Český ráj a jeho skalní hrady Valdštejn a Hrubá Skála

Český ráj je místem, kde skalní stěny stoupají vzhůru k oblakům a derou se nad koruny stromů. Není divu, že na takovém příhodném místě naši předkové rádi stavěli opevněné hrady, které se tak stávaly hůře dobytelné. Některé z nich zanikly, jiné se proměnily v zříceninu a další se přestavěly v zámecká sídla. I přesto Český ráj dýchá tou nezaměnitelnou atmosférou nezkrotné a nepodmaněné přírody, kterou se dodnes snaží zdolávat alespoň horolezci.

Trasa: Lázně Sedmihorky – Zámek Hrubá Skála – Vyhlídka Na Kapelu – Hrad Valdštejn – Lázně Sedmihorky
Trasa vyznačená na Mapy.cz
Vzdálenost: 8,8 km
Typ: Turistika
Čas: cca 3h
Terén: asfalt, lesní cesty, lesní pěšiny, místy schody, Myší díra se dá obejít a poté se můžete držet souběžné cyklostezky, takže se trasa dá zdolat i s kočárkem

Dračí skály Český ráj a zámek Hrubá Skála

Vždycky jsem toužila zajet směrem Český ráj, který je dlouhodobě na mém seznamu přání toho, co musím ještě v té naší nemalé zemičce prozkoumat. Nedávno se mi konečně naskytla příležitost, když jsme do Severních Čech jeli za přáteli, kteří se s námi jeden den vydali na výlet právě do Českého ráje, konkrétně do lokality Hrubá Skála.

Auto jsme přistavili na zpoplatněném parkovišti u lázní Sedmihorky, které mají svoji dobu slávy již dávno za sebou. Na začátku 19. století zde Vincenc Priessnitz objevil studené prameny a jejich léčebné účinky, které daly do pohybu založení nových lázní a zdejší speciální vodoléčbě. V průběhu jejich existence je navštívily významné osobnosti, jako je prezident T.G. Masaryk či básník Jan Neruda. Bohužel v dnešní době jsou lázně uzavřeny a objekty spíše chátrají. I tak se projít tímto malým areálem je příjemný zážitek, který na vás dýchne duchem dob minulý a odstartuje zvláštní atmosférou pro tohle nové dobrodružství.

Lázně Sedmihorky Lázně Sedmihorky

První krásy Českého ráje

Pak vás už cesta nese asi kilometr po asfaltu do lesa, kde na vás vykouknou první skalnaté útvary tak typické pro Český ráj. Údolí malebně pojmenované Dračí skály osázela příroda kameny, které se jako obří zuby krvelačného dravce vzpínají vzhůru k oblakům. Skály jsou pískovcové a už samotná Osudová, kolem které budete procházet, vás přesvědčí, jak je všechno dočasné a jedinečné. Nešetrní horolezci totiž mohou z těchto nádherných skalních výčnělků kousky postupně upilovávat.

Směrem po modré se nakonec dostanete k Myší díře, úzké skalní roklině, která přes nemálo schodů vás vyvede až k zámku Hrubá skála. Budete se doslova cítit jako myšky a probíhat tudy, zatímco nad vámi se ční k obloze mohutné skály. My jsme jeli s kočárkem, který byl skládatelný, a tak jsme jej skrze tuto pasáž složili a přenesli, pokud tak nemůžete učinit, můžete Myší díru o kousek dál obejít.

Český ráj Dračí skály Myší díra Myší díra

Nad koruny stromů ze zámeckého nádvoří

Zámek Hrubá Skála na vás jistě již trochu vykukoval skrze koruny stromů, když jste se blížili k Myší díře, ale až nyní si jej můžete plně vychutnat. Nejprve vás uvítá kostel sv. Josefa, za nímž ještě před mostem zaplatíte více než symbolické vstupné do areálu. Můžete se projít po zámeckém nádvoří, případně do věže s rozhledem na krajinu nebo na malinkatou zámeckou zahradu. My jsme se trochu déle zdrželi právě na zámeckém nádvoří, kde se před námi rozprostřel nádherný výhled do okolí, kde se skrze koruny stromů prodíraly ke slunci dychtivé skály. Pokud jsme se trochu vyklonili, byl odtud také viditelný hrad Trosky.

Už z umístění tohoto zámku vám musí být na první pohled jasné, že jeho historie píšící se od 14. století mu původně přisoudila podobu hradu. Ačkoliv přežil požáry či dobývání, osudovou ranou se mu stal komunistický režim, který navždy zničil jeho interiéry. Ty dodnes fungují jako hotel, takže se větší vnitřní prohlídky romantických zákoutí pokojů nedočkáte.

Před zámkem se nachází menší parkoviště a také autobusová zastávka, pokud byste se rozhodli svůj výlet zacílit pouze do tohoto místa nebo zde odstartovat. Také se zde nachází menší občerstvení a můžete si sednout či postát u stolků třeba nad kofolou.

Zámek Hrubá Skála Zámek Hrubá Skála

O slovo se přihlásí Kapela čnící se k nebi

Jakmile se vydáte po asfaltové a následně širší lesní cestě, odhalí vám Český ráj svá skrytá místa mimo hlavní stezku. Prvním z nich je odbočka po schodech k Adamovu loži, kam se dostanete tedy pouze bez kočárku. Je zde ve skále vytesaná socha z 18. století původně zobrazující mileneckou dvojici a Amora, dnes ze sochy zbývají poslední kousky. Ovšem právě tady se mimo jiné točila pohádka Princ Bajaja. Pokud neplánujete odbočit, můžete se vydat hned na další místo, kterým je malé arboretum Bukovina, kde roste na 40 druhů stromů a to ne vždy původních pro tento kraj.

Za arboretem se vydejte dále po červené, kde na vás čekají hned dvě vyhlídky. Ani na jednu z nich přímo nevjedete kočárem, ale není problém jej odstavit o trochu dříve a vzít malé na ruce. První je menší vyhlídka Na Kapelu, která svým názvem vlastně plně odhaluje, na jaké skalní útvary se budete dívat. Ačkoliv Dračí skály vám nabízely pohledy na tyhle pískovcové sloupy tyčící se k nebesům směrem zespodu, nyní budete mít možnost nahlédnout na další skalní útvary z výšky. Na vrcholcích některých z nich můžete zpozorovat dokonce krabičky určené pro horolezce, které Kapelníka či Kapelu zdolají. Druhá vyhlídka U Lvíčka nabízí pohled na oblast Kapelník z druhé strany, je větší, ale přesto mi půvabnější přišla vyhlídka předchozí.

Vyhlídka Na Kapelu Skalní město: Kapelník a Kapela

Zřícenina hradu s romantickými zákoutími

Následně vás červená turistická značka dovede přímo až před brány hradu Valdštejn, jehož historie se píše už od poloviny 13. století, díky čemuž si vysloužil své místo mezi nejstaršími hrady zdejšího kraje. Ačkoliv se stal pánům z Valdštejna rodovým sídlem, dlouho si klidu neužil. V roce 1424 sem totiž přijíždí Jan Žižka z Trocnova, který jej dobije. Hrad mění často majitele, uchvátí jej i požár, který nakonec tuto stavbu mění ve zříceninu. Své znovuzrození zažívá až v 17. století, kdy jej poutníci postupně začali obnovovat.

Je možné si zde projít také prohlídku s průvodcem, hrad totiž nabízí hned několik budov, které mají co vyprávět. My jsme zde bohužel procházeli v době, kdy brány hradu již otevřeny nebyly, neboť přes zimu si dává hrad od návštěvníků menší odpočinek. Naši přátelé nám ovšem tlumočili, jak poutavé to zde je, takže se jednou budeme muset vrátit to ověřit.

Hrad Valdštejn Hrad Valdštejn

Před hradem se nachází další menší okénko s občerstvením na posílení, a to včetně rychlých teplých pokrmů, jako jsou polévky či třeba langoš. Přístupné jsou také toalety zdarma, ačkoliv neměly zrovna vhodnou úroveň. Místo k odpočinku nabízejí také lavičky, padlé kmeny, kameny a místa na zdejší louce, která je předvojem pro sochy vábící na kamenný most směrem k hradu.

A tady už výlet pomalu končí, protože nyní již směřujeme zpět k lázním Sedmihorky. Pro turisty je to po žluté a následně po modré, které vás dovedou na výchozí parkoviště. Cestu vám pak zpříjemní četné horské prameny, které zde vyvěrají. Pokud máte kočárek, stačí se od žluté odpoutat na souběžnou asfaltovou silnici, která slouží také jako cyklotrasa od hradu k lázním. Tady žádné prameny nepotkáte, ale cestu vám zpříjemní dva rybníky vytvářející romantickou atmosféru tolik patřící k lokalitě Český ráj.

Český ráj Pilský rybník

Důležité informace před návštěvou

Hrad Valdštejn
web | otevírací doba |vstupné

Zámek Hrubá skála
web | vstupné

Arboretum Bukovina
web | otevírací doba

Doprava
Parkoviště Lázně Sedmihorky
Zastávka autobusu Karlovice, Sedmihorky (1,1 km od lázní Sedmihorky)
Zastávka vlaku Karlovice-Sedmihorky (1,1 km od lázní Sedmihorky)

Parkoviště Hrubá Skála – zámek
Zastávka autobusu Hrubá Skála, zámek

Arboretum Bukovina Český ráj

Český ráj je nádherný a zaslouží si další prozkoumání. Můžete se tak autem nebo i pěšky vydat na nedaleký hrad Trosky (8-9km), hrad Kost (13km pěšky, 21km autem) nebo Prachovské skály (autem 16km).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *