Zámek Hluboká nad Vltavou, pohádkové sídlo ohromující tudorovskou architekturou

Když se řekne nejkrásnější zámek v České republice, mnohým z vás jistě vyvstane na paměti zámek Hluboká nad Vltavou, který je svým vzezřením opravdovou chloubou naší země. Je to opravdu kouzelné místo, které bychom měli alespoň jednou za svůj život navštívit, neboť nabízí netradiční zážitek při náhledu do minulosti našich předků.

Jak zámek Hluboká nad Vltavou ke svému vzhledu přišel

Při příchodu k zámku si určitě říkáte, že podobné zámky už jste někde museli vidět, ale kde to bylo? Možná právě nyní si vzpomenete na seriál Tudorovci, který by mohl objasnit vaše déjà-vu. Když byl zámek přestavěn rodem Schwarzenbergů, vzorem se stala právě tudorovská architektura, jejíž původ se vztahuje k Velké Británii. Takový malý kousek cizí země u nás v Čechách.

Tak jako u spousty zámku, i Hluboká píše svoji historii nejprve jako hrad, který vyrostl ve 13. století a nebyl nikterak význačný. Jeho majitelé byly nerozvážně střídáni, než teprve rod pánů z Hradce se rozhodl v 16. století hradu vdechnout druhou mízu a přestavět jej na renesanční zámek. Změn vzhledu se dostalo zámku ještě několik, a to o dvě století později, kdy jej přestavěli Schwarzenbergové nejprve do barokního stylu a posléze do romantické novogotiky inspirované právě královským zámkem Windsor do podoby tak, jak známe Hlubokou dnes.

Kouzelné prostředí

Když na Hlubokou zamíříte, jistě první vaše kroky nebudou směřovat k pokladnám. Zámek má při první i opakované návštěvě ohromující účinek, který vás donutí nejprve se procházet v jeho okolí, obdivovat jej a sledovat všechny ty detaily, prozrazující střípky z jeho minulosti a minulosti rodu Schwarzenbergů. Kolem zámku se příhodně ovíjí malé francouzské zahrady, kde skrze upravované záhonky květin můžete pořídit nádherné fotografie tohoto objektu. Pokud toužíte po delší procházce, nabídne svůj příjemný stín pod mohutnými stromy anglický park.

To, co vdechuje zámku jeho nezaměnitelné kouzlo, ovšem nejsou pouze vnější zdi a jejich romanticko-anglická podoba. Když se totiž ponoříte do jeho útrob skrze prohlídkové trasy, čekají vás výjimečné místnosti nejen s kazetovými stropy, ale plně vykládané vyřezávaným dřevem. Bohatství rodu a jeho důkladné úpravy zámku vás oslní.

Mimochodem, věděli jste, že se zámek stal velkým lákadlem pro filmaře, kteří zde natočili celou řadu snímku? Mezi nejznámějšími mohu jmenovat například české pohádky Pyšná princezna (1952) nebo Jezerní královna (1998).

Nenechejte si ujít vnitřní krásu Hluboké

Zámek nabízí neuvěřitelné čtyři okruhy: Reprezentační pokoje, Soukromé apartmány, Kuchyni a Hostinské pokoje. Pokud vás zajímají právě nejpropracovanější místnosti, jistě byste si neměli nechat ujít prohlídkový okruh Reprezentační pokoje, které jsou zároveň základní okruhem celého zámku a do kterých jsme se nakonec pustili i my, abychom objevili kouzlo a bohatství zámku Hluboká nad Vltavou. Součástí první prohlídkové trasy je také návštěva velkolepé knihovny, která si získá srdce nejednoho knihomola. Pokud vás ovšem nečeká zámecké poprvé a máte zájem objevovat další jeho tematická zákoutí a zjistit něco ze života na zámku, prostoru pro to máte dostatek. Jestliže si chcete dopřát řádný rozhled na tuto stavbu a okolí z výšky, jistě vás potěší možnost navštívení zámecké věže.

Čím se zámek vyčleňuje oproti ostatním, je také zimní prohlídková trasa, neboť některé z místností se i mimo sezónu vytápějí, takže stále si můžete užít netradičního zážitku a dozvědět se něco nového z našich dějin, ačkoliv jiné zámky jsou už dávno zavřené.

Důležité informace před návštěvou

Zámek Hluboká nad Vltavou
web | otevírací doba | vstupné

Fotografování uvnitř zámku zakázáno.

Doprava
Pokud se vydáte na zámek Hluboká, nejpříjemnějším dopravním prostředkem se stává automobil (Centrální parkoviště, vzdálenost 1,3 km) nebo autobus (zastávka Hluboká nad Vltavou, Pod Kostelem A, vzdálenost 1,1 km). Samotný vlak jezdí z vlakového nádraží vzdáleného od zámku 3,4km.

Mimochodem, pokud chcete využít netradiční dopravy, což takhle se zaměřit na řeku Vltavu? Několik společností zde nabízí plavbu z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. A pokud preferujete kolo, můžete se po stejné trase vydat na kole, neboť Vltavu lemuje mezi těmito městy i cyklostezka.

Parkování: Mapa

Strava
Jestliže vám kručí v břiše, zamiřte na náměstí Československé armády, kde je spousta restaurací a možností se občerstvit. My jsme nakonec vyzkoušeli polední meničko v restauraci Solidní Šance, ale nakonec jsme příliš nadšeni nebyli.

TIP: Toalety jsou potřeba vždy, když se na nějakém místě déle zdržíte. Pokud se je vydáte hledat těsně po prohlídce, vlastně samotný průvodce vše zakončí kousek od těchto místností nejvyšší potřeby. Nenechejte se ale zlákat, tyto toalety v zámeckém skleníku jsou totiž za poplatek, ale stačí se vrátit zpět na zámecké nádvoří směrem na pokladny a objevíte velké toalety zdarma. Taková menší past na turisty.

A kam se vydat dál? Pokud jste zde s dětmi, rozhodně nevynechejte zoologickou zahradu v Hluboké, ovšem pokud nestojíte o delší procházku, raději se k ní přesuňte autem, je totiž vystavěná na druhé straně Munického rybníku. Jestliže nemáte dost zámků, rozhodně nevynechejte zámek Český Krumlov a jeho historické centrum (40 km) zapsané na seznam UNESCO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *