Libušín je opět zpřístupněn veřejnosti, nezmeškejte komentované prohlídky zdarma

Netradiční útulny Maměnka a Libušín ve stylu lidové secese, jejichž historie se začala psát v roce 1897, vždy lákaly návštěvníky k pouti do Moravskoslezských Beskyd. Jedné z ní hrozil zánik, ale nyní opět otevírá své dveře a vítá na Pustevnách další turisty.

Když noc prolomí rudé plameny

Psalo se 2. března roku 2014, kdy nikdo z návštěvníku horské útulny Libušín ani netušil, že jsou na dlouhou dobu jedněmi z posledních. Právě oné noci totiž Libušín zastihl rozsáhlý požár, který zničil tuto jedinečnou stavbu z pera architekta Dušana Jurkoviče, jejíž vnitřní interiéry zdobily malby Mikoláše Aleše. Vše zapříčinila závada při opravě komínového tělesa.

Nebylo to ale poprvé, kdy Libušínu zvonila hrana. Během druhé světové války zde bývali ubytováni Hitlerjugend a útulny na Pustevnách nadále chátraly. Proti stržení nakonec bojoval sám Dušan Jurkovič, který po válce dorazil na Pustevny. Libušín tak byl společně s Maměnkou zachován a v roce 1995 se dočkal méně šetrné rekonstrukce.

Právě to je ten důvod, proč je dnes po zdařilé rekonstrukci Libušín oblečen do jiných barev než Maměnka. Ta je stále v kabátu, který jí byl oblečen před 25 lety, zjednodušený a nedodržující původní barevné schéma architekta. Kdežto nově vystavěný Libušín se vrátil k původním barvám. Dle všeho by se i Maměnka měla brzy dočkat nové výmalby, aby spolu s Libušínem k sobě tyto útulny ladily.

Ačkoliv byl požár před 6 lety devastující událostí, přeci jen se některé objekty a trámy zachovaly a za odborného dohledu byly znovu opracovány a zasazeny do nové výstavby. Na obnovu bylo ovšem potřeba spousta dřeva nového, které darovaly Lesy České republiky. Za zmínku také stojí, že veškerá výstavba byla prováděna dle tehdejších postupů, vše je ručně tesané, spáry utěsněné přírodními materiály a ve stavbě nenaleznete jediný hřebík.

Pustevny: Libušín Detail Libušínu, v pozadí Maměnka Interiér Libušína Interiér Libušína

První zvídavé pohledy

Po mnoha letech stavba stojí opět na svém místě v plné kráse včetně maleb, které byly na zeď překresleny pomocí promítání. I nyní tak můžete spatřit poctu k tradičním řemeslům, portáše a zbojníky či svaté, kolem nichž se nachází spousta atraktivních českých přísloví.

Pokud máte chuť si staronový Libušín prohlédnout na vlastní oči, máte opět tu možnost, jelikož útulna se otevřela 30. července všem zvědavým turistům či pamětníkům, kteří mohou tak zhodnotit opravnou práci vykonanou na tomto unikátním díle.

Dle Valašského muzea v přírodě, které se o tuto památku nyní stará, jsou zde komentované prohlídky až do konce srpna 2020 a to od úterý do neděle v čase 10:00-17:00. Na prohlídky není nutno se objednávat a jsou zdarma. Pokud ji chcete absolvovat, budete muset Libušín obejít z levé strany, kde je boční vstup. Tady vám na malém dvorku několik tabulí představí postupný proces obnovy této budovy. Jakmile průvodkyně dokončí prohlídku s předchozí skupinou, opět přejde na dvůr, kde vezme dalších 30 osob. Prohlídky tak probíhají jedna za druhou a připravte si časové okno necelé půl hodiny.

Že máte chuť opět jít do Libušína posedět na dobrý oběd? Informovala jsem se od provozovatele, že restaurace Libušín bude opět otevřena pro všechny zvědavé strávníky od 1. října a čeká na vás tradiční česká strava jako je hovězí guláš, svíčková, halušky či moravský vrabec.

Motiv Holubice v Libušíně Libušín, přísloví a motta Lidová secese - Libušín Lidová secese - Libušín

Jak již bylo zmíněno, architekt Dušan Jurkovič stál za vznikem nejen Libušína, ale také Maměnky. Na Pustevnách pak také můžete vidět vystavěnou zvoničku dle jeho návrhu. Pokud chcete putovat po jeho dalších dílech zastavte se do nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, kde se nachází Jurkovičova rozhledna, ke které se můžete dostat nejen po lesní pěšině, ale také skrze Valašské muzeum v přírodě, které také stojí za pozornost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *