Malebný a velkolepý zámek Český Krumlov stále láká nádhernou atmosférou

Pokud chcete zažít středověké město s jeho zámeckou dominantou na vlastní kůži, rozhodně by vaší pozornosti neměl uniknout Český Krumlov. Kus historie stále vibruje zdejšími ulicemi a jeden den vám na pořádnou prohlídku bude nakonec možná i málo.

Jak vykvetl zámek Český Krumlov

První zmínky pocházejí z počátku 13. století, kdy zdejší hrad staví Vítkovci a svůj název si tahleta stavba zaslouží dle řeky, nad kterou se sklání, tedy křivý luh. Ti ale brzy vymírají a hned následující století připadá majetek do rukou Rožmberkům, kteří rozšířili Dolní hrad a k němu vystavili zcela nový Horní hrad, kdy tato monumentální stavba dosáhla svých tak pověstných rozměrů.

Díky zadluženosti rodu však zámek propadá koruně a dostává se do rukou postupně několika císařů, než je darován rodině Eggenberků, kteří se v 17. století postarali o stavbu prvního divadla a zahrad. O století později pak Schwarzenbegové dodali zámku barokní vzhled, bohužel následně se o zámek Český Krumlov přestali zajímat, neboť své hlavní sídlo přesunulo do zámku Hluboká nad Vltavou. Ve 20. století se zámek přesouvá do rukou státu a Národní památkový ústav jej spravuje do dnešních dob.

Malebná krajina zachovávající si historickou tvář

Jako had se svíjí řeka Vltava kolem malebného historického centra ukrývajícího nejeden poklad. Nejen díky zachovalému jádru se spoustou středověkých budov včetně je tak Český Krumlov zapsán na seznam UNESCO. Nad gotickými a renesančními domečky se pak jak velký hlídač ční do výše zámek Český Krumlov, který je druhým největším zámeckým systémem na našem území.

Jestliže přicházíte z parkoviště P2 přes ulici Klášterní Dvůr, kde se nachází nejen klášter, ale také drobné obchůdky řemeslníků včetně takového kováře, kterého můžete vidět při tvorbě unikátních výrobků, dorazíte nakonec před Červenou bránu. Ta vás uvede do zámeckého areálu a zároveň jeho nejstarší částí známé jako Dolní hrad. Právě u následujícího hradního mostu nezapomeňte nahlédnout pod sebe, neboť v hradním příkopě je zřízené medvědárium a historie chovu medvědů zde na zámku sahá až do 16. století.

Prohlídka vnitřku zámku

Na nádvoří vás pak uvítá nejvýraznější prvek celého zámeckého komplexu – bohatě malovaná hradní věž, ze které je nádherný výhled na celé město. Součástí tohoto vstupného je také hradní muzeum, kde si můžete prohlédnout další exponáty ze zámeckých sbírek, které nebyly zařazeny do běžných prohlídkových okruhů.

Ty jsou na zámku rovnou dva a to Renesanční a barokní apartmány a Apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století. My jsme zvolili první variantu, která vás provede původními historickými interiéry ze 17. století, uvidíte také zlacený kočár a hlavně nejpůvabnější místnost celého zámku – Maškarní sál, hravě malovanou místnost se spoustou maskovaných hostů vyobrazených nádherně na zdi, takže i když je zde prázdno, máte dojem, jako byste byli uprostřed nejdivočejší zábavy v mumraji masek.

Další místo, které doporučuji s průvodcem navštívit, je místní barokní divadlo, nejzachovalejší v celé Evropě a stále funkční. Ačkoliv prohlídka je uskutečněna v hlavním sále formou videozáznamu ukazujícím, jak to zde funguje při představení, přesto si můžete užívat neobyčejné atmosféry kolem sebe. Bude vám také dovoleno nahlédnout do zákulisí samotného divadla, odkud se ovládají všechny posuvné prvky. Na prohlídku je omezený počet návštěvníků, takže pokud jste zanícení do historie, rozhodně si nezapomeňte zakoupit lístek včas.

Procházka zámeckým komplexem

Zámek Český Krumlov ovšem nabízí také spoustu nádherného k prohlédnutí bez nutnosti platit vstupné. Předně si můžete projít celý zámecký komplex plný bohatě malovaných nádvoří, která vás postupně vyvedou na známý Plášťový most, odkud jsou též nádherné pohledy na historické centrum města Český Krumlov. Ale kouzelná je nejen procházka po tomto mostě, ale naopak jeho obdivování z břehů Vltavy, kdy si můžete vychutnat jeho unikátní vzhled způsobený sloupořadím. Mimochodem, právě zde můžete odhalit, že po celém zámeckém komplexu byla vedena téměř 1 km dlouhá, krytá chodba spojující klášter, zámek a zámecké zahrady, která byla postavena pro Annu Rožmberskou, aby mohla pohodlně a nepozorovaně navštěvovat kterékoliv z těchto míst. Chodba je dnes bohužel neprůchozí.

Užijte si Plášťový most z dokonalého úhlu a sedněte si do restaurace Krumlovský mlýn, která se nachází přes řeku ihned naproti tomuto mostu. Na ceník a jídelníček nakoukněte na www.krumlovskymlyn.cz. My jsme zde orientačně jedli za 200-250Kč/jídlo, kdy porce jsou to opravdu veliké doslova pro velkého jedlíka. Na výběr bylo i z poledního menička, kde byly zajímavé věci.

Jestliže se vydáte po Plášťovém mostě dále kolem barokního divadla, po své levici v hradní zdi spatříte výklenek. Zde se dá drobně občerstvit, ale hlavně tady můžete také pořídit pěknou fotografii vnitřního města a části zámku. Jistě si tu podívanou vychutnáte.

A cestou stále výše a výše se nakonec dostanete až do samotných zámeckých zahrad, které se člení na francouzské zahrady a anglický park. Ve francouzské části určitě stojí za zastavení krásná fontána inspirována mořem. Pokud se vydáte vzhůru do přírodně vypadající, ale přesto udržované anglické části, čeká vás divadlo s otáčivým hledištěm. Jestliže se vám zadaří, doporučuji si zde zakoupit představení a zažít zdejší scénu naživo.

Důležité informace před návštěvou

Zámek Český Krumlov
web | otevírací doba | vstupné

Až na výjimky udělené průvodcem na konkrétních místech je zakázáno v interiérech zámku fotografovat.

Doprava
Za sebe mohu říct, že pokud můžete, využijte autobusovou nebo vlakovou dopravu. Parkování je zde dražší 40-50Kč/h a věřte mi, že jeden den na prohlídku města a zámku je málo. Samotné autobusové a vlakové nádraží je vzdálené od zámku 1-1,5km.

Parkování: Mapa | Ceník
Ačkoliv je parkování P1 přímo pod zámkem, za sebe doporučuji P2, které je levnější a cestou do hradu či zpět to můžete vzít přes krásné vnitřní město.

Zámek Český Krumlov a jeho nejbližší okolí je půvabnou destinací, která oslní duši každého. Pokud ale přemýšlíte, kam vyjet dále, zkuste to na cca 20km vzdálenou vodní nádrž Lipno I, kde uvítáte nejen turistiku, cyklistiku, ale i další aktivity spjaté přímo s vodou. Samotné Lipno nad Vltavou (32 km), kde je vybudována hráz této vodní nádrže, nabízí spoustu dalších rozmanitých aktivit spojených přímo s vodou, ale nakouknout můžete třeba také do motýlária nebo na stezku korunami stromů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *