10 tipů na strávení dovolené v obci Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou je parádním místem, kde si užít svoji letní dovolenou na jihu Čech. Nachází se zde velká přehrada vytvářející tak v krajině vodní nádrž Lipno I jako stvořenou pro letní rekreaci. Místo nabízí také spoustu aktivit a jistě se tak zavděčí svými možnostmi malým i velkým. Tak pojďte nakouknout, co všechno tady vlastně můžete podniknout.

Hráz vodní nádrže Lipno I

Když mluvím o obci Lipno nad Vltavou, nemůžu jako první nezmínit tu nejzásadnější věc nacházející se v jejím sousedství, což je vodní nádrž Lipno I, která je největší vodní plochou na našem území s neuvěřitelnou rozlohou 48,7 km2. Je součástí Vltavské kaskády, tedy soustavy 9 přehrad vystavěných na řece Vltava v průběhu 20. století.
Součástí přehrady je také vodní elektrárna Lipno I, která nepracuje nepřetržitě, ale pouze v době elektrické špičky. Dříve zde bylo informační centrum, nyní vzhledem k situaci můžete využít prohlídku některé z elektráren ČEZ online.
Hned vedle hráze naleznete parkoviště i autobusovou zastávku, takže je její dostupnost velmi jednoduchá.

Přehrada Lipno I Vodní elektrárna Lipno I

Lipenský přístav a jeho zážitky

Vodní nádrž Lipno I si můžete užít rozličnými způsoby, mimo jiné také okružní plavbou s tematickým programem buď pro dospělé nebo se zaměřením na děti. Dozvíte se toho i spoustu z historie zdejšího kraje a plavba se tak může stát neopakovatelným zážitkem.
Lipno je také ne nadarmo přezdíváno jihočeským mořem a tak není od věci, pokud si troufnete na to si pronajmout plachetnici a užít si tuto vodní plochu po svém. Samozřejmě na větší plavidla je potřeba vlastnit průkaz, ale to můžete napravit i nabízenými kurzy nebo si rovnou domluvit plavbu s kapitánem v ceně.

Lipno nad Vltavou - přístav Lipno nad Vltavou - přístav

Pojďte si zaplavat

A samozřejmě nesmím zapomenout ani na možnost se v Lipenské přehradě během teplých letních dní vykoupat. Vodní plochu totiž obklopuje spousta pláži, ať již čistě písečných nebo písečno-travnatých, kde si můžete užít slunce a vody. Některé z nich nabízejí i zapůjčení loděk či šlapadel, jinde naleznete také dětská hřiště. Výběr je už jen čistě na vás podle lokality, kde budete ubytováni nebo zda se budete soustředit pouze na Lipno nad Vltavou a nejbližší okolí.
Kromě pláži můžete v ty horší dny využít také Aquaworld Lipno s krytým bazénem hned v sousedství přehrady, takže máte na Lipno parádní výhled.

Akvárium plné rybek

Pokud jste, co se týče dopravy, flexibilní, také se vám otevře ještě jedná vodní atrakce, kterou je akvárium Svět pod hladinou v 7 km vzdálené obci Frymburk. Naleznete zde přes 30 akvárií, které jsou zaměřeny na naše místní i cizokrajné ryby. Kromě kapra, štiky či sumce tak nechybí ani rejnoci, žralok nebo taková muréna. Děti pak jistě zaujme kontaktní nádrž, kde můžou rybky i nakrmit.
Kromě akvárií vás čeká také naučná expozice o nálezech na našem území z dob, kdy se tady ještě rozlévalo moře a také sbírka další zajímavých artefaktů, jako jsou třeba fosilie zubů Megalodona.

Šlápneme do pedálů kol

Kolem Lipna také vedou četné cyklostezky, které nabízejí spoustu možností. Pokud začínáte v obci Lipno nad Vltavou, můžete si zkusit 19 km dlouhou trasu po krásných cyklostezkách, které jen minimálně nahradí místní komunikace pro automobily.
Z Lipna nad Vltavou se tak můžete vydat směrem na Frymburk, kde nasednete na přívoz směrem na protější břeh do obce Frýdava, odkud přes Přední Výtoň a Nové Domky se vracíte zpátky do Lipna nad Vltavou. Ve Frymburku dle volného času můžete posedět v kavárně na něco dobrého na mls nebo si tam užít i většího programu, viz akvárium výše. A samozřejmě, pokud si do batohu sbalíte plavky a osušku, třeba se vám zalíbí po cestě nějaká ta pláž na koupání.

Cyklostezky kolem vodní nádrže Lipno I Cyklostezky kolem vodní nádrže Lipno I - Frymburk

Vše pro aktivní dovolenou

Pokud jsou vám cyklostezky malé, můžete se podívat po dalších možnostech aktivní dovolené a nechat vystoupat adrenalin do vašich žil. Přes léto vás uvítá třeba takový bikepark se dvěma tratěmi o délce 1,8 km a 1,2 km. Pro milovníky výšek je pak připraven lanový park s několika trasami vhodnými pro malé i velké. Děti pak můžete nechat vybít energii v Hopsáriu, kryté hale se spoustou prolézaček, skluzavek a balonků.

Vystoupat až do výšin

Jestliže chcete dát zabrat nohám, využijte příležitosti vyšlápnout si ke Stezce korunami stromů, a pak po této bezbariérové konstrukci až do výšin nad obec Lipno nad Vltavou. Otevřou se vám tak nádherné výhledy na obec a začátek vodní nádrže, která mizí nedozírně v dáli. Po cestě vás čekají naučné prvky z oblasti ptactva a nechybí ani rozptýlení v podobě průlezek pro děti. Samozřejmostí je také tobogán uprostřed stezky, který vás rychle a efektivně dostane dolů, pokud si troufnete.
Samotná stezka je dlouhá 675 metrů a vysoká 40 metrů. Pokud jste v doprovodu například dětí a tahle trasa (kterou musíte jít tam a zpátky) vám stačí, ke stezce vás může vyvézt také lanovka.

Stezka korunami stromů Lipno Stezka korunami stromů Lipno Stezka korunami stromů Lipno - naučná ptačí stezka Stezka korunami stromů - výhled na Lipno nad Vltavou

Šumění pestrobarevných křídel

Že by to chtělo také se trochu zastavit a oddechnout si? Pak se vám bude líbit další zážitek, který vás zavede do pohádkových krajin, ve kterých se prohánějí exotičtí motýli. Ty budete mít doslova na dosah ruky v motýláriu Papilonia Lipno, kde je sice malý okruh, ale můžete zde spatřit jak dospělé jedince, tak i teprve jejich kukly. Housenky tu prý někde také jsou, ale ty se nám nepodařilo objevit. Mimochodem motýli mají rádi lak na vlasy, to pak přilétnou až přímo na vás.

Motýlárium Papilonia Motýlárium Papilonia

Vítkův hrádek

Pokud jste neměli kola dost, 15 km od obce Lipno nad Vltavou naleznete zříceninu Vítkův hrádek. Samozřejmě pokud vás už nohy nepustí, tak necelého půl kilometru pod hrádkem je parkoviště, a pak už jen kousek k této krásné stavbě. Jedná se spíše o kamennou rozhlednu, s kterou se vám otevře nádherný výhled jak na vodní nádrž Lipno I, tak na Šumavu.
My jsme se dokonce zapovídali s velmi milým hlídačem, který nám vyprávěl o rekonstrukci hrádku, o zážitcích a svém netradičním důchodu, který se rozhodl místo ve svém rodném Moravskoslezském kraji strávit tady. V takovou chvíli si člověk, který sem přijel z Ostravy, říká, jak je ten svět malý. Na Vítkově hrádku je mimo jiné k dispozici občerstvení.
Vítkův hrádek se nachází ve výšce 1035 m n.m. na vrcholu Vítkův kámen a jedná se tak o jeden z nejvýše položených hradů v Česku. Byl založen ve 13. století a za svůj život byl mnohokrát bráněn a dobýván. I ve 2. světové válce posloužil díky své příhodné poloze v příhraničí jako hlídkový bod, ale přesto nadále chátral a vojáci mu nedodávali potřebné péče. Ta mu byla zajištěna až před 20ti lety, kdy se jej ujali dobrovolníci a pustili se do jeho obnovy.

Vítkův hrádek Vítkův hrádek Vítkův hrádek Vítkův hrádek - výhled na Šumavu a Lipno

Čertova stěna

Dalším možným výletem, ať již na kole nebo autem, je pak 7 km vzdálená Čertova stěna, která se skládá z žulových kamenů postupně se svažujících k řece Vltavě. Kousek nad stěnou je také Čertová kazatelna – skalní převis, odkud si krásně můžete prohlédnou údolí a zaposlouchat se do šumění řeky ženoucí se krajem neodbytně dál.

Cesta k Čertově stěně Čertova kazatelna Čertova stěna Čertova kazatelna

Lipno nad Vltavou může být také příhodným odrazovým můstkem pro vaše další výlety. Vždyť 10 km dále podél proudu řeky Vltavy se dostanete do obce Vyšší Brod, kde je mimo jiné také vodní nádrž Lipno II a výchozí bod pro všechny vodáky, ale hlavně také cisterciácký klášter, který ukrývá mnohé poklady. A když budete pokračovat po této cestě dál, nakonec vás zavede do Rožmberku nad Vltavou (16 km), který nese jméno po hradu čnícím se nad obcí a po jednom ze slavných rodů vládnoucímu v minulosti tomuto kraji.

Jeden myslel na “10 tipů na strávení dovolené v obci Lipno nad Vltavou

  • 27/01/2022 (09:28)
    Trvalý odkaz

    Jé, tam jsem byla s přítelem před dvěma roky a bylo to skvělé a krásné. Užili jsme si to na maximum. Viděli Lipno, byly na stezce… no zkrátka to byla úžasná a rychlá dovolená 🙂 Chtěli jsme i na kola, ale bohužel na ně nevyšel čas 🙁

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *