Nepřehlédněte těchto 9 tipů na výlety po ČR od zcestovalých blogerů

Letošní rok je jako stvořený pro cestování po naší zemi, a tak není divu, když hledáme zajímavé tipy na výlety po ČR. Další várku krásných míst si pro vás připravili blogeři, kteří už mají ledacos nacestováno a vědí, kde je podle nich nejkouzelněji. Tak se pojďte inspirovat jejich doporučeními.

Hrad Trosky v Českém ráji

Město: Troskovice
Lokace: Liberecký kraj

Tento výlet doporučuje Tereza | Cestujzababku.cz | Píše krom jiného o spontánních výletech bez mobilu, s max. 3 věcmi s sebou a tam, co člověk ve frontě na vlak. jízdenky před ní.


Panna a Baba jsou dvě věže zříceniny hradu Trosky, kam vede nejen hned několik turistických tras, ale také cyklostezka. Hrad tak můžete navštívit jako součást celodenní túry, vlakem nebo i autem. Celé léto tam pořádají různé akce včetně tzv. Troskina, v rámci kterého promítají filmy přímo na nádvoří.

Krásný výhled na Trosky v západu slunce je z vyhlídky nad Žlábkem u Tatobit. Ještě předtím ale zajeďte do Lomnice nad Popelkou na Lomnické pivo – znovuobnovenou tradici. Na kávu doporučuji do Valdštejnské lodžie u Jičína, neobyčejné místo. A na oběd do Puku v Turnově, kde vaří asijsko-novozélandské pochoutky.

Děčínský Sněžník

Lokace: Ústecký kraj
Tento výlet doporučuje Radek Vandra | Greenmind.cz | Často mě potkáte v horách s foťákem v ruce a v doprovodu mých dvou border kolií.


„Wow! Tohle je jeden z nejkrásnějších výhledů, jaké jsem kdy viděl!“ Blesklo mi hlavou hned, jak jsem se rozhlédl ze skalního okraje na Děčínském Sněžníku. Vyrazil jsem tam už po druhé hodině ranní z Rokycan, abych stihl východ Slunce a… Stálo to za to! Z Děčínského Sněžníku, kterému se díky mísení proudů vzduchu až od Severního moře přezdívá „vzdušné lázně“, při dobré viditelnosti dohlédnete klidně až do Drážďan, z druhé strany pak určitě nepřehlédněte vrcholky Českého Švýcarska, Jizerek nebo třeba Milešovku.

Obešli jsme postupně s mýma dvěma borderkama asi všechny vyhlídky (tohle je něco pro mě) a těžko říct, která je nejhezčí. Asi ta Drážďanská a poté ta u skalního masivu Čtyřzubec. 🙂 Můžete rovnou mrknout i na vrcholovou rozhlednu, která měří přibližně 33 m a nahoru vede 153 schodů. Zajímavostí je, že právě zde byl roku 1936 v rámci tehdejšího Československa poprvé zachycen televizní signál, a to z Olympiády v Berlíně.

Kousíček odtud se můžete projít ve skalním městě Tiské stěny, případně rovnou navštívit Národní park České Švýcarsko s ikonickou Pravčickou bránou.

Vinné sklepy

Lokace: Jihomoravský kraj
Tento výlet doporučuje Janka_Travelhacker | Travelhacker.blog | Cestuje po svete šikovne a lacno a zdieľa svoje tipy ako na to.


Ja Česko nemám zďaleka prejdené tak, ako by som chcela. Dokonca v Česku, pri Ostrave žije mamina sestra a polovica mojej rodiny 🙂

Ak by som mala napísať highlight, čo sa týka Česka, tak je to Južná Morava a vínne sklepy. Moravská nová Ves a Prušánky boli perfektné a máme to na skok zo Slovenska. Na mojom Instagrame som ale nedávno robila anketu o NAJ miesta v Čechách a z odporúčaní fanúšikov som prišla na oveľa viac miest, ktoré sa určite oplatia navštíviť. Spísala som ich do článku Kam na výlet v Česku.

Neratov: prosklený zázrak pod Orlickými horami

Město: Neratov
Lokace: Královéhradecký kraj

Tento výlet doporučuje Kachna se kochá | Kachnasekocha.cz | Průvodce po netradičních místech v Českých zemích i dalekých krajích


Až do nebe uvidíte střechou neratovského kostela. Stavba s dramatickým osudem je unikátním spojením starého s moderním, kde historické kamenné zdi přirozeně přecházejí v nádhernou skleněnou střechu.

Neratovský kostel to v průběhu staletí neměl vůbec lehké. Svatostánek vystavěný v roce 1723 plánů Giovanni Battisty Alliprandiho byl dlouho oblíbeným poutním místem, dvacáté století na něj ale dolehlo se všemi svými nešťastnými okolnostmi. Zasáhla ho jak druhá světová válka, kdy po zásahu střelou vyhořel, tak i následný odsun německého obyvatelstva, který znemožnil opravu památky. Po roce 1989 se kostelu začalo blýskat na lepší časy, a to hlavně díky péči faráře Josefa Suchára, který obnovil neratovskou poutní tradici a začal s postupnou rekonstrukcí. První mše se v Neratově konaly pod širým nebem, a právě tak přišel kostel ke své unikátní prosklené střeše podle projektu architektů Jiřího Starého a Petra Dostála. Místní byly totiž zvyklí, že při bohoslužbě vidí přímo na nebe…

Průhonický park a zámek

Město: Průhonice
Lokace: Praha-západ, Středočeský kraj
Národní kulturní památka a památka UNESCO
Tento výlet doporučuje Veronika | Blondontheroad.com | Cestuj jednoduše, pohodlně a levně.


Pokud Vás nelákají davy turistů v Praze, vyrazte do Průhonic! Nebojte, nepotřebujete k tomu ani auto, ani kolo – jednoduše vás tam doveze pražská MHD a to během několika minut. Průhonice jsou totiž doslova za rohem.

V Průhonicích se nachází nádherný Průhonický park, jehož ozdobou je kouzelný Průhonický zámek. Průhonický park i zámek spravuje Botanický ústav AV ČR, v zámku tak najdete expozice zaměřené právě na botaniku a přírodu. Procházka parkem vás potom zavede k podzámeckému rybníku, Alpinu (kde najdete mnoho vzácných květů a rostlin), botanické zahradě a také na naprosto dechberoucí vyhlídky, odkud budete mít zámek jako na dlani. Park si můžete projít podle vybraného prohlídkového okruhu, okruhy jsou rozděleny podle časové náročnosti. Nebo si můžete jen tak sednout do trávy a užívat si pohled na zámek a nádhernou přírodu okolo.

Průhonický park a zámek je možné navštívit v jakémkoli ročním období. Nejkouzelnější je však v období od dubna do června, kdy rostou rododendrony, kterých je v parku více než 8 000. Velmi krásný je park také na podzim, kdy se celý barví do podzimních tónů.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity Brno

Město: Brno
Lokace: Jihomoravský kraj

Tento výlet doporučují Moravian Travelers | Moraviantravelers.cz | Články a tipy na výlety po světě i České republice


V sousedství jedné z dopravních tepen města Brna najdete okouzlující místo na vycházku s přáteli nebo dětmi. Pozemek o rozloze 10 hektarů nabízí nespočet zajímavých zákoutí a míst pro odpočinek. Užijete si výhledy na město i možnost pozorovat vážky u jezírek kypících životem.

Arboretum se skládá z pěti různých celků důmyslně propojených a zasazených do stráně pod Mendelovou univerzitou. Objevíte zde rozmanité druhy rostlin od drobných skalniček a masožravek až po mohutné exotické stromy. Ozdobou komplexu skleníků, které jsou částečně otevřeny pro veřejnost, je část doplněná umělým vodopádem. Celoročně otevřený areál ožívá v průběhu roku několika výstavami. Můžete tu obdivovat pestré kosatce, zahradu v barvách podzimu anebo se pokochat orchidejemi za přítomnosti právě vylíhnutých motýlů.

Mohlo by vás zajímat – jen o několik zastávek městkou dopravou dál se nachází další tři zajímavé zahrady – Botanická zahrada Masarykovy univerzity, Centrum léčivých rostlin a Otevřená zahrada.

Skalní město Adršpach

Město: Adršpach
Lokace: Královéhradecký kraj

Tento výlet doporučuje Mia Masničáková | Travelfan.sk | Low-cost and slow traveling


Adršpašské skaly sú právom považované za najväčšie a najdivokejšie skalné mesto strednej Európy. Keď do nich vstúpite, budete sa cítiť, akoby ste vkročili do rozprávky o zakliatom kráľovstve. Najdete tu totiž neskutočne veľa nádherných a dychberúcich zákutí, ktoré dodávajú obrovský potenciál pre rozlet vašej fantázie. Len čo prejdete cez gotickú bránu, nebudete vedieť, kde sa sa skôr pozerať a z mnohých pieskovcových sôch vám padne sánka. Na spoplatnenom 3,5 km okruhu môžete obdivovať Homolu cukru, Džbán, Slonie námestie, Eliškinu vežu, súsošie Milencov, Starostu a pani Starostovú, panoramatickú vyhliadku, či vodopády. Ak prejdete aj do vrchnej časti, môžete sa po skalnatom jazierku plaviť na pramici. Táto atrakcia pochádza ešte z roku 1857 a určite stojí za návštevu. Čaká vás vtipná prehliadka, ktorá vás oboznámi s miestnymi obyvateľmi ( vodníkmi, či strašidlami) i legendami.

Ak budete vládať, môžete prejsť i do Teplických skál, ktoré sú vzájomne prepojené a pokračovať tak v objavovaní týchto krásnych miest. V okolí môžete navštíviť i zámok Náchod, kláštor Broumov, alebo hospital Kuks. V Kukse sa nachádza farmaceutické múzeum, kde nájdete prekrásne barokové lekárne a budete si môcť vlastnoručne vyskúšať vyrobiť tabletky, či iné lieky. Viac v článku Skalné mesto Adršpach vám vyrazí dych.

Zámek Hradec nad Moravicí

Město: Hradec nad Moravicí
Lokace: Moravskoslezský kraj

Tento výlet doporučují Andrejka a Luky | Dvanakoncisveta.cz | Nevšední blogování o našem cestování


V zámeckém komplexu nalezneme hned dva zámky. Na místě staršího – Bílého zámku původně stál gotický hrad vystavěný Přemyslovci. Později byl hrad přestavěn na zámek a rozšířen o okrasné zahrady, lesopark a byla postavena také Bílá věž. Nejúchvatnější částí tohoto zámeckého komplexu je ovšem gotický Červený zámek se vstupní bránou a konírnou, který byl přistavěn v 19. století. Při pohledu na zámek si připadáte, jako byste se ocitli v pohádce. V letních měsících je navíc celý zámek i s vyhlídkovou věží porostlý zelení, který pohádkovému dojmu ještě přidává.

Celý areál je přístupný veřejnosti, můžete se tedy vydat lesoparkem až na Bezručovu vyhlídku, ze které je vidět na město, vyšplhat na vyhlídkovou věž či prohlédnout si konírnu, nebo si projít prohlídkovým okruhem Bílého zámku.

Sirotčí hrádek a Stolová hora

Město: Klentnice
Lokalita: Jihomoravský kraj

Tento výlet doporučuje MamaNika | Mamanika.cz | Rodina spolu – s dětmi je cestování zábava


Pálava, neboli Pavlovské vrchy, jsou magické místo. Ne náhodou se tu usidlovali lidé už v době kamenné. Děvičky, Novomlýnskou nádrž a místní vinohrady zná skoro každý. Nám ale při naší letošní cestě naprosto uchvátila méně známá Stolová hora.

Na Stolovou horu se dostanete z vesnice Klentnice. Nejprve navštivte její západní část, kde leží Sirotčí hrádek, a poté se vydejte na druhou stranu, kde je krásný výhled na nekonečné vinice, rozkvetlé lány máků, bílé skály a slunce nad Mikulovem. Budete si tu připadat jako v jižní Itálii. Tento pocit dovršíte v téměř toskánském městečku – Mikulově.

Že vám tyto tipy pro cestování po České Republice nestačily? Hledejte další inspiraci na vaše výlety po ČR v obdobném článku, kde jsem pro vás sama sestavila 11 míst, které byste měli jednou v životě navštívit. Kouzelná je také Pálava, kde jsem se letos zastavila rovnou dvakrát!

2 komentáře: „Nepřehlédněte těchto 9 tipů na výlety po ČR od zcestovalých blogerů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *