4 tipy, jak si užít víkend ve vánočním Györu

Přemýšlíte, kam se tak dá přes víkend zajet na výlet? A co takhle jet za relaxací do zahraničí, takové Maďarsko máme téměř za rohem a město Györ vás dostane nejen svými lázněmi.

Tohle místo má opravdu bohatou minulost a bylo osídleno již od pravěku. Vystřídala se zde celá řada národů jako jsou Keltové, Římané, Slované či Avaři. Teprve v 9. století sem přišli Maďaři, osídlili opuštěnou římskou pevnost a začali stavět domy. Město zažilo četné války, ale i přesto dnes dokáže nabídnout zajímavé historické centrum, ačkoliv turisté zde míří především za zdejšími lázněmi.

Termální lázně Györ

Lázně jsou celkem novějším prvkem tohoto města a byly zbudovány teprve před 15 lety, i tak se těší oblibě především u českých turistů. Byli jsme opravdu překvapeni, ale téměř každý druhý, koho jsme slyšeli mluvit, byl z České republiky, občasně i ze Slovenska. Na naše poměry je tu opravdu levně a celodenní vstupné vyjde na necelých 300 Kč. My jsme neváhali a dokoupili jsme si například i půlhodinovou masáž, dá se přikoupit také vstup do saunového světa a vše je tzv. za hubičku. Jen pozor s masážemi, ideální je rezervovat si je den předem, ihned ráno týž den jsou rozebrány.

 

Ale abych se vrátila k samotným lázním, jsou opravdu veliké. Nabízejí celkem 8 bazénů, z toho tři termální a pět zážitkových. Navíc zde objevíte dva tobogány, jeden vedoucí do vnitřního bazénu a druhý do venkovního. Moc se mi líbil pobyt ve venkovních bazénech, kdy kolem vás bylo chladno a přesto jste byli ponořeni v teplé vodě o výši cca 35°C. Navíc lázně zasáhla vánoční atmosféra a venku se v podvečer rozsvítila vánoční světýlka vytvářející kouzelnou atmosféru.

Jinak s celodenní vstupenkou nemůžete prostory lázní opustit (např. na oběd) a opět vstoupit – jakmile jednou odejdete, musíte opět zakoupit nový vstup. V lázních je pouze jedna kantýna s jednoduchými jídly typu „školní jídelna“. Co ale potěší starší generace neznalé jazyků, je menu nabídka ve slovenštině. Kromě kantýny zde také najdete bar, ať už přímo v bazénu, tak na souši, kde se dá odpočinout u alka, nealka, kávy či drobného zmrzlinového mlsání.

Poznámka pod čarou
Pokud přemýšlíte, jaký jazyk oprášit před návštěvou Maďarska, pak je to němčina. Angličtina zde není příliš oblíbená a ne vždy jsme se domluvili. Na druhou stranu jsme se nejednou setkali se slovenským menu v restauraci, které může výrazně napomoci v orientaci v jídle.

 

Město u soutoku dvou řek

Městem protékají dvě řeky, Mošoňský Dunaj a Rábka, které se zde také stékají. Pokud hledáte vhodné místo pro procházku, ať již přes den nebo v podvečer, je právě soutok těchto řek výborným místem. Jsou zde vybetonované cestičky, plnohodnotné osvětlení a lavičky. Děti jistě potěší i dětské hřiště.

Příjemnou procházku vám doplní také hrad Püspokvär olemovaný středověkým opevněním, kolem kterého se jak řeka, tak cestičky obtáčejí. Jistě neminete také krásné zákoutí se sochou rytíře a několika kanony. Cestičky vás ovšem zavedou i přes několik mostů, mnohdy i kouzelně osvětlených a do parku. Zde mnohé nasvědčovalo tomu, že na jaře se některá místa zaplní květinovými záhony a musí to být opravdu příjemná podívaná.

 

   

Procházka historickým centrem

Není to ale jen okolí řek, které je vhodné na procházku, jistě si také užijete zdejší historické centrum. Musím se přiznat, že mne doslova okouzlilo. Györ opravdu dbá na rekonstrukci zdejších domů a na vás tak dýchne atmosféra 17.-19. století, ze kterého zdejší měšťanské domy pocházejí. Atmosféru doplňuje také řada vývěsních štítů u obchodů, které jako by se vás snažily přesvědčit, že jste se opravdu vrátili zpátky v čase.

V centru naleznete také spoustu památek, ať již Biskupský palác či hrad Püspokvär na vrchu Káptalan nebo třeba na Széchenyiho náměstí mariánský sloup, kostel svatého Ignáce a jezuitský klášter. Nezapomeňte se zastavit také u Napoleonova domu, jehož jmenovec zde strávil jednu noc. Jestli máte času nazbyt, neváhejte třeba také nahlédnout do Patikamúzeum, tedy muzeum lékárnictví a tedy lékárnu s dobovým vybavením.

 

   

Na vánoční trhy

Nejlepší doba pro návštěvu Györu je ovšem bezesporu období adventu a tedy zdejších vánočních trhů, které vás jistě dostanou. Vánoční duch prostoupí do všech uliček historického centra ve formě rozličného osvětlení a ozdob. Navíc všudypřítomné stánky se postarají o to, aby vám opravdu nebyla zima.

Györ je místo, na které je jeden víkend málo, pokud si jej chcete užít plnými doušky. Já sama doufám, že sem třeba ještě někdy nahlédnu a prozkoumám zákoutí či pamětihodnosti, na které nezbyl čas. A co vy, už se tam chystáte?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *