Gaudího Barcelona aneb 5 pohádkových staveb, které prostě musíte vidět

Když se řekne Barcelona, jistě si představíte ta pohádková zákoutí a stavby vytržené jako z jiného fantaskního světa. Vítejte v secesním městě, ve kterém stavěl Antoni Gaudí.

Píše se konec 19. století a Barcelonu začíná na pár desítek let ovládat Katalánský modernismus, nádherný architektonický styl podobný secesi. Jeho dominantním prvkem je inspirace v přírodě, nezapomíná ale také na církev a skloubení všech možných materiálů od dřeva před kámen po železo.

Antoni Gaudí (1852-1926) byl jedinečným architektem, který se nebál vymyslet a využít neobvyklých věcí, vytvářel domy jako nikdo před ním. Ve škole totiž objevil svoje nadání v geometrii a zamiloval si přírodu, není proto divu, že postupně vystudoval přírodovědu a následně i architekturu, aby mohl tyto dva prvky spojit v jedinečné výtvory. Největším milníkem jeho kariéry se ovšem stalo seznámení s Eusebim Güellem, který mu dal prostor pro seberealizaci. Ale o tom až za chvíli.

Za svůj život se podílel na desítkách prací, tvořil neuvěřitelná díla a celá tato jeho pouť architekta trvala 73 let. Bohužel byl jednoho dne, spěchaje na ranní mši, sražen tramvají. Nikdo uznávaného architekta v tu chvíli nepoznal, a tak byl převezen do nemocnice pro chudé, kde o tři dny později umírá. Dodnes se spekuluje, zda by dostal více času na svoji tvorbu, kdyby byl poznán a převezen do nemocnice pro bohaté, kde by mu byla poskytnutá jiná úroveň péče.

Nutno poznamenat, že všech 5 staveb níže zmíněných je součástí světového dědictví UNESCO.

Casa Milà

První z domů, kam byste určitě měli zamířit, je Casa Milà, známá též jako La Padrera. Nádherný zvlněný dům, který jako by ani do mozaiky městské zástavby nepatřil. Samotný dům je totiž inspirován pláží a kdo se dívá pozorně, nejspíše si jeho fasádu dokáže představit jako písek pokrytý vyplavenými řasami (balkony), střecha pak působí dojmem zvířené vody, samotné moře je pak modrá obloha nad domem.

Zajímavostí je, že i ve své době byl dům vnímán jako něco netypického pro město a mnohdy byl v novinách i karikaturován a zesměšněn, např. připodobněním k parkovišti pro vzducholodě.

Budete procházet celým domem, kde narazíte na spoustu prvků, které ač v dnešní době jsou považovány za samozřejmost, tehdy byly průlomové, a které Gaudí vnášel do každé své stavby. Nesmím zapomenout zmínit, že Gaudí navrhoval nejen stavby, ale také nábytek a veškerý interiér.

Co vás ovšem vytrhne z tohoto světa, je samotná střecha. Gaudí měl v oblibě úpravu střešních prostorů a komínů v něco zajímavého, a právě tato střecha je opravdu nejzajímavější. Promítají se zde čtyři živly – věže, skrze jejichž oblouky uvidíme důležité stavby Barcelony. Atmosféru ovšem dokonale podkreslují podivní komínový strážci, kteří stále bdí a dohlížejí na návštěvníky. Není divu, že Casa Milà zapůsobila i třeba na samotného George Lucase, kterému se tito věční strážci nad domem tak zalíbili, že se stali předlohou pro Stormtroopery ve Star Wars.

www.lapedrera.com
Passeig de Gràcia 92, Barcelona

Vstupné: Dospělí 22€, snížené 16,50€, děti 11€
Cena zahrnuje audioprůvodce

Otevírací hodiny
Březen – Říjen: denně 9:00-20:30, noční prohlídka 21:00-23:00
Listopad – Únor: denně 9:00-18:30, noční prohlídka 19:00-21:00

 

   

   

Casa Batlló

Na stejné ulici se nachází i další dům, jehož provedení se mi dostalo pod kůži. Když vidíte Casu Batlló poprvé, jistě si pomyslíte, jaký je to nádherný barevný dům, jak působí pokojně a dobře by se v něm žilo. Ovšem i zde se Gaudí inspiroval a tentokrát ne přírodou, ale zdejší legendou, která je pro město tak významná.

Celá stavba totiž symbolizuje souboj sv. Jiřího s drakem, který se rozjel zachránit princeznu. Samotného draka z ulice nejspíše neuvidíte, neboť tentokrát se jedná o samotný tvar střechy, která zobrazuje toto zvíře. Věž vyčnívající na střechu je pak pomyslné kopí sv. Jiří. A co je pak samotná fasáda domu? To je přeci doupě zlého draka s lebkami (balkony) a kostmi nebohých princezen. Zajímavostí je, že i vevnitř je dům stylizován jako dračí doupě či samotné dračí tělo.

www.casabatllo.es
Passeig de Gràcia 43, Barcelona

Vstupné: Dospělí 25€, snížené 22€
Cena zahrnuje audioprůvodce

Otevírací hodiny: denně 9:00-21:00

 

Palau Güell

Abyste ale porozuměli Gaudího vývoji, je vhodné navštívit jednu o trochu starší budovu – palau Güell. Zde je ještě cítit těžkopádnost tehdejší doby, dům je temný, působí sklíčeně, ale i přesto zde Gaudí zkouší nové prvky a to jeho oblíbenou hru se světlem a také úpravu střešní terasy.

Celý dům má opravdu zvláštní atmosféru, je těžkopádný se vším tím kamenem, vyřezávaným dřevem, ale opět má v sobě špetku něčeho nadpozemského. Už jen když projdete vstupní bránou, všimli jste si, že dovnitř skrze ni nevidíte, ale z opačné strany z domu je ven na ulici vidět?

Dům jsme si pracovně překřtili na „zmrzliny“, protože přesně to nám připomínaly komíny, které jsou na střeše tohoto domu. Pár jich můžete vidět i z ulice, ale rozhodně stojí za to svoji návštěvu zakončit zde. To se vám ovšem nemusí vždy zadařit, protože střecha není rovná a během deště/po dešti je kluzká, v takové době bývá pro bezpečí návštěvníků znepřístupněna. Pokud jste v Barceloně více dní, tak si raději vyčkejte na lepší počasí.

www.palauguell.cat
Carrer Nou de la Rambla 3-5, Barcelona

Vstupné: Dospělí 12€, snížené 9€, děti 5€
Cena zahrnuje audioprůvodce

Otevírací hodiny
Duben -Říjen: út-ne 10:00-20:00
Listopad – Březen: út-ne 10:00-17:30

 

   

   

Gaudí vymýšlel stále nové funkční i ozdobné prvky a způsoby dekorování. Pod jeho rukama tak vznikla i kouzelná technika trencadís, kterou můžete pozorovat na jeho budovách. Jedná se o metodu rozbíjení dlaždic a jejich opětovného skládání do určitého vzorce a mozaiky.

Park Güell

Pokud míříte do tohoto parku, nejspíše vás překvapí, že část je volně dostupná veřejnosti a část zpoplatněná. Můžete se tak pokochat krásným výhledem na okolí, vzít si s sebou piknikový koš a strávit den v příjemném prostředí. Naším cílem ovšem byla právě zpoplatněná část, kde se nachází část parku upravená samotným Gaudím.

Původním plánem bylo zastavět celou plochu parku, vybudovat takové menší zahradní město, přičemž na prodej šlo 60 pozemků, na kterých by se po zaplacení teprve začaly dané budovy stavět. Zájem ovšem projevili pouze samotný Gaudí a Eusebi Güell. V parku tak dnes narazíte pouze na dvě budovy hned u vchodu, kde tito dva pánové nakonec bydleli.

Na park si rozhodně nechejte pár hodin času, je zde spousta zákoutí, které stojí za to prozkoumat, spousta neotřelých zpodobnění přírody, antika či známý barcelonský ještěr (A já si stejně myslím, že je to drak z legendy o sv. Jiřím).

Velmi doporučuji si předem na internetu zakoupit vstupné na danou hodinu, placená část parku je omezená na určitý počet návštěvníků a bez zakoupené vstupenky předem si můžete postát hezkou frontu, než se uvolní pro vás nějaké místo.

www.parkguell.cat

Vstupné: Dospělí 8,50€, snížené 6€
Otevírací hodiny: denně 08:30-18:15, při sezóně se otevírací doba posunuje průběžně až na 21:30

 

   

 

La Sagrada Familia

Jeho největším dílem se ovšem stala katedrála Sagrada Familia, která se začala stavět během jeho života a dodnes se na ní stále pracuje. Odhadované ukončení prací je v roce 2026, tedy ve výročí úmrtí samotného Gaudího. Zajímavostí je, že katedrála je po celý čas stavěna pouze z příspěvků občanů a samotného vstupného.

Gaudí postavil pouze fasádu zobrazující narození Ježíše Krista, která dnes slouží jako předloha pro správný výklad a stavbu dalších částí katedrály. Hlavní loď je dokončena, a tak máte možnost si tuto ohromující stavbu prohlédnout i zevnitř. Tam to vypadá, jako byste se ocitli v jiném světě, jako byste byli mravenci a nad vámi vyrostl květinový háj. Dlouhé stonky sahající do dalekých výšin, kde skrze okvětní lístky prosvítá světlo. Katedrála má z různých stran různě barevné vitráže, které navíc během dne katedrálu různě barevně podsvěcují. Je to jedinečný zážitek, který vám zůstane v srdci navždy.

V Sagradě se nachází také krypta, kde je samotný Gaudí pohřben. Nahlédnout můžete i do zákristie, kde jsou vystaveny další náboženské artefakty a nábytek navržený Gaudím. Zpřístupněny jsou také věže, odkud je prý výhled na celou Barcelonu, cena nám ovšem přišla poměrně vysoká, tak jsme návštěvu prozatím odložili.

Doporučuji zakoupit si lístky do Sagrady i více jak týden předem. Vstupenky jsou na konkrétní hodinu dle počtu návštěvníků, jinak musíte stát před Sagradou a doslova se modlit, aby se uvolnilo nějaké místo. My jsme to podcenili, objednávali jsme pár dní předem a vyzbyl na nás čas, kdy už se pomalu šeřilo a nemohli jsme si tak plně užít pestrost katedrály a jejích odlesků.

www.sagradafamilia.org
Carrer de Mallorca 401, Barcelona

Vstupné: bez audioprůvodce 17€, s audioprůvodcem 25€, s audioprůvodcem a návštěvou věží 32€

Otevírací hodiny
Listopad – Únor: denně 09:00-18:00
Březen, Říjen: denně 09:00-19:00
Duben – Září: denně 09:00-20:00

 

   

 

Opravdu všechny stavby navržené a vystavěné Gaudím jsou jako z jiného světa. Budete se cítit jako v pohádce a je to místo, kam se alespoň jednou za život musíte podívat. Sama za sebe už teď vím, že do Barcelony zavítám znovu a Sagrada Familia bude jedním z mých cílů, neboť se každým dnem mění, taková živoucí historie, u které můžete být.

Gaudí exhibition center

Pokud chcete nakouknout do mysli tohoto netradičního umělce a architekta v jednom, určitě se nezapomeňte zastavit centra nahlížejícího do Gaudího práce. Naleznete zde spoustu informací ohledně jeho inspirace, co jej formovalo, fascinovalo. Jak vlastně postupoval při návrhu kostelů, které mají tak neuvěřitelné proporce. Samozřejmostí je také představení děl, které nebyla dokončena. Na závěr prohlídky se mi líbila možnost si skrze 3D brýle prohlédnout místa, která Gaudí vytvořil, ale my je neměli čas a možnost navštívit.

www.gaudiexhibitioncenter.com
Pla de la Seu 7, Barcelona

Vstupné: Dospělí 15€, snížené 12€, děti 7,50€
Cena zahrnuje audioprůvodce

Otevírací hodiny
Listopad – Únor: denně 10:00-18:00
Březen – Říjen: denně 10:00-20:00

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *