4x výhled na Český Krumlov a jeho historické jádro

Český Krumlov je potřeba si řádně užít, projít se ve všech těch uličkách, nad kterými se ční středověké budovy a rozsáhlý malebný zámek s pestrobarevnou věží. Není divu, že se toto historické jádro Českého Krumlova zapsalo v roce 1992 na seznam kulturního dědictví UNESCO. A právě proto jsem se rozhodla vám dát několik tipů, kde se zastavit, abyste na tuto unikátní část města měli výborný výhled.

Špetička historie

Nejstarší historie tohoto města se začíná psát již za starší doby kamenné, kdy zde vzniká první osídlení. Vždyť díky meandrům řeky je to perfektně chráněná oblast zajišťující hojnost vody i potravy. Není divu, když se zde usídlili také Keltové a následně Slované.

První písemná zmínka o městě Český Krumlov se váže až ke 13. století, ačkoliv víme, že již o 4. století dříve zde vládl rod Slavníkovců. Teprve ale rod Vítkovců se zasadil o výstavbu Dolního hradu, tedy nejstarší části dnešního zámku. Samotné město Český Krumlov pak dostalo název po svém nejvýraznější prvku, který jej protíná dodnes – meandry řeky Vltavy. Německé Krumme Aue, tedy Křivý luh se tak počeštilo do tvaru Krumlov.

Město bylo vždy důležitým obchodním místem, prosperovalo, stávalo se hlavním sídlem některých rodů, a tak není divu, když nádherně vzkvétalo a my můžeme jeho dochovaná kouzla v podobě gotických a renesančních budov obdivovat dodnes.

Výhled na Český Krumlov z Plášťového mostu Uličky Českého Krumlova Náměstí Český Krumlov Voroplavba po Vltavě - Český Krumlov

1. Zámek Český Krumlov

Kterou vyhlídkou začít? Proč jako první nezmínit rovnou dominantu celého města. Zámek Český Krumlov se ční nad meandrem řeky Vltavy, který obklopuje historické jádro. Zámek je navíc vystavěn na skalách, které ho vynáší do výšky a právě odtud máte parádní příležitost rozhlédnout se do okolí. Je jen na vás, zda zvolíte zámeckou věž nebo třeba prohlídkový okruh Renesanční a barokní apartmány, kde nás také nechali vykouknout z okna a fotit.

Ze zámku si ovšem můžete užít výhled také zadarmo, stačí dojít k Plášťovému mostu, odkud dále k zahradám se vám nádherně otvírá výhled na Vnitřní město. Kousek nad Barokním divadlem, které mimochodem doporučuji navštívit, je také v hradbách výklenek. V tom naleznete nejen možnost drobného občerstvení, ale také parádní výhled na Vnitřní město a část zámku zároveň.

Zámek Český Krumlov a řeka Vltava Výhled ze zámku na Vnitřní město Český Krumlov

2. Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže

Pokud toužíte po celistvém výhledu na město Český Krumlov včetně historického centra, což takhle si dát menší vycházku do kopečka přibližně kilometr dlouhou? Vydejte se po sedmi zastaveních bolesti Panny Marie znázorněných sedmi kapličkami, které začínají na ulici Křížová (po modré). Ty vás vyvedou až na vrchol Křížové hory (623 m n.m.), kde se ční k nebi kouzelná osmiboká kaple věnovaná právě Panně Marii Bolestné a svatému Kříži. Nejen na vrcholu, ale také po cestě se můžete kochat výhledem na Český Krumlov, který před vámi bude ležet jako na dlani.

3. Park vedle Regionálního muzea

Pokud chcete ale raději zůstat ve městě a pro změnu si z historického jádra užít vyhlídku na zámek Český Krumlov, zamiřte ve Vnitřním městě k bývalé jezuitské kolej a regionálnímu muzeu. Tyto dvě budovy stojí totiž vedle malého parku, který nabízí příjemný stín ve skrytu stromů, ale zároveň také nádherný výhled na řeku a zámek nad střechami níže položených domů.

Park vedle regionálního muzea Výhled na zámek Český Krumlov z parku

4. Po řece Vltavě

A nesmím zapomenout skončit u nejlepšího tipu, kde jsem si to opravdu parádně užila. Nejkrásnější a opravdu jiný výhled na tuto historickou část města je ze samotné řeky Vltavy. Pokud jste vodáci, máte řešení jednoduché. Jestliže nejste, tak nezoufejte, neboť se tady uskutečňuje voroplavba, dříve poctivé řemeslo a dnes alespoň připomínka dávných časů, kdy se na voru svezou turisté. Ale nebojte, žádná divoká jízda se konat nebude, čekají vás na něm lavičky.

Vor vyplouvá z přístaviště Český Krumlov – Myší díra a vezme vás po Vltavě až ke starému pivovaru. Při této pouti nám náš průvodce prozradil o městě a jeho minulosti mnohé, takže jestliže máte rádi historii a zámecká prohlídka vám nestačila, je tohle výborná příležitost, jak si obohatit své vědomosti.

Voroplavba po Vltavě - Český Krumlov Voroplavba po Vltavě - Český Krumlov

Důležité informace před návštěvou

Zámek Český Krumlov
web | vstupné | návštěvní doba | mapa

Kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže
web | vstupné a návštěvní doba | mapa

Park vedle Regionálního muzea
mapa

Voroplavba
web, vstupné, návštěvní doba | mapa

Zámek Český Krumlov

A kudy kam dál? Rozhodně si prochoďte celé Vnitřní město a Latrán a nezapomeňte prozkoumat i zámek Český Krumlov, který nabízí četná zákoutí. Že toužíte navštívit i další zámky? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout také zámek Hluboká nad Vltavou (40km), který se po Českém Krumlovu stal pro Schwarzenbergy hlavním rodovým sídlem a že je to na této monumentální stavbě inspirované tudorovskou architekturou znát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *