Jaká je dovolená na Krétě v letovisku Kokkini Hani?

Letovisko Kokkini Hani je všude uváděno jako velmi turisticky oblíbené, kde v podstatě ani nenajdete ubytování jinak než přes cestovku v hotelech. Nechali jsme se zlákat tímto štítkem a hlavně to pro nás bylo blízko jak do Heraklionu, tak do paláce Knóssos, kam jsme se rozhodli vydat za památkami, takže bylo rozhodnuto.

Kokkini Hani

Když jsme se ovšem zabydleli a lehce rozhlédli po okolí, byli jsme nemile překvapeni. Možná je tohle středisko turisty oblíbené, ale všichni jsou vázaní v hotelech na all-inclusive a tak je centrum v podstatě mrtvé. V podvečer jsme to tady celé procházeli a sem tam jsme v restauraci viděli osamělý pár a mini diskotéky byly obsazeny snad jedině barmankami. Pak mne také představila absence jakékoliv promenády kolem moře. V podstatě zde ani není možné jít po pláži někam do nekonečna. Pláže jsou zde oddělené a musíte dojít na ulic, obejít hotel dva a uličkou přejít k další pláži. Případně se pokusit prokličkovat mezi bungalovy.

Pokud zde ovšem nejedete za večerní zábavou, přes den naleznete programu opravdu dost. Při našem pobytu (až na poslední den) zde byl poměrně příjemný vítr, který vytvářel vlny. Pro děti nejspíše nevhodné, ale pro vodní sporty něco výborného. Také zde jezdí „podle jízdních řádů“ linky zelených autobusů, které vás mohou přiblížit k jednomu ze dvou akvaparků, akváriu Cretaquarium či dinoparku. Nezapomeňte také na navštívení krásného města Heraklion či důležité historické památky mínojské kultury – palác Knóssos. A je toho tady určitě mnohem více, co jsme nestihli prozkoumat. Každopádně předám menší informaci od místních, kdy do akvaparku nad střediskem je nejlepší zavítat právě během větrných dní, jelikož se nachází na kopci a bývá zde poměrně velké horko.

 

Pokud chcete jet na poznávací zájezdy nejen v okolí, ale i dále a bojíte se na vlastní pěst, tak spíše než přes cestovku vám doporučím koupit tyto výlety u zdejšího prodejce. Pokud vám nevodí angličtina, tak vám tyto výlety vyjdou cenově lépe než přes hotel či vaši cestovní kancelář – tedy alespoň v našem případě to platilo.

Ale abych se vrátila k zdejší dopravě zelenými autobusy. Ačkoliv na zastávkách naleznete jízdní řády, jezdí si autobusy spíše tak, jak jim to vyjde, dochvilnost zde rozhodně nečekejte. Platba probíhá až při nástupu, kdy se usadíte a přijde k vám průvodčí. Tomu jen sdělíte, kam jede a zaplatíte v hotovosti. Co jsem postřehla, tak vždy i hlasitě sděloval, na které zastávce se nacházíme a dokázal poradit, kde máme vystoupit, když jsme se chtěli dostat k nedalekému akváriu.

 

Hotel Arina Beach

Záměrně jsme si vybírali 4* hotel, jelikož si potrpíme na nějaký standart a přesto to nebylo tak úplně podle našich představ. Služby byly výborné, najdete zde program jak pro děti, tak pro dospělé, hudební večery, vše, nač jen pomyslíte. My si každý den v bazénu zahráli vodní polo a přítel občas zaběhnul na plážový volejbal.

Na druhou stranu pokoj nebyl při našem příchodu zrovna dobře vyčištěn, museli jsme si jej nechat přes recepci znovu přeuklízet a rovnou jsme nechali vyměnit i prostěradla – pro jistotu. Pokoj podle mého názoru vybavením moc neodpovídal hvězdičkové úrovni hotelu, řadila bych jej o kategorii níže a nijak nás nenadchnul. Každopádně klimatizace nechyběla, televize jela, internet dostupný, takže základní požadavky jsme měli splněny.

Ačkoliv nás pokoj zklamal, veškeré společenské prostory pro hosty jsou opravdu dokonalé, prostředí je příjemné, když se večer posadíte k baru a není rušno, barman si i rád popovídá – je tu celkově výborná atmosféra.

 

   

Strava formou all-inclusive je formou bufetu jak na snídaně, tak i na obědy a večere, takže si vždy naložíte všechno možné, co sníte. Trošku mne mrzelo, že jsem díky tomu nemohla ochutnat takové to pravé krétské jídlo, protože netuším, jak přesně má vypadat. Ale suroviny se denně lehce obměňovali, takže pokud jste zde na týden, dá se vybrat a nepřejíst se daných potravin. Hrozně moc mi zachutnalo ovoce, především melouny měli výborné a na snídani jsem si chodila především pro sýry.

Do all-inclusive se vám započítává i některé alko, akorát ne všechno, co jsem postřehla, tak koktejly s mátou byly třeba zpoplatněny. Není divu, zdejší zem je celkově vyprahlá a pěstovat bylinky je náročnější. Pokud některý hotel má kus trávníku, je to velký luxus a jsou v tom litry drahocenné vody. Celkově ale poznáte rozdíl, pokud si dáte koktejl přes den nebo přes noc. Během dne jsou drinky téměř bez alkoholu, aby vám to na sluníčku nevlezlo moc rychle do hlavy. Naopak pokud posedíte večer, alkohol velmi rychle zacítíte.

Většinu dovolené nám foukalo, což bylo během horkých dní něco výtečného. Moře ovšem nebylo klidně a vítr způsoboval větší vlny. I tak je zde ještě hotelový bazén, takže se s dětmi dá přesunout k němu. Moře je tu prý teplejší než na jihu ostrova, což nás mile potěšilo a já si ho opravdu užila. I ty vlny mě velmi moc bavily a užila jsem si v nich spoustu zábavy.

 

    

Hotel je hned u pláže, kompletně písečné a postupně svažující se do moře. Žádné ježky tu nenajdete a stačí si jen ráno zabrat lehátka, která jsou pouze pro hotelové hosty. Jediným mínusem pláže, na který jsme si ovšem brzy zvykli, byla přítomnost letadel přilétající na blízké letiště v Heraklionu. První den to bylo pro mne rušivé, ale pak už jsem je téměř nevnímala. Jinak nebojte, pokoje jsou vcelku dobře odhlučněné a letadla vás v noci rušit nebudou.

Celkově zvířatům se v této oblasti nevyhnete. Nám zde hezky cvrkaly cikády, ale nebylo jich moc. Na Krétě jsou všude kočky a i ve zdejším hotelu na ně narazíte. Hotel Arina Beach má ovšem i svého psího hlídače, kterého můžete zahlédnout na některých fotografiích. Hned první den jsem mu dala v horkém dni napít vody a od té doby za námi chodil, když jsme se po snídani posadili na terasu na ranní kafe. Vždycky si u nás do stínu lehnul a dělal nám milou a tichou společnost. Překřtili jsme si ho na „Kámoše“ a přišel za mnou dokonce poslední den našeho pobytu, kdy jsem se v brzké hodiny šla projít naposledy po pláži. Takové nádherné rozloučení a vzpomínka na tohle místo.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *