Po stopách židovské kultury v krakovské Kaziměři

Krakov nebyl v historii zrovna příznivým městem pro židovské obyvatelstvo. V Podgórzi, v krakovském ghettu si bohužel zažili své a mnozí z nich se konce 2. světové války nedočkali. Přesto i dnes zde můžete nalézt ulice, synagogy, restaurace a další místa, kde židovská kultura opět vzkvétá.

Synagoga, chrám páně všech židů

Přiznám se, že Krakov byl městem, ve kterém jsem poprvé nahlédla do synagogy, konkrétně to byla synagoga Remuh. Tato stavba pochází z 16. století, jedná se o druhou největší synagogu Krakova a je stále využívána k náboženským setkáním. Už při vstupu jsme byli upozorněni, že muži musejí mít pokrývku hlavy. Oproti křesťanským kostelům, kterých je v Krakově mnoho a dostává se jim opravdu honosných podob, je tato synagoga drobounká, pro výrazně menší počet věřících a hlavně je velmi skromně vybavená. Důraz je kladen především na malbu na stěnách a zaujme vás také kouzelný strop.

Synagoga Remuh a židovský hřbitov v Krakově Synagoga Remuh a židovský hřbitov v Krakově Synagoga Remuh a židovský hřbitov v Krakově Synagoga Remuh a židovský hřbitov v Krakově

Hned za synagogou Remuh se rozprostírá menší Starý židovský hřbitov. Židovské hřbitovy jsou trochu odlišné od těch křesťanských, už jen když se podíváte na tvar náhrobků. Ty jsou navíc popsány hebrejským písmem, takže si toho moc nepřečtete, ovšem i přesto se vám jistě povede identifikovat hroby patřící významným osobám. Židé mají totiž trochu jiný zvyk při návštěvě hřbitovů – nepřinášejí květiny či svíčky, ale kamínky, které pokládají na náhrobek jako věčnou vzpomínku na zesnulého.

Během 2. světové války se bohužel hřbitov dostal do hledáčku nacistů, byl zdevastován, náhrobky rozprodávány a rozebrány klidně na dláždění silnic. Po válce byl hřbitov zrestaurován a fragmenty některých z nenávratně poškozených náhrobních kamenů byly vsazeny do obvodové zdi, tzv. krakovské zdi nářků.

Stará synagoga v Krakově Stará synagoga v Krakově Stará synagoga v Krakově Stará synagoga v Krakově

Muzeum judaismu

Pokud chcete nahlédnout do historie židovského náboženství, určitě zavítejte také do nedaleké Staré synagogy a jak může její název napovídat, tak do nejstarší synagogy v Krakově. V té je umístěno muzeum, takže můžete zažít nejen zajímavé prostory této staré budovy (která je mimochodem mnohem větší než synagoga Remuh), ale také všechny pomůcky, relikvie a počíst si něco o historii či židovských tradicích.

Ochutnejte židovskou kulturu

Mezi těmito dvěma synagogami se nachází Široká ulice (ulica Szeroka), takové centrum této čtvrti, kde naleznete velké množství restaurací, ve kterých doporučuji zastavit. Na jídlo jsme zde byli opakovaně, pokaždé jsme si nechali doporučit tradiční polské či židovské jídlo a byla to opravdu lahoda. Jedli jsme tedy na venkovních vytápěných terasách a ve večerních hodinách nás při jedné z návštěv dokonce potěšila živá židovská hudba.

Tradiční polské či židovské jídlo Ulice Szeroka v Krakově Ulice Szeroka v Krakově Ulice Szeroka v Krakově

Jak již bylo zmíněno, během 2. světové války zde nebylo pro židy dobré místo. Nacisté nařídili jejich odsun přes řeku Vislu do nově zbudovaného židovského ghetta v Podgórzi a mnohé životy vyhasly ať již tam nebo v koncentračních táborech. To vše připomíná uprostřed Široké ulice pomník věnovaný židovským obětem 2. světové války. Naštěstí se v té době našli lidé, kteří byli ochotni pomáhat židům i přes tehdejší situaci, třeba takový Oskar Schindler. Schindlerovu továrnu, tedy muzeum věnované této události ovšem naleznete přes řeku Vislu.

Pokud ovšem chcete poznat tuto kulturu v době jejího rozkvětu, věnujte pozornost právě Kaziměři, která byla sice vybudována již ve 14. století, ale dodnes na vás dýchne ta správná a kouzelná atmosféra. To nejdůležitější máte doslova na jedné ulici, i když trošku širší. A pokud se chcete kochat dále, v okolních ulicích na vás čeká hned několik dalších synagog.

Ulice Szeroka v Krakově

Důležité informace před návštěvou

Synagoga Remuh + Starý židovský hřbitov
Szeroka 40, Kraków
www.gwzkrakow.pl
Ceník: dospělý 10 PLN, zlevněné 5 PLN
Otvírací doba: říjen-březen Ne-Pá 10:00-16:00, duben-září Ne-Pá 10:00-18:00

Stará synagoga
Szeroka 24, Kraków
www.muzeumkrakowa.pl
Ceník: dospělý 14 PLN, zlevněný 10 PLN
Vstupné v pondělí zdarma
Otvírací doba:
Listopad-duben: Po 10:00-14:00, Út-Ne 9:00-16:00
Květen-říjen: Po 10:00-14:00, Út-Ne 9:00-17:00

Ubytování
Za nás mohu doporučit se ubytovat právě ve čtvrti Kaziměř, která má strategické umístění. Nejenže to máte kousek k báječnému tradičnímu jídlu, na které jsme se při každé návštěvě zastavili, ale pěšky se odtud snadno dostanete jak do Podgórze, tak na vrch Wawel a do historického centra Krakova.

Krakov - Kaziměř, zdroj: mapy.cz

Kam se vydat dál? Po stopách židovské historie a nelehkých osudů nahlédněte do Podgórze a Schindlerovy továrny. Pokud chcete poznat i křesťanské chrámy, historické centrum Krakova jich nabízí dvě desítky včetně živých večerních koncertů. Perlou Krakova je pak i vrch Wawel, na kterém se nachází Wawelský hrad s drakem chrlícím oheň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *