Noční prohlídka hradu Helfštýn odhalila zrekonstruovaný hradní palác

Hrad Helfštýn se tento týden rozzářil každou noc, aby se ukázal návštěvníkům s trochu odlišnou atmosférou v celé své kráse, a to doslova. Nově se totiž otevřel hradní palác, který byl rekonstruován již od roku 2018.

Noční prohlídka hradu s řadou překvapení

Na možnou noční prohlídku bylo nutno udělat rezervaci dopředu a že to bylo opravdu potřeba. Na každý den bylo uvolněno pouze 50 vstupenek, o které byl notný zájem. Není divu, vždyť teprve 22.8.2020 byl poprvé otevřen vstup do hradního paláce, do kterého návštěvníci doposud neměli možnost vkročit. Uvítali jsme tedy, že můžeme tyto dvě události příjemně spojit v jediném výletu. Co nás ovšem na samotné noční prohlídce zarazilo, byla cena, která byla dvojnásobná oproti standardní, ovšem nikde nebyla předem uváděna, takže jsme počítali s tradičním vstupným.

Noční prohlídka hradu Helfštýn Hradní palác Helfštýn

Paní průvodkyně si nás nadšeně vyzvedla na hlavním nádvořím a nejprve nás zavedla do menší hradní galerie, kde byly k vidění originální obrazy či kopie, na kterých byl vyobrazen hrad v rozličných dobách. Součástí byly také kachle a další prvky nalezené při rekonstrukci hradu či maketa hradu ve zmenšeném měřítku. Dále byly k nahlédnutí knihy s fotografickou dokumentací rekonstrukce celého hradního paláce. Dočasnou výstavu Příběh torza můžete navštívit do 11.10.2020.

Následovala prohlídka hradního komplexu doplněná o výklad sledující jeho historii, zajímavé prvky, ale na své si přišli i milovníci legend. Vždyť několik se jich tady traduje včetně té, že z hradu vede tajná chodba, která byla vyrobena během jediné noci samotným ďáblem a byla tak široká, že by se do ní vlezl celý kočár. Nikdy bohužel nebyla objevena.

Fire show Představení mincovnictví

Pro návštěvníky byl ovšem připraven i netradiční bonus. V mincově nás totiž uvítali dva raziči mincí, kteří nás seznámili s mechanismem výroby mincí ve středověku. Vždyť zde naleznete kopie tehdejších strojů, včetně historických mincí nalezených ve zdejším hradě. Výklad byl humorný, pobavil malé i velké a nakonec jsme si vysloužili i drobnou památeční minci jako vzpomínku na otevírání hradního paláce.

Další bonus nás pak čekal v samotném paláci, kde pro nás byla připravena ohňová show. Jednalo se opravdu o profesionální žonglérský výkon, jeden z nejlepších, které jsem doposud viděla. Pak už nastal konečný rozchod v nové palácové části.

Věž s vyhlídkou na celý hrad Helfštýn Hradní ochoz na Helfštýně

Hradní palác pod hvězdami

Jak jsme se dozvěděli, rekonstrukce opravdu nebyla jednoduchá, vždyť těžká technika se dnes do samého nitra hradu nedostane, a tak musely být stavebniny převezeny na místo určení za použití lidské síly. Z pomalu se hroutící stavby se tak postupně stalo nádherné sídlo zachovávající si své kouzlo i pro budoucí generace.

Zkombinování starého hradu s moderní architekturou zde funguje překvapivým způsobem, takže ačkoliv hrad již dávno nemá svá funkční patra, vy si je dnes můžete projít po nových lávkách. Vše v kombinaci cortenu (slitina oceli) a skla, aby bylo snadno odlišitelné to nově přidané a původní hrad. Díky tomu máte ovšem jedinečnou možnost se také projít po hradních ochozech a zažít ten pocit středověké noční hlídky, která zde ve dne v noci dávala pozor na své stráži.

Hradní palác na Helfštýně Nově zrekonstruovaný hradní palác

Jak mnozí mohou namítnout, skleněná střecha se pro hrad úplně nehodí. Ačkoliv prvotně bylo prosazováno zajistit původní dřevěnou sedlovou střechu, dle památkového ústavu bylo nutné zachovat hradu Helfštýn status zříceniny. Střecha tedy mohla být zvolena pouze taková, aby zachovávala siluetu hradu z dálky. Skleněné krytí je tak výbornou možností, jak uchránit hrad před nepříznivými vlivy a přesto dodržet všechna nařízení. Jedná se o mléčné sklo, takže skrze něj není vidět na hvězdnou oblohu, to vše vám ale plně vynahradí několik vyhlídkových plošin nejen na střeše hradu.

Hradní palác pro své návštěvníky ukrývá ale také spoustu dalších příjemných zajímavostí, jako jsou např. informativní tabule seznamující vás s historií hradu či jeho samotnou rekonstrukcí, vše obohacené o ilustrace a fotografie. Dále jsou prostory doplněny nádhernými sochami ukutými kováři, kteří se zde každoročně sjíždějí. Helfštýn je totiž hostitelem Hefaistonu, největšího kovářského festivalu v Evropě, který se zde koná již od roku 1982 a sjíždí se na hrad kováři nejen naši, ale také z desítek okolních zemí, aby poměřili své síly v soutěži.

Nově zrekonstruovaný hradní palác Nově zrekonstruovaný hradní palác Nálezy zlomků děl a dělových koulí z hradu Helfštýn Cortenové schodiště až ke hvězdám

Hrad Helfštýn je nádhernou rozsáhlou zříceninou, která si zaslouží vaši pozornost. Především pak pořádá akce o větším měřítku, jako je kovářský festival Hefaiston či Festival vojenské historie, které byste měli alespoň jednou zažít. Svoji návštěvu hradu můžete propojit s výletem do nedaleké Hranické propasti a Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *