Nakoukněte do největšího turistického průvodce Ottův atlas výletní trasy Česká republika

Přemýšlíte, tak jako já, kam příště vyrazit po zajímavostech v České republice? Jakou si dát trasu ať již pešky nebo na kole, abyste toho za den viděli více? Někdy prostě zapíchnutí prstu do mapy nestačí a je fajn mít všechny informace pohromadě a moci si pouze vybírat z doporučených tras. O čem tu mluvím? O knize, která mi nedávno rozšířila knihovničku a ráda bych vám ji také představila.

V červenci jsem nakoukla do Knihcentra, kde mají vždycky zvolenou nějakou knihu měsíce z nejrůznějších žánrů a okruhů. A tentokrát to padlo na turistického/cyklistického průvodce Ottův atlas výletní trasy Česká republika, do kterého jsem musela nakouknout. Celkově Ottovy atlasy, slovníky a další mám doma v pěkném počtu a moc mám ráda tituly z tohoto nakladatelství.

Jak kniha vypadá?

Celý atlas je rozdělen na 12 částí dle lokalit v České republice a celkově nabízí 156 cyklovýletů a 240 turistických tras, takže ať se vydáte do kterékoliv části naší země, budete mít vždy dostatek tipů na výletování. Stačí pro to otevřít jen tuhle jedinou knihu, kde vše najdete pohromadě.

Každá trasa má svoji dvoustranu, která zobrazuje důležité základní informace, jako typ trasy (pro pěší nebo pro kolo a jaké), vzdálenost, náročnost, ale i převýšení. Nesmí samozřejmě chybět ani mapa a barevné fotografie mne příjemně potěšily.

Ke každému výletu je samozřejmě doprovodný popis cesty slovně, včetně tipů na navštívení určitých lokalit jako jsou zámky a jiné. A nesmím zapomenout ani na drobné sloupečky se žárovkou, které nabízejí menší specialitku, která vám zpříjemní výlet, jako třeba akci v určitém období, zajímavou vyhlídku z určitého místa nebo odbočku, která vás dovede k přírodní či kulturní památce. Dalším výborným dodatkem k navrhovaným trasám je také možnost zkrácení či prodloužení dle vašich osobních dovedností.

Specialitou tohoto titulu jsou QR kódy u všech tras. Přes ty si můžete informace z dané knihy hezky stáhnout do svého mobilu a mít je tak při sobě při své vyjížďce nebo vycházce, včetně mapy (.GRX), která poslouží skrze navigace nebo speciálně aplikace pro zobrazení map. Kdo by se přeci tahal z celou bichlí na výlet? Ta vás bude čekat hezky na poličce s dalším nápadem na volný víkend.

A na co nesmím rozhodně zapomenout, je i návaznost tras na veřejnou dopravu, takže vždy budete startovat i končit na nádraží. Díky knize si tak nejenže užijete dané prostředí, ale dovede vás opět k místu, odkud se můžete vlakem nebo autobusem dopravit zpět domů.

Proč jsem si knihu koupila?

Možná si říkáte, vždyť cestujeme s přítelem dost a dost, to přeci musíme všechno dobře plánovat, to vás ale musím vyvést z omylu. Cestování u nás probíhá tím stylem, že si řekneme, do jakého města bychom se rádi podívali, protože tam např. známe jednu věc. Ale co kromě té jedné věci tam navštívit? Co je v okolí? Oba jsme asi tak dobří plánovači, že přítel to hodí na mně a já pak hledám v mapách a na internetu, co by se na místě dalo počít. Ale stejně už se mi stalo, že jsem nějakou zajímavost sotva 200 m od trasy minula, protože jsem o ní nenalezla žádné informace (a povedlo se mi o ní dozvědět až po výletě).

A právě tahle publikace vytváří okruhy se zajímavými památkami a tipy, co navštívit a vidět v okolí a usnadní mi tak velikou práci něco hledat na mapě a doufat, že mi nic neuniklo. Nemluvě o tom, že neznalost terénu a jeho možná obtížnost může nakonec pro trasu znamenat daleko více odšlapaných hodin, než bylo původně zamýšleno (a s tím já taky hodně bojuji). Kniha nám nejenže terén předem představí, ale hlavně na některých trasách poskytuje i možnost prodloužení či zkrácení dle našich sil.

Ottův atlas výletní trasy Česká republika
Vazba: Pevná bez přebalu
Počet stran: 512
Nakladatelství: Ottovo nakladatelství
Rok vydání: 2018

Poznámka na závěr: Jinak v srpnu tam měli obdobnou knihu, Ottův atlas Na elektrokolech po Čechách, ale to už dávám jen jako zajímavost, která by se mohla někomu hodit. My doma elektrokola nemáme a zatím si šlapeme hezky po svých.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *