Vychutnejte si pohled na Ostravu z Bolt tower v zachovalém industriálním areálu

Když se řekne Ostrava, jistě si jako první vybavíte festivaly Colours of Ostrava nebo Beats for Love. A právě tyto mohutné hudební akce se pořádají v Dolní oblasti Vítkovic, která se stala dominantou města. Je nádherné v ní tyto festivaly prožít, ale ještě krásnější je se zde projít a poznat Dolní oblast Vítkovice na vlastní pěst v její pravé podobě.

Dolní oblast Vítkovice zblízka

A přesně to jsem se chystala s přítelem napravit. Vždyť tady žiji už tolik let a přesto jsem tuto důležitou připomínku ostravských dějin tak dlouho přehlížela. Dolní oblast Vítkovice je zachovalý areál připomínající důležitost hornictví a hutnictví pro tuto oblast a byl založen v 1. polovině 19. století. Vždyť už nějaké to století dříve se vědělo, že se tady nachází bohatá naleziště uhlí, tak proč toho patřičně nevyužít.

Nyní ještě stále naleznete v okolí aktivní doly, ty se ale postupem času směr od Ostravy na Polsko zavírají. Dolní oblast Vítkovice je souborem toho všeho, nachází se zde uhelný důl, koksovna i vysoká pec, kde se vytěžený materiál dále zpracovával. Samozřejmě provoz je v tomto objektu již dlouho uzavřen, ale i tak si můžete ve zdejším areálu představit, jaké to bylo tady pracovat.

Nutno podotknout, že celý areál byl „provzdušněn“ a bylo odstraněno až 90% procent z veškerého potrubí, aby byl objekt pro turisty prosvětlenější. Když budete stát v areálu a sledovat, kolik potrubí zde zůstalo, přijde vám tato informace neuvěřitelná. Vždyť tady nemohlo být skoro vidět!

Co vás možná překvapí, je fakt, že tento areál je přístupný zdarma (tedy až na speciální okruh), takže se zde můžete kdykoliv projít a pokochat se průmyslovou architekturou. Všude po areálu máte navíc informativní tabule, mnohdy i s dobovými fotografiemi, abyste více porozuměli fungování zdejší výroby.

My jsme se ale rozhodli, že si areál prohlédneme s průvodkyní, a zároveň, že se chceme dostat na Bolt Tower. Na tu se ale jinak než bez zakoupení některého z okruhů nedostanete. Mimochodem věděli jste, že Bolt tower je nejvyšším místem Ostravy s krásným rozhledem na toto industriálním město a že se věž nejmenuje po známém sprinterovi, ale po anglickém slovíčku označujícím šroub?

Vzhůru na vysokou pec jako tehdejší vozíky s uhlím

Rozhodnutí bylo velmi jednoduché, šli jsme na vysokopecní okruh s návštěvou Bolt tower. Prohlídka byla opravdu moc pěkná, na hlavy jsme dostali helmy jako praví dělníci a paní průvodkyně nás seznámila s důležitými budovami kolem vysoké pece. Poukázala i na koksovnu a uhelný důl, ačkoliv ty jsou zahrnuty již do druhého z okruhů, které Dolní oblast Vítkovice nabízí. Představila nám také dva vozíky, které vozily strusku a surové železo, obojí v tekutém stavu – dokážete si představit ty teploty?

A to nebylo jediné nebezpečí zdejšího místa. Vždyť sem během 2. světové války spadla bomba, která nevybuchla a zůstala zapomenuta v Gongu. Jenže ten jednou přestal pracovat, musel být vyčištěn a bomba byla po neuvěřitelných 25 letech vytažena. Otázkou zůstává, zda zdejší pracovníci vůbec měli ponětí, v jak nebezpečném prostředí pracují.

 

Pak nás vzala k vysoké peci, kde jsme se projeli po trati, po které dříve jezdily vozíky s uhlím do pece. My jsme ale jeli v upravené kabině a hezky zastavili nahoře. Líbilo se mi, že nám byl nejen představen zdejší areál, ale byli jsme díky výhledu také seznámeni s dalšími důležitými prvky Ostravy. Průvodkyně nás zde také upozornila na doposud fungující nedaleký komplex s vysokou pecí, kde okomentovala aktuální dění dle páry vycházející z komínů. Samozřejmě jsme pak prošli kolem naší vysoké pece, nakoukli dovnitř a seznámili se se zdejšími postupy a procesy.

Díky neuvěřitelným vedrům, která zde panovala, měli tehdejší dělníci odpichující železo z vysoké pece k dispozici několik litrů piva denně a to zdarma. To bylo pro ně lepší než voda, neboť bylo bohaté na minerály, které v tomto prostředí vypotili. V podstatě ani nepotřebovali chodit na záchod a museli opravdu hodně pít, aby v tomto prostředí o teplotě 40-50°C vydrželi každý den pracovat.

V rámci prohlídky jsme také vystoupali na Bolt tower, která byla přistavěna jako turistická atrakce a kavárna navrch vysoké pece. Odtud je nádherný výhled do všech stran nejen po areálu, ale také na celou Ostravu. Věž převyšuje i samotnou nedalekou haldu Emmu, která vznikla uměle návozem horniny z dolů. Dodnes pod povrchem haldy probíhají rozličné procesy a reakce navezeného materiálu, díky nimž je vrchol Emmy teplejší než okolí. Navíc zde vychází z půdy viditelný plyn a nejviditelnější rozdíl teplot nastává v zimě, kdy je toto místo jediné nezasněžené. Ale to je jen další zajímavost a tip, kam se v Ostravě podívat po stopách důlní činnosti.

Nahoru na Bolt tower stoupá opravdu velké množství schodů, ale pokud jste pohybově méně zdatní, můžete využít výtahů vedoucích navrch.

Základní informace

Vysokopecní okruh vč. návštěvy Bolt Tower
Délka: 100 min
Vstupné: 230 Kč dospělí, 170 Kč děti
Otevřeno: denně v časech 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Uhelný okruh
Délka: 100 min
Vstupné: 130 Kč dospělí, 90 Kč děti
Otevřeno: duben-červen a září-říjen úterý-neděle v časech 10:00, 12:00, 14:00
červenec-srpen denně v časech 10:00, 12:00, 14:00

Návětěva Bolt Café
Vstupné: 200 Kč
Otevřeno: denně 10:00-22:00
V rámci vstupného máte předplacenu konzumaci nápojů/zákusků v hodnotě 100 Kč.

My jsme přišli na čas v říjnovou sobotu na 4 odpolední hodinu a lístky pro nás byly. O letních termínech je to ale zde nejspíše jiné, neboť na stránkách doporučují rezervaci předem. Buďte tedy raději připraveni, ať o svoji prohlídku nepřijdete.

Více informací naleznete na stránce www.DolniVitkovice.cz.

Pokud opravdu chcete poznat kouzlo Ostravy, Dolní oblast Vítkovice je jedno z míst, které byste rozhodně neměli vynechat. Za sebe pak mohu doporučit pro rozšíření vědomostí o Ostravě zamířit směrem Landek park, kde můžete nahlédnout do uhelného dolu nebo si třeba vyšlápnout na haldu Emmu poblíž ostravské zoologické zahrady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *