7 věcí, které byste měli vědět před návštěvou Kréty

Navštíti jinou zemi, znamená zažít jinou kulturu, jiné prostředí a zvláštní zvyklosti. Jak na mne zapůsobila taková Kréta? Rozhodně jako dovolenkové místo, které nikam nespěchá.

1. Ostrov plný mýtů

Když přijedete na Krétu, věřte, že kam vkročíte, tam před vámi určitě už byl nějaký ten bůh ze zdejší řecké mytologie. Na Krétě naleznete pohoří Ída, kde se v jeskyni narodil samotný Zeus, můžete se projít ruinami paláce Knóssos, kde kdysi řádil minotaurus (člověk s hlavou býka), prohánějí se tu také kozy Kri-kri, které potkal samotný Oddyseus nebo se můžete zajít podívat do Agios Nikolaos k jezeru, kde se koupala samotná bohyně Athéna.

Pokud se tedy na Krétu vydáte, jistě se předem vyzbrojte vědomosti z Řecké mytologie a kdo by přeci jen měl nějaké ty mezery, může zamířit do obchůdků, kde naleznete rozličné knižní publikace, které vás touto tematikou provedou. Překvapivě i v českém jazyce.

2. Čas nikam neutíká

Je to překvapivé, ale zdejší lidé jsou velcí pohodáři, a tak něco jako chození na čas jim neříká. S tou samou situací se můžete setkat i na autobusových zastávkách, protože onen zelený autobus pojede… až prostě přijede. Časy v rozpisech musíte brát spíše jen orientačně.

Celkově autobusy zde fungují trošku jinak, každý má svého průvodčího, který vybírá peníze až po nastoupení do autobusu. Rád vám poradí, kudy kam a už jsem zažila, že zastavil na požádání mimo klasickou zastávku. Ale to, že nastoupíte do autobusu s jídlem, pitím nebo zmrzlinou, ačkoliv zavřenou, tak s tím nepočítejte.

 

3. Jídlo na cestu

Když jedete k moři, tak nějak podvědomě očekáváte zdravější vzduch i stravu, pokud se ale hodláte pustit do klasické řecké kuchyně, nejspíše narazíte. Nejrozšířenějším jídlem dostupným naprosto ve všech městech se stal gyros v pitě společně s rajčaty a tzatziki.

Řekové hodně využívají toho, co vypěstují, nežli dovozu a je to v jejich jídle znát. Proto také narazíte na velké množství tvarohových sýru, občas z ovčího mléka, ale určitě zacítíte i nějaké to kozí se svojí typickou vůní.

4. Do záchodu nepatří toaletní papír

Zní to podivně, ale opravdu se připravte na to, že do záchodu ten toaleťák nevhodíte. Vedle něj vždycky naleznete koš, kam právě tento odpad patří. A proč tomu tak je? Na Krétě jsou malá potrubí, která se díky neznalým turistům mohou velmi lehce ucpat. Navíc je na Krétě málo vody, a tak pro spláchnutí pouze klasického odpadu bez toaletního papíru potřebujete menší objem vody.

Přiznám se, že pro nás to byl trošku boj, přeci jen ten naučený tik hodit papír do záchodu prostě máme všichni. Nakonec jsme zabojovali tím způsobem, že jsme na větší potřebu chodili na záchody k hotelové restauraci, aby nám to na pokoji v koši nesmrdělo, ale pššššt.

 

5. Sucho, ale prý je tu úrodno

Kréta je nejteplejším místem v Evropě a když na ní přiletíte, ihned to pocítíte. Klasickému bylinnému patru se zde prostě vůbec nedaří a když náhodou někde uvidíte trávník, tak je to kousek trávníku před 4-5 hvězdičkovým hotelem, který si ho střeží a opečovává jako svůj největší poklad.

Ačkoliv je zde opravdu vyprahlo, i přesto nám bylo řečeno, že je zde jedna z nejúrodnějších půd, neboť díky železu získává červenou barvu. To ale stejně nemění nic na věci, že třeba za drinky s mátou si klidně lehce připlatíte. Pokud si ovšem odsud chcete nějakou tu typickou bylinu odvézt, poohlédněte se po obchodech po čaji Diktamus, tedy čaji z krétského oregana, které jinde na světě neroste. Překvapivě zde roste i malinká odrůda krétských banánů, ale ty se mi bohužel sehnat nepomohlo.

6. Všude samé olivovníky

Když už je tu úrodná země, tak co se tady asi tak může pěstovat? O tom nebudete ani na chvíli na pochybách, neboť téměř polovinu zemědělské plochy zabírají olivové háje. Samozřejmě olivovníky jsou takové pomenší, neboť jsou kvůli sběru zastříhávané, ale ty všudypřítomné stromy se studeně zelenými listy v kontrastu s červenou půdou nikde nepřehlédnete.

Samozřejmě olivový olej je typickým produktem této oblasti a velmi oblíbeným dárkem z cest. Kromě normálního olivového oleje narazíte i na panenský olivový olej, který je lisovaný za studena a hodnocený na stupnici od 0,1 do 1, přičemž čím nižší číslo, tím je olej kvalitnější. Jen pro zajímavost, Kréťané v oblibě používají panenský olej č. 0,7.

 

7. Malí vetřelci, kam se podíváte

Čemu se rozhodně nevyhnete, jsou kočky, které jsou oblíbeným mazlíčkem i venkovním potulovačem a jsou tady opravdu na každém kroku. Jistě se jim nevyhnete ani v hotelových prostorách, a tak se tady žádný milovník zvířat nemůže cítit opuštěně.

S čím také počítejte, je obrovský hmyz. Ne že bychom v České republice neměli velké noční motýly, ale tady se s okřídlenými potvůrkami potkáte i během dne. To jsou totiž nejaktivnější a dávají o sobě znát hlasitým vrzáním a cvrkáním. Mluvím o cikádách, hnědém hmyzu, který má perfektní maskování a tak je zpozoruje jen aktivní pátrač. Pokud je nechcete celou dovolenou poslouchat, doporučuji si zařídit ubytování i s klimatizací, abyste mohli zavřít okna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *