po zdejších nádherných horách. To jsme se ale velmi zmýlili, protože Dolní Morava nabízí široké možnosti zábavy pro velké i malé.

Nachází se zde celkem dvě centra nabízející další vyžití v horách, jedno je u hotelu Vista a druhé u hotelu U Slona. Obě tato centra navíc propojuje vyasfaltovaná, přibližně 1 km dlouhá Stamichmanova naučná stezka pro děti skrze les. Naleznete zde celkem deset zastavení, které těm nejmenší představují fungování lesa a jeho zvířecí obyvatele. Také se seznámíte se skřítkem Stamichmanem, který vám odvypráví svůj příběh. Navíc ho můžete také potkat v malé umělé jeskyni.

U hotelu Vista naleznete dětské hřiště Mamutíkův vodní svět s vodními zařízeními všeho druhu, které děti mohou zkoušet a nechat jimi protékat vodu, ale také s velkým chundelatým Mamutem, do kterého se můžou vyšplhat, překonávat překážky a sklouznout se po veliké skluzavce. Jistě také děti potěší třeba takový Pískový svět, kde si můžou hrát na archeology a odkrývat ukryté věci pod pískem nebo naopak stavět z písku a dostat se třeba na takový Divoký západ.

Ale i dospělí si zde přijdou na své v Adrenalinovém parku se skoky z výšky, houpačkou se seskokem z 13 m výšky pro jednu až dvě osoby. A nebo to můžete zkusit o trošku klidněji v lanovém parku, kde jsou připravené okruhy různých úrovní pro ty nejnáročnější i nejmenší. Samozřejmě nesmím opomenout také lezeckou stěnu, kde si může zalozit nebo si to jen vyzkoušet úplně každý.

Pokud je centrum u hotelu Vista Vaším výchozím bodem, pak si zde na předem doporučené okruhy můžete zapůjčit koloběžky nebo rovnou kola. Pro turisty je zde také možnost ať již lanovkou nebo pěšky vyrazit na nedalekou Stezku v oblacích. Ta je dlouhá 700 m a nabízí při jejím zdolávání nejen různé adrenalinové zážitky, jakožto na jejím vrcholu lanem zasíťovanou podlahu s průhledem dolů nebo 100 m dlouhou skluzavku, ale také se dozvíte poučnou formou skrze informační tabule  o nejzajímavějších místech z blízkého okolí. Na stezku je tak výborný nápad jít první den a inspirovat se, kam následující dny půjdete (pokud to již nemáte promyšlené). A rozhodně neváhejte se trochu přiobléct, na nechráněné stezce to o trochu více fouká, na podzim nám všichni záviděli čepice a rukavice, ačkoliv na běžných trasách v lese stačila jen lehká bunda bez dalšího přioblečení.

V centru u hotelu U Slona najedete také menší skok z výšky. My jsme si pěkně zadováděli na bobové dráze, která se řítí všemi směry po louce z kopce dolů. Také zde najdou své místo milovnici Disc golfu, jehož hřiště se rozprostírá do svažitého kopce a okrajových lesů.

Nadlábneme si břicha

My jsme na Dolní Moravě byli mimo hlavní sezónu, a tak je nutno podotknout, že v tomto období jsme měli trochu problém s večeří. Nechtěli jsme ji v našem hotelu, ale hledat zde po 4 hodině odpolední nějakou restauraci je téměř nemožné. Nakonec jsme slavili úspěch v penzionu Pod Slamníkem a v chatě Terezka, ačkoliv zde to bylo trošku komplikovanější. Pojďme ale nakouknout trochu podrobněji, kde jsme všude na jídlo sedli a kde se nám líbilo.

V centru hotelu Vista jsme bydleli právě ve Vistě, kde jsme měli zaplacené i snídaně. Ty se skládali ze švédských stolů a většina teplých částí plavala v oleji, proto jsme se rozhodli, že večeře za 300 Kč nebudeme ani pokoušet. V tomto centru jsme navštívili ovšem jiné místo a to penzion Pod Slamníkem, který nás doslova zachránil od večerního hladu. I mimo sezónu si zde můžete posedět na večeři, akorát si nemůžete vybírat z jídelního lístku, ale pouze si můžete objednat buď to, co mají na večeři připravenu v menu hosté nebo plněné knedle. Je to snad nejlevnější jídlo, na které jsme narazili, zasytí, ale jedná se o takovou tu obyčejnější stravu. My jsme měli na večeři maso s brambory, tatarkou, volským okem a přílohou.

V centru poblíž hotelu U slona je toho daleko více. Předně jsme vyzkoušeli samotnou chatu U slona, která je hned u bobové dráhy. Je to taková klasická jídelna, kdy stojíte v řade u pultíku, kde si říkáte o jídla, která vám mají nabrat. Najíst se zde dá, nic extra nečekejte. Pokud se chcete opravdu hodně dobře najíst, doporučuji pak nedaleký penzion Na rozcestí. Je to malá hospůdka a restaurace v jednom, mají poctivou českou kuchyni a vyplatí se sem alespoň jednou zajít. Jako poslední bych ještě chtěla zmínit chatu Terezka, kde se nachází pizzerie. Sice si za ně trošku připlatíte, ale jsou to opravdu vynikající pizzy, od těch klasických až po nápaditější a musím říct, že v České republice jsem snad lepší pizzu nejedla. Důležité je poznamenat, že nabízejí i možnost rozvozu a hlavně chata Terezka funguje také jako ubytování a tak přibližně kolem 6 h je restaurace obsazena ubytovanými kvůli večeři.

Kde složit hlavu?

Co restaurace, to nějaké to ubytování, je jich tu nepřeberné množství, ale kde jsme nocovali my? Naši dovolenou jsme si užívali v hotelu Vista, jedná se o 4* hotel zaměřený na wellness. Toho jsme si nakonec neužili vzhledem k turistickým plánům a nedostatku času. Velmi se mi ovšem líbilo, že zde měli program pro malé i velké. Třeba takové předčítání z knihy dětem mne nadchlo, během našeho pobytu tady byla také možnost společného výšlapu na Stezku v oblacích a mnohé další. Jednalo se o takové malé luxusní ubytování s vodou a jablky na uvítanou. Jako velké plus vidím také přímé umístění u sjezdovky. Na druhou stranu snídaně nás zrovna moc nenadchly, jak jsem referovala výše. Jinak nesmím zapomenout zmínit také náš menší problém s kartou, na kterou funguje vstup do pokoje místo klíčů. Na druhý den nám přestala fungovat jedna, tak jsme ji nechali vyměnit. Jenže následující den po celodenní tůře jsme přišli k pokoji a nefungovaly rovnou obě karty a museli jsme vyčkat necelou půlhodinu u recepce, než se na nás dostane řada a problém se vyřeší. Moc příjemné to nebylo, ale bylo nám oznámeno, že je to u nich novinka a problémy teprve ladí, tak snad je to tam nyní lepší.

Při našem pobytu jsme se porozhlíželi i po dalším ubytování a do oka nám padla sympatická chata Terezka. Jídlo nám tam opravdu velmi chutnalo, což je velké plus. Je opravdu velmi jednoduše vybavená, tak akorát na zimní dovolenou. Jedinou nevýhodou je, že sjezdovka se nachází přes silnici a za parkovištěm.

A kam dále z dolní Moravy? Můžete si vyšlápnout na nedaleký Králický Sněžník vysoký 1424 m, nejvyšší horu stejnojmenného pohoří, která si pro vás připravila spoustu rozličných tváří přírody a také pramen řeky Moravy. Můžete také zajet do 30 km vzdálených Velkých Losin, kde se nachází nejen nádherný zámek se zajímavou historií vázající se i k čarodějnickým procesům, ale také ruční papírna, která je nyní jedinou a poslední v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *