Běh pro luskouny konečně rozvířil ostravskou zoo

Ačkoliv to cele dopoledne vypadalo pro běh nepříznivě, protože lilo jako z konve, nakonec se v odpoledních hodinách počasí umoudřilo a pozvalo všechny běžce do zoo Ostrava. Vždyť tentokrát se z výtěžku měla financovat podpora luskouna, ohroženého tvora v lokalitě jeho bydliště.

Ačkoliv se minulý ročník běh pro luskouny nezdařil kvůli pandemickým restrikcím, letos už se konečně mohlo vyběhnout správnou nohou. Ať již naočkovaní nebo otestovaní, běžečtí nadšenci se v pátek dne 27.srpna 2021 sešli v zoo Ostrava, aby podpořili tento vzácný a tak kriticky ohrožený druh.

Kdo je to luskoun?
Je to hmyzožravec dorůstající na délku klidně i 150 cm. Rozšířen je v Jižní Africe a Jižní Asii, kde na svých čtyřech tlapkách kráčí napříč lesy. Pokud chce přidat, dokáže pro větší rychlost přenést váhu pouze na zadní nohy a běhat po dvou jako připomínka dávných dinosaurů. Ohroženým je ovšem díky další jeho unikátnosti, kterou jsou šupiny pokrývající celé jeho tělo. Bohužel čínská medicína má na svědomí již mnoho druhů a luskoun kvůli svému neobvyklému vzezření se stává taktéž jejím oblíbeným cílem.

Na závodníky kromě volného parkovného a vstupného do zoo čekal jako vždy ovocný nápoj do znovupoužitelného pevného plastového kelímku s potiskem luskouna. Všichni běžící také kromě pásky se dali snadno rozeznat díky krásným červeným trikům s potiskem této akce. My jsme ještě zamířily k informačnímu stánku, kde nás rádi seznámili s problematikou kolem luskounů, dětem nabízeli omalovánky a měli tu také další věci k zakoupení na podporu. Samozřejmě jsme si nemohly nechat uniknout luskouní brože.

A o tom, že se letos běží pro luskouny, nebylo pochyb. Vždyť celým podvečerem nás doprovázela písnička, která se zpívala před startováním jednotlivých tratí či před tombolou.

O-o, luskounku náš,
ty jsi vzácný šupináč,
v Ostravě běžíme,
ať tě zachráníme.

Běžely se celkem tři tratě a to 480m pro děti a maminky, 2,5km a 5 km pak pro ty zdatnější běžce. Kdo zná terén ostravské zoo, tak ví, že to není žádná legrace, neboť se tady běhá z kopce a do kopce. Každý závodník má své jedinečné číslo včetně čipu, díky kterému na registrované telefonní číslo získá po doběhnutí časový údaj, za který trasu zdolal. A samozřejmě nesměla chybět ani medaile při proběhnutí cílem!

Kdo vydržel až na závěr večera po odběhnutí všech tratí, dočkal si tomboly s krásnými dárky, jako byly například lístky do kina. Krabice sladkých bonbonů vystřídala sportovní trička a zoologická zahrada také přispěla zajímavými dárky a to především ročním vstupný pro jednotlivce i rodiny nebo velikými plyšáky, kteří nakonec udělali radost malým i velkým výhercům. A vaším soutěžním lístkem do tomboly nebylo nic jiného, než vaše běžecké číslo přidělené při registraci. Celý den si tak užili malí i velcí díky sponzorům a registrační poplatek jednotlivců mohl jít právě na ohrožené luskouny.

Také rádi běháte pro dobrou věc? Pohlédněte se i ve svém městě po možných aktivitách. Pokud jste z Moravskolezského kraje, sledujete stránky Běh Zoo Ostrava pro další ročníky. Celorepublikově vás pak může zajímat Běh pro útulky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *