Objevte kouzlo kostelů v historickém centru Krakova

Polsko je velmi nábožensky založená země a s křesťanskými kostely se setkáme na každém kroku. I přesto mne překvapilo, když jen v historickém centru jsem napočítala necelou dvacítku těchto ohromných staveb.

Ačkoliv jsou kostely na každém rohu, je potřeba před vstupem sledovat piktogramy a cedule, které vám prozradí, zda se za vstup platí, zda se smí fotit nebo jestli třeba neprobíhá mše – v tom případě nerušit!

Stavby vysoké až do nebes

Začnu s kostely, které mne opravdu doslova nadchly, je pro ně totiž typická polychromie, dřevo a zdobení zlatem. Barevné gotické kostely navíc dozdobují ještě vitrážová okna a nad hlavou se rozprostíralo falešné hvězdné nebe. V bazilice sv. Františka z Assissi si tohle kouzelné místo můžete vychutnat spíše v přítmí, protože drobná okna neposkytují dostatek světla a je potřeba se spoléhat i na doplňující osvětlení.

Daleko více světla s obdobnou výzdobou vám nabídne Mariánský kostel nacházející se na Rynku Glownym, ten má ovšem dva vchody a pokud chcete nakouknout blíže na vzácný, gotický, 13m vysoký oltář Veita Stosse z 15. století, musíte se vydat tím bočním se vstupným. Během léta navíc můžete navštívit věž, odkud celoročně každou hodinu troubí hejnal. Ten je připomínkou trubače, který v minulosti upozorňoval na útok na město, ovšem během troubení byl zastřelen šípem. Proto i dnes hejnalova píseň končí v polovině.

Rozhodně nepřehlédněte také kostel sv. Kateřiny, jehož předlohou je Mariánský kostel. Pochází z 14. století a k němu přiléhá také augustiánský klášter s nádhernou křížovou klenbou a zachovanými freskami. Ne všechny gotické kostely ovšem sázejí na bohatou vnitřní výmalbu a takovou výjimkou je třeba bazilika Božího těla, která ač uvnitř kamenná, zaujme vás jiným dekorem a to oltářem a chórovými lavicemi.

Onen kouzelný hvězdný strop býval kdysi i ve Wawelské katedrále, ale tam byl bohužel přemalován na bílo, aby se katedrála pro turisty prosvětlila (a ono to opravdu funguje). Na druhou stranu zde máte možnost navštívit spoustu různorodých kaplí, které jste mohli zahlédnout již zvenčí a každá si uchovává svůj vlastní styl. V rámci prohlídky můžete sejít i do hrobky nebo do věže na Zikmundův zvon a něco si přát. Mimochodem je zde k dispozici český audioprůvodce. Jinak do Wawelské katedrály velmi doporučuji zakoupit vstupné, ať si ji můžete pořádně celou projít, ale pokud máte čas jen na nahlédnutí, pak je malá část ve vstupních prostorách přístupná zdarma.

Barokní Krakov

Rozhodně vás na první pohled okouzlí a zastaví kostel sv. Petra a Pavla, před ním se totiž nachází 12 soch zobrazujících apoštoly. Tento kostel je první barokní stavbou v Krakově, ale těch můžete obdivovat daleko více. Barokní kouzlo ukrývá třeba i kostel Bernardýnů poblíž Wawelu nebo kostel Obrácení sv. Pavla.

Za nejstaršími kostely

Pokud se ovšem vrátíme ke kostelu sv. Petra a Pavla, jistě vás zaujme na první pohled i stavba hned vedle něj. Jedná se o kostel sv. Ondřeje, který působí, že toho již nemálo prožil a opravdu tomu tak je. Je jednou z nejstarších budov v Krakově, byl vystavěn v 11. století a přečkal i tatarský nájezd na město.

Mezi staré budovy ve městě se řadí také malinkatý kostelík na Rynku Glownym, který zde původně v dřevěném provedení stál již v 10. století. Své trvanlivé podoby z kamene se dočkal kostel sv. Vojtěcha o dvě století později. Je to opravdu miniaturní stavba připomínající spíše kapli, ale i přesto vás ohromí drobnými varhanami a zdobnou kupolí, kterou získal během barokní přestavby. Mimochodem, zde se konají minikoncerty a akustika je prý velmi zajímavá.

Zažijte kostely trochu jinak

Krakov jsme navštívili během ledna, kdy byly kostely vyzdobeny rozmanitýmy betlémy. Např. v kostele Bernardýnů jsme narazili na ten největší a pohyblivý zároveň, ale každý kostel nabídl něco jiného. V bazilice sv. Františka z Assissi to byl třeba betlém inspirovaný Ruskou architekturou. Při opakované návštěvě v prosinci (kvůli adventním trhům) nebyly betlémy ještě vystaveny.

V kostelech v historickém centru se odehrávají střídavě také menší koncerty. My jsme si vyslechli orchestr Svatého Maurice, který nás hodinu ohromoval koncertem klasické hudby, jako je Bach či Mozart. Zahráli nám na klavír a smyčcové nástroje v kostele sv. Petra a Pavla a na jejich stránkách OrkiestraSM, kdy a kde budou jejich další koncerty příště. V prosinci jsme měli štěstí na Krakovský festival písní adventních, který se konal první týden v měsíci ve vybraných kostelech, kde se sešly chóry jak z Polska, tak ze zahraničí a vstupné bylo dobrovolné. Pokud chcete tuto atmosféru též zažít, nakoukněte na stránky ChristmasFestival.pl. Každopádně na veškeré představení vás informují velké tabule umístěné před daným kostelem.

Pokud se rozhodnete prozkoumat historické centrum z pohledu křesťanského, může vám opravdu ledacos nabídnout. Tohle je jen malý přehled toho, co se dá v Krakově prohlédnout. A rozhodně doporučuji alespoň pár kostelů navštívit, jistě vás překvapí svou rozmanitostí, co se architektury a vnitřního vybavení týče. Nebo chcete vyzkoušet něco z krakovské židovské architektury?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *