10 tipů, co podniknout ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice mám ráda a nejela jsem sem v zimě poprvé. Kouzelná krajina s malebnými dřevěnými domky mnohdy pobitými šindelem, které vytvářejí úžasnou atmosféru. Ať se projdete kterýmkoliv směrem, vždy si budete připadat jako někde v pohádce a zvláště pak se sněžnou přikrývkou kolem dokola.

Ačkoliv to tady vypadá jako zapomenutý kout světa a balzám na pocuchané nervy z uspěchaných měst, přeci jen můžete tohle místo znát ze svých televizních obrazovek. V poslední době se zde točil např. seriál České televize – Doktor Martin. Ale pojďme teď Velké Karlovice prošmejdit trochu více a podívat se, co nabízejí.

Lyžařské sjezdovky

Jak jsem již zmiňovala, byla jsem tady před desítkou let a znovu jsem se přijela postavit na lyže. Nostalgicky jsem si ale nemohla sjet sjezdovku, u které moje mladší já prožilo zimní dovolenou. I přesto, že některé tratě se ruší, stále je zde živo. Na výběr máte ze všech druhů sjezdovek pro nejmenší i nejnáročnější. My jsme si oblíbili areál Kyčerka, kde je propojeno hned několik sjezdovek a vy si můžete vybrat z červených a modrých sjezdů. Na okraji se dokonce nachází lyžařská školka a malé sjezdovky pro samostatnou drobotinu.

Hned u prvních sjezdovek směrem do centra Velkých Karlovic se nachází parkoviště i půjčovna lyží. Pokud se vydáte dále, minete dřevěné městečko se spoustou sympatických soch a dostanete se k restauraci Kyčerka, kde je pro změnu poslední z řady propojených sjezdovek.

Po tratích

Když zamíříte do Velkých Karlovic během zimní sezóny a je zde sněhová nadílka, čekají vás četné běžkařské trasy. My jsme přijeli v situaci, kdy sníh vůbec nebyl. Pak stačilo jednodenní sněžení a druhý den už byly trasy pro běžky vyjeté a upravené. Dokonce jsem zahlídla běžkařskou školu v akci.

Pokud sníh není a máte s sebou kola, můžete využít parádní cyklotrasu, která vede mimo silnici a je asfaltovaná, takže vhodná i pro rodiny s dětmi. Dokonce během zasněžených dnů zde projížděla rolba, aby ji udržela sjízdnou. Po ní se můžete dostat až do 30 km vzdáleného Vsetína a pokud by vám síly nestačily, zpátky vás doveze vlak.

Rozhledna Miloňová

Pokud si raději vyšlápnete nějaký kopeček, zkuste zamířit na rozhlednu Miloňová (846 m n.m.). Jedná se o okruh po zelené přibližně 8 km dlouhý a startující od rozcestí vedle hotelu Lanterna. Celá trasa je tak na 2-2,5 hodiny a zvládli jsme ji i během zasněžených dnů, kdy jen polovinu trasy jsme měli prošlapanou a polovinu jsme se proráželi sněhem sami.

Jediné, co mne mrzí, je špatná značenost zdejších tras. Klasické rozcestníky zde občas najdete, ale většinu nahradily malé sloupky, na kterých je tabulka 10×10 cm s rozepsanými směry, kterou snadno přehlédnete. Tedy alespoň my jsme měli problém v zasněženém prostoru bez prošlapaných tras a občas jsme minuli rozcestí, aniž bychom chtěli.

Rozhledna Miloňová je celá dřevěná a ční se do výšky 24 m, takže vás vynese krásně nad koruny stromů s výhledem na Velké Karlovice či nedalekou Karolinku. Okolí nabízí neuvěřitelná panoramata horských hřebenů porostlých převážně jehličnatými lesy. Dále po trase od rozhledny narazíte také na dřevěnou zvoničku krásně odrážející ráz valašské krajiny a zdejšího obyvatelstva.

Dřevěná kaplička pod Miloňovou

Prales Razula

U Velkých Karlovic se nachází také národní památková rezervace prales Razula, kde můžete zahlédnout nedotčenou v přírodu v její pravé podobě. Od pivovárku Pod pralesem to sem máte přibližně 2 km po asfaltované cestě, takže je to i na pěknou procházku s kočárem. Pokud ale jdete pouze starší, neváhejte si vyšlápnout do strmého kopce po lesní cestě přesně na okraji pralesa Razula. Jeho okraje poznáte díky červenému značení na kmenech stromů.

Přiznám se, že je poměrně zvláštní vidět po pravé ruce les upravený a uhlazený člověkem, zatímco po levé ruce se choulí malé stromečky pod padlými kmeny jejich starších bratrů, které odsud záměrně nikdo neodvážím. Nachází se zde i 200-300 let staré stromy s širokými kmeny, které vás na první pohled zaujmou mezi tenkou mládeží. Díky tomuto unikátnímu prostředí se zde daří rozličným druhům vzácných hub i rostlin. A mimochodem, podle odkazů zanechaných ve zdejším prostředí tady občas projde také medvěd.

Daňci a jeleni na dosah ruky

A když už jsem v minulém tipu nakousla ty kočárky, mám tady pro vás také variantu, kterou si zamilují ti nejmenší. Ve Velkých Karlovicích se totiž nachází několik ohrad, ve kterých můžete spatřit jeleny či daňky a ještě se o nich něco málo dozvědět. Kdo by si nezamiloval tyhle pány lesa doslova na dosah ruky – ale prsty do ohrady jim raději nestrkejte a ani žádné krmení zde nehledejte, pořád jen je to divoké zvíře.

U dvou ohrad se můžete dokonce ubytovat a naleznete je na adrese Velké Karlovice 616 a 995, kolem té třetí jsme pouze projížděli z Velkých Karlovic směrem na hotel Horal.

Karlovské muzeum

Pokud rádi pátráte po stopách historie, jistě oceníte zdejší malé muzeum nacházející se v hospodářství z počátku 19. století. To vám představí vznik této obce, zdejší život a nelehkou historii, kdy si zdejší obyvatelstvo těžce vydobývalo svoje právo na život a usedlost. Nacházíme se na Valašsku, a právě i z těchto krajů pocházejí známé pojmy jako je třeba zbojník.

Karlovské muzeum Karlovské muzeum

Kostel panny Marie Sněžné

Dalším důležitým prvkem odkazující na minulost je i nádherný dřevěný kostel. Podle vyprávění přišel ke svému jménu právě tím, jakou cestou vznikl. Dříve totiž nebylo jasné, v jaké lokalitě by bylo nejlepší tuto křesťanskou stavbu umístit, ale když začalo uprostřed srpna ve Velkých Karlovicích sněžit, bylo rozhodnuto. Dřevěný kostel vznikl v zcela jedinečném tvaru, s půdorysem kříže, kdy ani jeden úhel zde není ostrý. Ačkoliv je kostelík malinký, přeci jen má mnoho unikátností, jako je třeba fakt, že k jeho základní stavbě nebyl použit ani jeden hřebík nebo že jej zdobí tři nádherné lustry pocházející z dob, kdy zdejší lidi byly významní a světově známí svojí výrobou skla.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Karolinka: Sklárna a muzeum skla

S Velkými Karlovicemi je velmi svázaná výroba skla. Dříve zde stály dvě sklárny, odkud se vyvážely výrobky do celého světa. Bohužel je to zhruba 100 let, kdy sklárny zanikly a zachovala se jediná ve vedlejší vesnici Karolinka.

Neváhejte se tam zastavit a nakouknout do muzea skla, kde můžete obdivovat nádhernou práci našich předků a seznámit se s historií sklářství u nás. Bohužel v Karolince už se sklo dnes nefouká, vše je modernizované a zachovala se zde pouze leptárna skla jako jediná v České republice. Jestli vás láká vidět tuto činnost na vlastní oči, určitě se tam neváhejte zastavit, stačí se jen ve sklárně předem domluvit.

Muzeum sklářství Karolinka - nejstarší skleněné výrobky

Wellness hotel Horal

Pokud si na hory jedete odpočinout, určitě vás potěší možnost si zajet do termálních bazénů. V hotelu Horal naleznete několik bazénů s horskou vodou vyhřívanou až na 36° plnou minerálních látek. Do vody navíc přidávají italskou mořskou sůl, která má další pozitivní účinky na vaše tělo. Při tom všem si můžete úžit nádherného výhledu do údolí zdejší malebné krajiny.

Po relaxaci si můžete zaskočit zaplavat do zhruba o 10° chladnějšího plaveckého bazénu nebo naopak zkuste využít saunové světa, kde na vás čeká celá řada saunovacích procedur či whirlpool. A pokud je vám to málo, jistě si oblíbíte tradiční i exotické masáže.

Karlovský minipivovar Pod pralesem

Že si relax neumíte představit jinak než s dobrým pivem v ruce? Pak zaskočte do zdejšího pivovárku ochutnat něco z místní produkce. Vybere si tu opravdu každý včetně dětí, pro které mají vlastní nealko limonádu. Jednotlivá piva pak mají originální názvy spojené se zdejší kulturou, které vás jistě pobaví.

Za nás můžeme doporučit Skřítka, světlou 11°. A nezapomeňte sem zajít ve čtvrtek, kdy mají na jedno vybrané pivo akci 25 Kč za 0,5 l. Pokud se zde sejdete v hojném počtu v partičce alespoň 8 přátel, můžete si také domluvit prohlídku tohoto Karlovského minipivovaru.

Na závěr nesmím rozhodně zapomenout zmínit zdejší kuchyni, neboť v pivovárku Pod pralesem jsme byli každý večer na báječnou večeři. Vaří zde tradiční valašská jídla, která opravdu zasytí, porce jsou pořádné a opravdu si to tady zamilujete.

A kam dál? Což takhle po cestě se stavit na 27 km vzdálené Pustevny na hezkou procházku po hřebeni nebo na projížďku na koloběžce. Mým oblíbeným a opakovaným cílem je také 22 km vzdálené Valašské muzeum v přírodě ukrývající kouzelný skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *