Prozkoumejte klášter Vyšší Brod, historické místo plné pokladů

Důležitým prvkem středověku na našem území bylo křesťanství. Není divu, když zde vznikaly nejen stovky kostelů, ale také kláštery. Abychom lépe porozuměli tehdejší fungování společnosti, je dobrým nápadem se zajít také podívat právě do některého z klášterů .

I řekl Bůh: „Budiž světlo.“

Vítejte ve Vyšším Brodě, nejjižnějším městě v České republice, které se nachází v Čechách kousek od vodní nádrže Lipno. Není tak divu, že tímto kouzelným městečkem se vlní neústupná řeka Vltava, která byla tak zásadní pro celý tento kraj. Nyní je Vltava v centru pozornosti vodáků, a právě zde můžou přijít vyzkoušet její neklidnou hladinu, ovšem není to to jediné, co turisty do Vyššího Brodu přitahuje.

Právě název Vyšší Brod pochází z dřívějšího brodu, který se na Vltavě nacházel, dnes už ho zde ale nenajdete. Historie malé osady se začala psát kolem 12. století, kdy o století později sem přicházejí cisterciáčtí mnichové, kteří dostávají zdejší pozemky darem od Rožmberků a zakládají toliko známý cisterciácký klášter. V dnešní době se jedná o jediný fungující mužský klášter na našem území.

Ale abych se vrátila k Rožmberkům, právě vybudování kláštera a darování pozemků jim zajistilo pohřbívání rodových příslušníků ve zdejší kryptě. Ta je uschovaná uvnitř gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je srdcem celého kláštera.

Klášter Vyšší Brod opět pomalu ožívá

Klášter si zažil dobu rozkvětu, ale také pustnutí. Podepsal se na něm zub času, hrozilo mu několikrát zrušení, a dokonce odtud byli díky druhé světové válce mnichové definitivně vyhnáni. Je to teprve posledních 30 let, kdy začíná ožívat a dostává se mu tehdejší krásny a slávy.

Z celého areálu na vás všechna ta historie přímo dýchne, vždyť ne vše se podařilo opravit a zrekonstruovat. I tak máte na dosah ruky malé osídlení, kde nebyl jen kostel a ubytovna pro mnichy. Vždyť ti museli vždy naplno pracovat a vše si vyrábět a sklízet sami, a tak vás nepřekvapí ani budova dřívějšího mlýna či pivovaru. Se vším vám poradí mapa provázející areálem. Také zde naleznete několik informačních tabulí přibližujících zdejší život, případně můžete nakouknout zvědavě na web www.klastervyssibrod.cz, kde můžete odhalit například tajemství denního režimu takového mnicha.

Klášter plný pokladů

Pokud se zde budete nacházet v období dubna až září, můžete se také vydat s průvodcem na prohlídku vybraných interiérů. My jsme zde bohužel byli v období, kdy jakékoliv vnitřní prostory v rámci covidových restrikcí byly uzavřeny, a tak jsme neměli možnost nakouknout.

Jestliže se odhodláte, pak vás čeká v kostele Závišův kříž, relikvie údajně obsahující část dřeva z Ježíšova kříže. Také nezapomeňte se při prohlížení oltáře také otočit a věnovat čas varhanám. Vždyť v každém kostele jsou varhany jedinečné, a navíc ty zdejší jsou prý nejcennější v naší zemi.

Co vás ovšem rozhodně musí zaujmout a co jsem toužila toliko vidět, je galerie a knižní sály čítající tisíce svazků. Kouzelné místo, které obsahuje nejen knihy věnované teologii. Navíc je zde také rozsáhla sbírka Biblí.

Jakmile budete mít cisterciácký klášter prohlídnutý, nezapomeňte nakouknout také do Poštovního muzea, které se nachází v témže komplexu. Svoji procházku pak můžete zakončit obchůzkou kláštera k ohradě s koňmi nebo naopak se jít projít po schodech dolů k řece Vltavě a případně proti proudu dál k vodní nádrži Lipno II.

Důležité informace před návštěvou

Cisterciácký klášter Vyšší Brod
web | vstupné | mapa

Doprava
Hned kousek po klášterem naleznete autobusovou zastávku (Vyšší Brod klášter, 100m) a o kousek dál přes Vltavu také vlakové nádraží (Vyšší Brod klášter, 500m). Pokud se rozhodnete pro dopravu autem, čekají na vás dvě parkoviště. Nezapomínejte, že právě u kláštera je také nástupní místo pro vodáky. Mimochodem, právě tady je taky pěkný kemp.

Parkovaní: mapa 1 | mapa 2

A kam dál z Vyššího Brodu? Spoustu krásných a zajímavých míst máte hned na dosah ruky. Co takhle zajet si do obce Lipno nad Vltavou (10 km), kde se nachází stejnojmenná vodní nádrž Lipno I, která je vodní plochou největší v České republice? Pokud toužíte poznat další střípek z naší historie, na opačnou stranu se můžete vydat do vísky Rožmberk nad Vltavou (7 km), kde se nachází stejnojmenný hrad, který byl rodovým sídlem Rožmberků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *