Tip na rodinný výlet: Na kole kolem Odry a Opavy

Hledáte něco kratšího, svižnějšího po příjemné trase, co zvládnout velcí i malí? Vydejte se na výlet na kole podél dvou vodních toků vnášejících do Ostravy notnou dávku zeleně.

Trasa: cyklostezka Odra – PR Štěpán – Loděnice – Štěrkovna (viz mapa)
Vzdálenost: cca 15 km z obou směru, z Landek parku i ze Svinovského nádraží
Typ: Cyklistika
Čas: 1 h
Terén: rovina, zpevněné cesty

Podél vodních toku Odra a Opava

Využili jsme slunečných dní, kdy jsme opět vyrazili se trochu provětrat na výlet na kole. Tuhle trasu si sem tam projedeme, protože ji mám opravdu ráda díky možnosti pozorování vodního ptactva po cestě. Je v podstatě po rovince, nijak náročná, takže si ji můžete vyzkoušet s dětmi, a to jak na kole, tak i pešky, ačkoliv spíše doporučuji kolo, neboť zde jezdí především cyklisté.

My tradičně jezdíme po proudu řeky Odry, proto jsem se rozhodla vám naplánovat trasu ze Svinovského nádraží, kam můžete přijet vlakem. Zajímavou variantou se ovšem muže také stát plán, kdy zastavíte v Landek parku autem, Landek park a jeho uhelný důl si projdete a teprve potom vyrazíte na vyjížďku. V takovém případě ovšem nezapomeňte počítat nejen s délkou trasy tam (jak mám zde uvedeno), ale připočítejte také cestu zpátky.

Právě Landek park vám muže představit podstatu zdejšího hornického kraje. Ačkoliv se doly postupně zavírají, jejich historická důležitost pro toto území se jim nedá upřít. Právě v Landek parku, kde zelená krajina ukrývá neaktivní uhelný důl, se můžete podívat do toho zde nejstaršího – dolu Anselm. Nás jím provedl bývalý horník, který opravdu věděl, o čem mluví a jaký zde byl denní režim.

Když se řekne Ostrava, mnozí si představí industriální město, ale i tady naleznete pěkný kus přírody. Vždyť samotným městem se prodírá hned několik řek, podél jejichž břehů najdete cyklostezky. Proto jsem se dnes rozhodla vám představit další z výletů, který vás zavede do příjemných prostředí vodních hladin.

Cyklostezka vás povede nejprve kolem mohutné řeky Odry, která dále protéká skrze Polsko, kde se vlévá do Baltského moře. Pokud se vydáte na tuto trasu směrem od Svinova, po své levé ruce pak minete soutok toků Odry a Opavy a je to právě řeka Opava, podél které budete nadále pokračovat v trase. Právě za mostem, kde budete poprvé řeku Opavu přejíždět, se nachází první odpočinkové místo na drobné občerstvení, případně můžete využít nedaleké občerstvení.

Přírodní rezervace Štěpán

Jak jsem již zmínila, mám tuto trasu ráda kvůli pozorování vodního ptactva. U cesty se totiž nachází také přírodní rezervace Štěpán, která se v průběhu roku mění. Jedná se o rybník s mokřady a tůněmi, který se stal důležitou zastávkou migrujícího ptactva. Vždy jsme tady zahlédli labutě, naposledy se ve vysoké trávě také schovávala volavka a samozřejmě zde naleznete spoustu menších druhu vodního ptactva, ať již stálé obyvatele nebo ty odlétající na zimu do jižních krajin. Je tady opravdu plno, takže pokaždé se můžete kochat divokou přírodou téměř na dosah ruky.

Když jsme se zastavovali naposledy na hrázi rybníka, zjistili jsme, že během srpna se zdejší vodní hladina pokryla zelenou rostlinou, mezi kterou proplouvaly lysky černé a probíraly se jimi, snad je i zobaly. Nakonec jsem si zpětně ověřila, že jsme spatřili kriticky ohroženou kotvici plovoucí, které se zde daří. Tak jako spoustě dalších druhu fauny flóry. Pokud budete mít víc než jen čas zastavit se na hrázi, můžete objevit i čolka velkého či kuňku obecnou. Svůj domov zde našel také bukáček malý, naše nejmenší volavka, která je kriticky ohrožená.

Právě u rybníka Štěpán se napojujeme na naučnou stezku, kterou doprovází informativní tabule o zdejší faune a flóře.

Do Loděnice za odpočinkem

Když se podél toku řeky Opavy dostanete až do chatové oblasti, doporučuji se zastavit do country hospůdky a občerstvení Loděnice. Naleznete zde spoustu rychlých klasik pro jídlo i pití a mají tady opravdu úžasné langoše. Posezení venku je kryté i nekryté za doprovodu hudby, vše v osvěžující blízkosti řeky Opavy. Také zde mají menší louku, kde si prostě jen můžete roztáhnout deku a jako my vytáhnout karetní hru pro menší odpočinek a zábavu. Pro děti jsou zde pak připraveny trampolíny na vyřádění.

Loděnice
Chatová osada Děhylov
www.lodenice.com

Vodní radovánky na Štěrkovně

Další cesta vás pak zavede přímo na začátek Hlučína k Hlučínskému jezeru alias Štěrkovně. Můžete sjet z cesty dříve a odpočinout si mimo vyhrazené rekreační plochy anebo přímo vjet do areálu. Ten je v sezónu zpoplatněn. My jsme zde pravidelně jezdili mimo sezónu se jen tak posadit, osvěžit nohy ve vodě a zase jeli dál.

Naposledy jsme ovšem otestovali Štěrkovnu v plném letním nasazení. Musím říct, že je to tady opravdu hlava na hlavě, ale přírodní voda s oblázkovým dnem nabízí opravdu příjemné osvěžení. Pokud máte rádi sportovní vyžití, můžete vyzkoušet zdejší vodní vlek na wakeboarding a vodní lyžování. Zapůjčit se zde dá také paddleboard. Samozřejmostí jsou pak plážové sporty a vyžití jako je volejbal, tenis apod. Dále se v prostorách nachází dětské i posilovací hřiště. Co se týče občerstvení, raději využijte restaurace přímo u vstupu do areálu, protože občerstvení nacházející se následně uprostřed nevypadá zrovna udržovaně a hygienicky, stejně tak jako toalety. Proto i doporučuji se na jídlo zastavit v Loděnici.

Hlučínské jezero
Celní 1731, Hlučín
www.sak-hlucin.cz
Vstupné během letní sezóny po-ne 8:00-17:00 je 50 Kč dospělí, 30 Kč děti.

Pokud hledáte jinou trasu výlet na kole v Ostravě, vyzkoušejte další z řek. Parádní cyklostezka podél řeky Ostravice vás zavede do Frýdku-Místku a dále až do vesnice Ostravice do zdejšího Beskydského pivovárku. A nebojte, jezdí odtud zpět vlak, takže pivečko si dopřát můžete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *