Agios Nikolaos ukrývá jezírko, kde se koupala samotná Athéna

Přístavní město Agios Nikolaos je čtvrtým největším městem na ostrově Kréta. Agios Nikolaos je v překladu doslova Svatý Mikuláš a je jedním z vyhledávaných rekreačních míst. Pro nás se ovšem stal mezizastávkou v dalším dobrodružství, ale i tak jsme zde strávili příjemnou přestávku, kterou všem doporučuji.

Tak jako po celé Krétě, i zde se protkává řecká mytologie s reálnými místy. U přístavu se nachází původně sladkovodní jezero Voulismeni, kde se prý koupala Athéna, bohyně války. Turky byl ovšem v 19. století proražen drobný kanál do moře, aby se zde mohly schovat bezpečně malé loďky, a tak jezero ztratilo svůj původní charakter.

 

  

Jezero lemují kavárny a restaurace lákající turisty na něco dobrého s příjemným posezením a výhledem. Pokud se chcete ovšem dál procházet, neváhejte zajít o jednu či dvě ulice vedle, které se táhnou souběžně s jezerem od přístavu. Nachází se zde spousta drobných obchůdků, kde se dají nakoupit suvenýry z vaší návštěvy na Krétě. My jsme se koukali po olivovém oleji, ale i třeba čaji zvaném Diktamus, který je z byliny rostoucí pouze na tomto ostrově.

Jinak určitě se nezapomeňte zastavit na nějakou zmrzlinu, my ji kupovali v cukrárně Melissa. Na první pohled se vám možná ceny budou zdát vyšší, ale když pak zjistíte, co je to vlastně jeden kopeček. My jsme si dali zdobený kornout s dvěma kopečky a měli jsme problém to rychle sníst, všechno se to začalo roztékat, takže poučení pro příště – jeden kopeček stačí, protože vydá za 2-3 naše.

 

Pokud zajdete do zdejšího přístavu, jistě nepřehlédnete nedaleko vystavěnou sochu Dia v podobě mladého býka, který na svých zádech unáší nebohou Europu. Pokud se budete nějakou dobu procházet kolem lodí a pořádně se dívat do moře, třeba se vám povede zahlédnout želvu. Tu zde totiž jedna loď pravidelně krmí, a tak se želva naučila vracet a je velká pravděpodobnost, že ji alespoň na okamžik zahlédnete. Nám štěstí přálo.

A když jsme v tom přístavu, právě odtud jsme s lodí vyrazili na nedalekou Malou Spinalongu, ostrov s bývalým lepráriem a benátskou pevností. Plavba se dá zajistit přímo na místě, je ideální si vybrat lodní společnost, která nabízí i průvodce. My jsme měli navíc v ceně koupací zastávku na pláži Kolokitha se slanější vodou a grilovaný oběd. Agios Nikolaos může být ovšem výchozím místem pro mnohá další dobrodružství. Můžete se podívat do výrobny olivového oleje, zamířit do nedalekého kláštera sv. George Selinari nebo zamířit na archeologické naleziště v Lató.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *