Den Brna 2019 připomněl vítězství nad Švédy v roce 1645

Minulý víkend nám v sobotu tak trochu padly plány, a tak jsem vymýšleli, co pěkného bychom mohli vidět. Naštěstí mě mamka upozornila na akci Den Brna 2019, která se v dnech 15.-17.8. odehrála na Špilberku a Dominikánském náměstí. Tématem této každoročně se opakující akce je připomínka obrany Brna před Švédy během 30leté války.

Nejprve jsme nakoukli právě na Dominikánské náměstí, kde bylo rozbito malé vojenské ležení. Dominantou ovšem bylo pódium, na kterém probíhal celodenní program od divadelních her, přes šerm či hudební vystoupení.

Náměstí pak lemovala spousta stánků, které nabízely rukodělné zboží nejrůznějšího charakteru. Nás asi nejvíce oslovil stánek s různými dřevěnými hračkami pro děti a přemýšleli jsme, koho bychom něčím takovým mohli obdarovat, jen abychom to mohli koupit. Ale dala se zde také ochutnat spoustu zajímavých dobových jídel, která voněla po celém náměstí.

My jsme se po zhlédnutém představení pak honem přesunuli na hrad Špilberk, kde se konal hlavní program. V zahradách kolem Špilberku bylo další ležení, ale tentokrát o opravdu velkých rozměrů, které jsem snad nikdy na žádné jiné akci neviděla. Nechybělo i nemálo děl nebo koně pasoucí se za stany. Každý detail vytvářel atmosféru tohoto dobového městečka a šermíři si rádi povídali nejen mezi sebou, ale i s návštěvníky akce.

Když se čas přehoupnul na tu správnou hodinu, začala očekávaná událost – sehrání dobývání hradu Špilberk, které se odehrávalo až od spodních okrajů jeho svahů. My jsme si našli místo výše, takže jsme si museli nějakou dobu počkat, než dobyvatelé pokročili až k samotným branám. Vše bylo doplněno výborným vyprávěním o tom, jak třicetiletá válka a zdejší obléhání probíhalo. Vše se navíc odehrávalo v rámci desítek šermířských skupin, mohli jsme vidět přehlídku různých druhů středověkých zbraní od těch palných přes chladné a do boje se zapojili i koně. Jako takové zpestření se stalo posouvání dolní linie diváků společně s útočníky, takže postupně diváci s nimi došli až k blízkosti hlavní brány a pořád mohli sledovat, co se děje.

Byla to opravdu akce velkých rozměrů, prozradím vám, že Špilberk Brňané opět ubránily, tak jako před 374 lety. Kostýmy byly opravdu propracované, všechno to na nás opravdu zapůsobilo a zanechalo velký dojem, takže Den Brna si opět v dalších letech nenecháme ujít. Příště rozhodně nakoukneme i na další program a další dny, protože čas jsme měli omezený a unikl nám třeba takový barokní ohňostroj, komentované prohlídky zvonů katedrály sv. Petra a Pavla nebo prohlídka Labyrintu pod Zelným trhem. Takže Brno, čekej nás zase za rok!

A jak to bylo ve skutečnosti?
Podle pověsti se můžeme dozvědět, že Švédové měli odtáhnout, pokud Brno nedobudou do poledne. To se Brňané dozvěděli, když najednou začlo jít do tuhého, zazvonili poledne již v 11 hodin a Švédové odtáhli s nepořízenou.
Jenže ve skutečnosti Švédové ten den obléhali Špilberk do večera, když se jim to nepovedlo, během následujících 5 dní vypálili celé Brno a teprve po této události odtáhli zpět s nepořízenou.

Hledáte další tipy na obdobné šermířské akce? Letos jsme podobné komentované dobývání Švédy zhlédli v daleko menším měřítku na krásném hradě Hukvaldy. Za pozornost ale rozhodně stojí velký festival vojenské historie, který se odehrává každoročně v květnu na hradu Helfštýn a připraví si pro vás šermířská, palebná, kejklířská, ale i taneční vystoupení v různých historických obdobích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *