Využijte poslední příležitost navštívit vrchol Travný, brzy bude uzavřen

Poslední dobou jsme si oblíbili jezdit na chatu na Morávce. Beskydské lesy jsou úžasné, ta panoramata a usínat za cvrkání cvrčků místo poslouchání motorových vozidel ve městě je něco kouzelného. Odsud jsme začali vyrážet na naše menší túry, jedna nás zavedla i na samotný Travný a to hlavně z toho důvodu, že se tento vrchol brzy uzavře všem turistům.

Na Travný se dostanete od rozcestí Plato. Sem se sbíhají cesty jak z chatařské oblasti Morávky, odkud jsme vycházeli my a na nejbližší autobusovou zastávku (Morávka, Kaluže) tímto směrem to máte 3,1 km po neznačené cestě. Vyrazit můžete ale také z druhé strany z Visalají vzdálených 1,9 km po zelené, kam můžete např. dojet autobusem (Krásná, Vyšní Mohelnice, hotel Visalaje) nebo autem na placené parkoviště (50 Kč/den). Variantou je pak i autobusová zastávka ve Zlatníku (Krásná, Vyšní Mohelnice, Zlatník) a odtud 3,9 km po žluté, kde můžete zabrousit i k Travenskému vodopádu.

Trasa rozcestí Plato – vrchol Travný
Umístění: Moravskoslezské Beskydy
Vzdálenost: 3,3 km
Převýšení: +339 m
Odhadovaná doba: necelá 1h
Restaurace: ne

Právě u rozcestí Plato máte příležitost využít kryté posezení jako záchranný odpočinek před rozsáhlým stoupáním. Čeká vás totiž stoupání sice po dvoustopé cestě, která je ovšem kamenitá a nešlo se po ní zrovna příjemně. Situace se změnila až ve chvíli, kdy jsme se dostali na hřeben, kde se po nějaké době cesta změnila v lesní pěšinku a šlo se opravdu příjemně. Jen místy, kde vyvěrala voda ze země, jsme museli přeskakovat po polorozpadlém dřevěném chodníčku v podmáčené půdě. Ale za toto zpestření a příjemnější terén jsme byli více než vděčni. Směrem od rozcestníku Velký Travný už vás čeká poslední již pomalejší stoupání, kde se pod nohy nebudou už tolik plést kameny, jako spíše kořenový systém stromů, který místy poslouží jako šikovné schody v terénu.

A jsme na vrcholu (1203 m n.m.)! Ten je sice zalesněný a bez výhledů, ale nabízí několik přírodních posezení. Také vás tady čeká schránka s návštěvní knihou, tak nezapomeňte přidat i svoji vzpomínku na tento výstup.

Pokud jste se těšili na výhledy, tak dva jsou na vás připraveny, zatímco půjdete na vrchol. Lesy jsou zde prosekány jak na levé, tak pravé straně a skrze mýtiny tak máte nádherná panoramata Beskyd, přičemž po levé straně vidíte přímo na sousední Lysou horu (nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, 1324 m n. m.).

Za zmínku stojí, že na západním svahu tohoto vrcholu leží stejnojmenná přírodní rezervace, která se stala útočištěm mnohé zvířeny od jelenů a srnců, přes tetřeva hlušce a další větší i menší druhy ptactva. Nutno podotknout, že právě zde jsou vhodné podmínky pro výskyt rysa ostrovida, vlka či medvěda, kteří se k nám do přírody pomalu navrací přes slovenské hranice.

A právě tohle je důvod, proč se turistické cesty na vrchol Travný brzy uzavřou a to konkrétně v květnu roku 2020. Probíhá zde obnova populace tetřeva hlušce, zrovna když jsme procházeli, tak zde stály ženy informující průchozí, ať procházejí následující úsek potichu, neboť zde byli tetřevi nedávno vypuštěni. Jak jsem se dozvěděla od známé, která nedaleko bydlí, jsou to turisté, kteří můžou za tento zákaz. Nevhodné chování, hlučení, noční vycházky a osvětlování celého okolí čelovkami, to je problém nejen vrcholu Travný, ale i Lysé hory nebo Smrku. Pokud tedy chcete Travný navštívit a prohlédnout si zdejší krajinu, máte na to posledních pár měsíců. A prosím, chovejte se tiše a vhodně, protože se pohybujete v přírodě, která poskytuje obydlí spoustě divokých zvířat, které akorát tak rušíte a vyháníte.

Kam dál? Pokud vám síly ještě stačí, můžete to vzít přes vrchol Malý Trávný směrem na Morávku, kde po cestě můžete zahlédnout zbytky bunkru. Ať už máte chuť na delší trasu nebo prostě jen z Visalají vyrazíte na druhou stranu, můžete dojít do vísky Gruň, kde vás čekají pastviny plné dobytku a dřevěný kostel Panny Marie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *