Pojďte se projet na kole z industriálního města podél řeky Ostravice až do čisté beskydské přírody

Nenáročnou cyklostezku z Ostravy do Beskyd si určitě zamilujete stejně jako my. Provede vás přírodou a lesy za doprovodného hučení řeky Ostravice, která se živě dostává z nedalekých Beskyd směr Ostrava, kde se vlévá do řeky Odry.

Trasu Ostrava – Frýdek-Místek jezdíme opravdu rádi. Stáčí se podél břehů řeky Ostravice, občas zajede do lesíka, kde přes jaro cítíte (a vidíte) kvést medvědí česnek a až na jeden stoupavý kopec je to spíše pohodová rovinka na kvalitní vyasfaltované cyklocestě. V podstatě málokdy trasuje silnice a vy si tak můžete v poklidu vyjet i s dětmi.

Sice jsme neměli moc času na zastavování, protože jsme si tentokrát naplánovali delší trasu než do Frýdku-Místku, ale i tak jsme u řeky zahlédli plavat kačenu s kachňaty či procházet se čápa. A naprosto všude prolétávali racci užívající si zvednutý proud vody. Kromě přírody ovšem můžete obdivovat také lidská vodní díla na řece Ostravici. Ty doplňují tabule s informativními texty ohledně funkce a historie.

Po cestě je samozřejmě pár zastávek, kde se dá občerstvit a napít. Jednou ze zajímavých je třeba i menší občerstvení s malou písečnou pláží a lehátky, kde jsme se už jednou doslova vyplácli na sluníčko. My ale většinou zastavujeme až ve Frýdku-Místku ve zdejším Krmelci nacházejícím se na kraji parku a částečně stíněným stromy.

Při projížďce ve Frýdku-Místku nezapomeňte koukat kolem sebe, protože na druhém břehu řeky Ostravice můžete zahlédnout Frýdecký zámek. Pokud se jej rozhodnete navštívit, nečeká vás pouze možnost projít si zámecký okruh, ale třeba i stálou expozici věnující se historii zdejšího regionu s ukázkami tradičních řemesel.

Věděli jste, že řeka Ostravice získala své jméno po ostrém (prudkém) toku, má dva prameny – Bílou a Černou Ostravici a je považována za hranici mezi Moravou a Slezskem?

Cyklostezka z Frýdku-Místku do vesnice Ostravice je už kombinace asfaltu, drobného štěrku a vesnických cest, ale pořád se vám to pojede hezky po rovince. Ono celkově ta cesta z Ostravy do Ostravice je opravdu pozvolně stoupavá, protože přeci jen jedete do hor, ale to ani nepostřehnete, celé to působí jako dlouhá rovina. Proplétat se vesničkami se dá všudy, cestu si můžete příjemně prodloužit, protože nahlédnete na zdejší mimoměstský život, zahrádky plné květin, sadů, ale také slepic, koz a na loukách se pasoucích koní.

Jakmile vjedete do obce Ostravice, nezapomeňte si stezku protáhnout podél stejnojmenné říčky, neboť právě zde se tvoří opravdu nádherné peřeje, které stojí za to vidět. Skály si zde razí cestu šikmo na povrch a řece tak vytvářejí zajímavé překážky.

V obci Ostravice pak nezapomeňte cestu zakončit v Beskydském pivovárku. Čepují nejen alko, ale také nabízejí vlastní nealko, takže pokud chcete opět sednout na kolo, tak se zde najde i něco pro vás. Dá se tady dobře najíst, při příležitostech se ještě otevírá terasa s grilováním nebo probíhají prohlídky pivovárku (prý tak 1x měsíčně). Teď v červenci se zde konal také program za účasti řezbářů a v areálu přibylo hned několik nápaditých dřevěných soch odrážejících téma Beskyd a piva.

Celá tato trasa po nenáročné rovince je opravdu pro každého a je dlouhá 40 km, tedy z Ostravy do Frýdku-Místku přibližně 20 km dle startovacího místa a poté z Frýdku-Místku do Ostravice dalších 20 km.

A pokud už vás bolí nohy a nebo jste se dobře najedli jako my, tak vás potěším, protože nedaleko se nachází vlaková zastávka, odkud to jezdí směr Ostrava s jedním přestupem a vcelku pravidelně. Jestliže si chcete dát do těla, pak můžete pokračovat dál do Beskyd třeba směrem Lysá hora, která je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Ale pozor na potulujícího se medvěda! Nebo šup zpátky na cyklostezku zpět na Ostravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *