Objevte kouzlo vánočních trhů v Krakově s nádechem dávných dob

Kouzelné vánoční trhy v Krakově mne uchvátily. K jejich jedinečné atmosféře přispívá také samotné historické náměstí Rynek Główny, na kterém se konají. Nachází se zde totiž několik historických staveb jako je Mariánský kostel, z jehož věží troubí v každou hodinu trubač, tržnice Sukiennice z 13.století nebo malý kostel sv. Vojtěcha. A tím to nekončí, další historické budovy, včetně domů lemujících náměstí, napomáhají jedinečné atmosféře, která vás přenese do časů minulých.

Letošní vánoční trhy těší jak zdejší, tak návštěvníky svoji přítomností od 30.11. do 26.12. a nachází se na rozloze poloviny náměstí. Pokud přijdete od královského hradu na Wawelu, je to přesně ta polovina po pravé straně Sukiennice, která je zaplněna spoustou stánků. Před samotnou tržnicí se pak nachází pódium pro průběžný hudební program.

Vánoční stromky, světelné řetězy a ozdoby, ale i koňská spřežení, to vše vás ponoří do vánoční nálady. Velké sudy, v nichž se nachází stánky se svařákem, nejsou jediným teplým lákadlem. Na své si přijdou jak milovníci domácího chleba s máslem a dalšími pochutinami, tak také ti, kteří se koukají po masných teplých pokrmech. Za pozornost rozhodně stojí i tradiční polské polévky.

Nás ale zajímaly samotné stánky s prodejním zbožím. To se v Sukiennici nemění a trvale zde naleznete šperky z jantaru, kožené výrobky či upomínkové předměty. Ve venkovních dočasných stáncích vás budou lákat pouze tradiční a kvalitní výrobky jako jsou třeba ty kovářské – samotného kováře jsme viděli na živo přímo při práci. Zastavili jsme se i ve stánku s domácími mýdly, koupelovými soli a dalšími relaxačními věcmi. Mamka si pak vybírala na nepřeberném množstvím stánků ručně vyráběné a originální baňky na stromeček.

Pokud si návštěvu naplánujete mimo víkend, bude se vaše prohlídka trhů v příjemnějším duchu. Přeci jen, tak jako všude, i sem míří o víkendu daleko více návštěvníků. My jsme dokonce zpozorovali u jednoho stánku, kde jsme šli dokoupit ještě jednu věc, zvýšení cen o víkendu (konkrétně čaj z 20 Złotych podražil na 30 Złotych). Ačkoliv jsme tohle vypozorovali jen u jednoho zboží, jehož cenu jsme znali, otázkou je, zda se tento nešvar nešíří i po dalších stáncích.

Ale pojďme k něčemu pozitivnějšímu, konkrétně ke spoustě koňských povozů, které staví zrovna na tomto náměstí a turistům nabízí okružní jízdu po centru Krakova. I přes jejich počty jsou silnice kupodivu čisté. Překvapilo mne, že vozkové odchytávají trus do pytlů, ale ty s sebou pak vozí v kočáře. Takže ačkoliv jsou koníci nádherní a neznečišťují ulice, kočáry doplňují kouzelnou atmosféru Krakova, přeci jen zůstává otázkou, jak moc je tento náklad cítit při jízdě.

Naši návštěvu jsme navíc tak perfektně naplánovali, že jsme se trefili do období 6.-8.prosince, kdy ve dvou krakovských kostelech probíhal adventní festival chórového zpěvu, tedy Krakow Advent & Christmas Choir Festival. Své vystoupení si v Mariánském kostele a kostele sv. Petra a Pavla připravily chórové sbory z celého světa. Nutno podotknout, že návštěva tohoto festivalu byla zdarma. My jsme se na hodinu byly posadit do kostela sv. Petra a Pavla, kde nás oslovil estonský sbor Chamber Choir Helü.

Pokud se zajedete podívat na vánoční trhy v Krakově, rozhodně nezůstávejte jen u nich. Za poznání stojí spousta dalších míst, předně pak Královský hrad na Wawelu. Ten totiž nabízí trasu s českým audioprůvodcem po katedrále. Nezapomeňte navštívit také nádherné kostely v centru města, kterých je zde nepřeberné množství. Za mne rozhodně tím nejkrásnějším je kostel sv. Františka z Assisi se svojí hvězdnou oblohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *