Barcelona ve vírů umělců 20. století

Každé město má své významné umělce, kteří se zapsali svými díly do historie a nejinak je to i v Barceloně, kde kreativce ovlivňoval kubismus, ale také občanská válka ve Španělsku. Víte, kam jít načerpat atmosféru umění na přelomu 19. a 20. století?

Nejvýraznějším umělcem té doby je jistě architekt Antoni Gaudí vytvářející stavby v rytmu katalánského modernismu, kterým jsem věnovala speciální článek o 5 pohádkových stavbách Antoni Gaudího, které rozhodně musíte vidět.

Els Quatre Gats

Umělci v Barceloně v té době žili bohémským životním stylem, scházeli se v kavárnách, pořádali večírky a užívali si života plnými doušky. Jedním takovým důležitým bodem se pro ně stala kavárna Els Quatre Gats, tedy Čtyři kočky. Toto proslulé místo existovalo pouze v letech 1897-1903, ale i za tu dobu dokázalo získat věhlas a lákat důležité osobnosti z okolí. Mimo jiné se zde objevil třeba takový architekt Antoni Gaudí či malíř Pablo Picasso. Ten zde dokonce v raném věku uspořádal svoji první výstavu obrazů.

Místo ovšem bylo v roce 1978 zrekonstruováno a znovu otevřeno a rozhodně jej nesmíte minout. Už na první pohled vás uvítá budova v duchu katalánského modernismu – naleznete zde různé druhy materiálů, přírodu, ale také náboženství. Co ale rozhodně doporučuji, je posezení uvnitř. Sami jsme si sem zašli na snídani a atmosféra uvnitř nás plně uchvátila. Jen počítejte s trochu vyššími cenami.

www.4gats.com
Carrer de Montsió 3, Barcelona

Snídaně 9:00-11:00
Gastrobar: 11:30-24:00
Restaurae: 13:00-16:00 a 19:00–24:00

 

 

Picasso Museum

Přiznám se, že nejsem velký zastánce kubismu, a tak návštěva galerie Pabla Picassa (1881-1973) nebyla mým nápadem. Naopak můj přítel chtěl vymyslet pro mne zajímavý program, když tak miluji umění, ačkoliv sám netušil, do čeho jde. Tak jsem si řekla, že bude zajímavé vidět jeho reakce na tento zajímavý výtvarný styl rozkládající jednotlivé věci či osoby na geometrické tvary.

Za sebe musím říct, že návštěva této galerie byla opravdu výborným nápadem. Postupně vás důkladně provede Picassovým životem, je zde také bohatá sbírka Picassových ranných prací. Samozřejmě nahlédnete okrajově do jeho růžového a modrého období či inspirací dalšími umělci. Také se dostanete i do pozdějšího období, kde je zajímavé sledovat jeho studie a jednotlivé obrazy rozkladu jedné stejné věci na několik způsobů.

Pokud si chcete vychutnat umění Pabla Picassa i ve městě, navštivte Plaça Nova, kde se na vlysu nachází figurální motivy dle jedné z nalezených Picassových skic. Prý je dokonce kreslil v nedaleké kavárně Els Quatre Gats. Na Plaça de la Verónica naleznete školu umění, kde pokračoval ve studiu umění po 2 roky – dříve se učil doma díky svému otci umělci. Picassův otec pak pronajal pro 14letého Pabla (a jeho kamaráda) jeho první studio na Carrer de la Plata 4.

www.museupicasso.bcn.cat
Carrer Montcada 15-23, Barcelona

Vstupné: Dospělí 12€, snížené 7€, audioprůvodce 5€
Otevírací hodiny: út-ne 09:00-19:00, čt 09:00-21:30

 

 

Fundació Joan Miró

Když už jsem se rozhodla vzdělávat svého přítele v oblasti umění, rozhodla jsem se nevynechat ani muzem Joana Miróa (1893-1983). Ačkoliv se tento umělec během svého života nestal příliš úspěšným, podpora jeho přátel jej držela a inspirovala v další práci. Do svých děl tak vnesl postupně kubismus či surrealismem. V jeho obrazech je ovšem vidět i Španělská občanská válka, která jej nedobrovolně uvěznila v jeho zemi.

Muzeum dodnes uchovává až 10.000 jeho maleb, kreseb a soch, vystavuje jeho jak raná, tak pozdní díla. Muzeum vzniklo díky myšlence samotného Miróa a ještě během jeho života jej vystavěl architekt Josep Lluís Sert. Už na první pohled vás dostane svými kubickými tvary a čistě bílou barvou.

Jeho díla naleznete ovšem i po celé Barceloně. Například v parku Joana Miróa můžete obdivovat jeho dílo Žena a pták. Jedna z jeho mozaik zdobí i menší bod ulice La Rambla pod nic netušícími nohami turistů.

www.fmirobcn.org
Parc de Montjuïc, Barcelona

Vstupné: Dospělí 15€, snížené 7€, audioprůvodce 5€

Otevírací hodiny
Duben – Říjen: út-so 10:00-20:00, ne 10:00-18:00
Listopad – Březen: út-so 10:00-18:00, ne 10:00-15:00

 

   

Plaça de George Orwell

V Barceloně jednu dobu žil i George Orwell (1903-1950), politický žurnalista a spisovatel, jehož četná díla se týkají politických a sociálních témat. Orwell měl s Barcelonou spojené nepěkné vzpomínky na Španělskou občanskou válku, do které se zapojil na straně republikánů. Zažil mnohé včetně bombardování a své vzpomínky zvěčnil na stranách knihy Hold Katalánsku.

V Barceloně naleznete jedno místo, které je připomínkou jeho zdejšího života a to náměstí Plaça de George Orwell. Jemu dominuje socha zobrazující oko velkého bratra z dystopického románu 1984.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *