Malá Spinalonga, ostrov, který k sobě navždy připoutal lidi s leprou

Ačkoliv je Malá Spinalonga nikdy nedobytým místem, které Turci desítky let obléhali, přesto se do historie zapsala především jako místo, kam byli násilně odvážení nakažení leprou, aby se nemoc izolovala. Leprosárium bylo ovšem již zrušeno a dnes je toto místo cílem zvědavých turistů.

Neblahá minulost

Dnes je Malá Spinalonga známá především pro leprosárium, jenže historie tohoto ostrova je daleko pestřejší. On to z počátku vlastně ani nebyl ostrov, ale poloostrov. Jenže příchodem Benátčanů bylo tohle místo zvoleno jako výborný strategický bod pro obranou a nejenže zde byla vybudována jedna z benátských pevností rozesetých po celé Krétě, ale poloostrov byl odtržen od Kréty po zrušení jediného průchozí místa. Vzniknul tak jeden malý ostrůvek s hradbami, dvěma pevnostními body a výbornými obránci.

Když přijeli Turci dobýt tuto pevnost, zdrželi se tím neuvěřitelných 70 let a přesto se jim nedostalo kýženého výsledku po vojenské stránce. Pevnost jim připadla až smluvní cestou. Na ostrově pak zůstali bydlet, věnovali se pašeráctví a celkově se zde měli dobře, není proto divu, že se jim odtud nechtělo odejít.

 

A právě na to vymysleli Kréťané výborné řešení. Začali se potýkat s leprou, měli ji za nakažlivou nemoc a nemocné vyháněli pryč z vesnic. Ti se stahovali do hor, kde žili ať už své pomocí nebo za pomoci rodiny, která přinášela nějaké jídlo. Otázka lepry byla vyřešena tím, že nakažení byli povinně odvezeni na Malou Spinalongu (včetně dětí vytržených z rodin), kde vzniklo leprosárium a Turci ve strachu z nemoci odtud prchli.

Jenže i přes sliby úřadů nebylo vše tak růžové, jak vypadalo. Nemocní měli bydlet v domech po vojácích a Turcích, jenže Turkové co nejvíce budov strhli jako formu pomsty. Taktéž tady měla být lékařská pomoc, ale v prvních letech sem doktor vůbec nejezdil a malomocní si v tomto prostředí museli poradit sami. I později s prvním lékařským personálem se moc nezlepšilo, léků byl nedostatek a amputace probíhaly ne zrovna sterilně a kvalitně, prostě tak jak to zdejší podmínky dovolovaly. Nemluvě o tom, že po čase sem byli dovážení malomocní z celého Řecka.

Ale tahle nemoc si nevybírá, bere staré i děti, hloupé i vystudované. A právě to ostrovu prospělo, neboť tito lidé začali bojovat o svá práva. Ačkoliv byli navždy uvězněni na ostrově, Malá Spinalonga měla např. svoji elektřinu dříve než celá Kréta. Situace se výrazně zlepšila, vyrostli nemocnice, byl zde personál. Ten sem dokonce dorazil cíleně za příjemnou mzdu, kterou dotyční většinou posílali domů svým rodinám na živobytí. Bohužel ani zaměstnanci nikdy nemohli tento ostrov opustit, a tak to byla služba na doživotí. Až do poloviny 20. století zde všichni tito lidé žili, než byla činnost zdejšího leprosária ukončena.

 

   

Jaké to tam bylo?

Ačkoliv se jedná o malý ostrůvek, přesto v sobě ukrývá bohatou minulost. Je to místo, kam se rozhodně musíte jít podívat. Naše průvodkyně nám vykládala o historii a důležitých budovách strategicky především ve stínu, ale ten nebyl všude. Je potřeba počítat, že je to kamenitý ostrov, je tady vedro a občas na tom sluníčku budete muset postát. Rozhodně se zásobte vodou a pokrývkou hlavy, prozkoumat se toho tady dá docela hodně.

Na ostrově jsou dvě zachovalé benátské pevnosti včetně opevnění, jedná se nachází u moře ve spodní části ostrova a druhá je na opačné straně a naopak na jeho vrcholu, aby tak pokryly všechny pohledy. Tu horní máte možnost navštívit, prohlédnout si a pokochat se rozhledy do dáli a na blízké krétské pobřeží. Nikdy nepochopím, jak zde lidé mohli „dobrovolně“ žít navždy, když to měli na Krétu skoro na dosah ruky.

Také se můžete projít mezi staršími domy, které jsou často ve špatném stavu i kompletně zdemolované od Turků. Jenže díky další osídlenosti ostrova se zde nadále budovalo a to nejen obydlí, ale i nemocnice a další důležité stavby. Za pozornost třeba stojí nádrže na vodu, která zde byla velmi potřebným prvkem a přesto se nesnadno získávala.

 

Jak se na ostrov dostat?

Podle informací na internetu se sem dá dostat loďkou z vesnice Plaka, která je hned na pobřeží naproti Malé Spinalonze. My jsme se rozhodli přes cestu startující v Agios Nikolaos, kde jsou četné lodi specializované na výlet na Malou Spinalongu včetně průvodce, s obědem a také koupáním. Rozhodně doporučuji návštěvu ostrova s průvodcem, neboť jsem si nevšimla většího popisu a cedulí.

Pokud si zakoupíte lístek na loď včetně průvodce, počítejte s cenou 20€ a více, dle toho, jaká se vám zadaří sehnat nabídka. Většinou ale počítejte s tím, že ještě budete platit vstupné na samotném ostrově, které činní 8€ za dospělého, 4€ pro studenty a seniory, ale naopak pro děti do 18 let je vstupné zdarma.

 

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *