8 věcí, které byste měli vědět o stravování v Barceloně

Ať jedete kamkoliv, jídlo bývá vedle památek velmi důležitým prvkem každého cestování a tak jsem se rozhodla věnovat našemu barcelonskému stravování celý jeden článek.

Upozorňuji, že zde nenaleznete kompletní informace o španělském stravování, je toho daleko více, ale jedná se pouze o přehled námi ochutnaných věcí a informací ohledně stravování, které jsme zde za dobu pobytu pochytili.

Tapas vs. pintos

V mnoha barech a menších restauracích se také setkáte s drobným občerstvením, které může sloužit jako svačinka k pití nebo na zahnání malého hladu. Pintos jsou nejčastěji menší obložené veky s párátkem, které přidržuje rozličné přidané suroviny od sýrů, uzenin I třeba přes mořské plody. Vy si tak nejprve vezmete u obslužného baru talířek a naberete si, kolik jen pintos chcete, protože následně budete vyúčtováni podle poštu ks. Cena 1-1,5€ za jednu pintos.

Tapas jsou pak trochu větší než pintos, ale stále se nejedná o plnohodnotné jídlo např. na večeři. Na rozdíl od pintos, které jsou malé a spíše pro jednoho člověka, jsou tapas snadno sdílené s přáteli u jednoho stolu. Jsou to menší porce různých pochutin i běžného jídlo a tak si můžete do větší restaurace zajít na tapas třeba právě mořských plodů a skrze tyto menší porce je tak ochutnat. Jinak samozřejmě je potřeba počítat, že jinak vypadají tapas v restauracích a jinak v barech, kde jdete i ceně výrazně jinam.

   

Sangría

Nesmím opomenout ani typický španělský nápoj sangríu, lehce alkoholický nápoj, jehož základními prvky jsou víno a ovoce. Je sladká a osvěžující během teplých dní. Není jediná restaurace, kde bychom nenalezli v nabídce džbánek sangríe. Pozor ovšem na jídelní lístky, ne vždy zde totiž cenu za jeden džbánek najdete a pokud ne, je lepší se domluvit s číšníkem předem, než obdržet informaci o ceně až při placení. Cena se totiž pohybuje velmi libovolně a většinou se dá domluvit na 10-11€ za džbánek.

 

Mořské plody, gazpacho a churros

Právě díky tapas jsme si nakonec v jedné restauraci objednali smažené sépiové kroužky a krevety na jídlo, abychom ochutnali nějaké mořské plody. Barcelona je přístavním městem, a tak by byla škoda nevyužít této příležitosti mít jídlo z čerstvých surovin. Co jsme koukali do jídelních lístků, je zde opravdu velký výběr a my jsme třeba chtěli vyzkoušet I takovou chobotnici, ale nakonec se již čas a restaurace se správnou nabídkou nenašly.

Další věc, kterou byste si rozhodně v parném letním dnu neměli nechat ujít, je studeně podávaná polévka gazpacho. Ta se připravuje z rajčat a papriky a je tak výborným osvěžujícím prvkem.

A jako takovou sladkou chuťovku si můžete dát churros, tedy smažené tyčinky ze sladkého těsta, které se mohou ještě dozdobit polevou nebo posypem. Já vyzkoušela s čokoládou a přiznám se, že porce na fotografii stačila pro dva lidi, přeci jen je to smažené. Ale když hledáte mls, je to vážně perfektní věc.

 

Snídaně

Základem dne je určitě snídaně a je dobré o ní přemýšlet. Pokud neřešíte peníze, můžete si například na La Rambla koupit obloženou bagetu za 6,50€. Mimo turistické zóny je ovšem spousta pekáren, kde se dá sehnat třikrát větší bageta za 1€ a k tomu si dokoupit nějakou šunku. Najedli jsme se z ní dva, vždy se skočilo ráno pro čerstvý kus do pekárny a bylo to rozumnější se najíst takto v hotelu.

Otevírací doba restaurací, hospod, barů

Přemýšlíte, že si někam v poledne zajdete na pěkný oběd? Tak to vás musím vyvést z omylu, jelikož v Barceloně se všechny možné strávní podniky otevírají až odpoledne. Barceloňané celkově mají takový svůj posunutý čas a tráví jej v restauracích, kavárnách a barech spíše ve večerních hodinách. Jediné, co jsme našli v obědové době otevřené, když jsme spěchali na letiště, byl nakonec McDonald, který měl i odlišnou nabídku od nás.

 

Levně vs. draze

V Barceloně se dá za jídlo nechat opravdu doslova velká pálka a je jen na vás, jak moc budete rozmýšlet nad penězi. Za jídlo v restauraci dáte klidně od 20€ výše. Pokud si naopak skočíte na poměrně velký gyros s hranolkami (který jsem měla problém i já sníst), rozhodně se nedostanete nad 10€. Stejně tak jídlo do ruky třeba na takové La Rambla či jiných turistických lokalitách, se drží poměrně vysoko – malá obložená bageta za 6,50€. A stačí zajít za roh a koupit si čtvrtku pizzy do ruky za 2€. V Barceloně se dá cenu za jídlo opravdu udržet nízko, ale je potřeba s tím počítat předem, ať zrovna v době hladu se nenacházíte v turistické oblasti.

Zahrádky

Většina restaurací či kaváren se honosí zahrádkami, které jsou v létě příjemné a v noci ožívají rozmanitými světýlky. Pokud se ale na zahrádku posadíte, poohlédněte se po ceníku a informativních tabulích daného podniku, protože se může velmi jednoduše stát, že je zahrádka zpoplatněna příplatkem za obsluhu.

Na hlavních turistických trasách jsme byli vždy obslouženi poměrně rychle, ale když jsme se vmísili mezi místní večer posedět k sangríi, narazili jsme i na zahrádky, které byly obsluhovány opravdu velmi pomalu. A není ani divu, vypadá to, že zdejší nikam nespěchají a užívají si pohody. Zatímco mi dopíjeli společný džbánek sangríe a chtěli jsme si ještě objednat, u druhého stolu pán, který přišel před námi, stále ještě seděl u třetinky piva (které už vážně nemohlo být po té době dobré).

   

Tipy na zajímavá místa

A co by to bylo za článek, kdybych nesdílela i nějaké konkrétní tipy na zajímavá místa, kam byste se měli podívat? Tím prvním je rozhodně Mercat de la Boqueria (La Rambla 91), zvenčí architektonicky nádherná budova, která uvnitř ukrývá trhy s čerstvým zbožím všeho druhu. Každý den jsme sem chodili na džusy z čerstvého ovoce v zajímavých exotických kombinacích. Jeho cena je 1,50€, ale pokud zapátráte po celém tržišti, vždy se zde najde jeden stánek, který má daný den cenu 1€. Mimochodem i tady si můžete koupit do ruky paellu, tradiční španělské jídlo podobné rizotu s mořskými plody.

Barcelona je známá svým fotbalem a pokud vstup na nějaký zápas nemáte naplánovaný ve svém rozpočtu, můžete alespoň zajít do nějaké hospůdky zápas zkouknout přes obrazovky. My jsme byli posedět v irské hospůdce poblíž La Rambla, Flaherty´s Irish Pub (Plaza Joaquim Xirau), kde měli na zdi i plátno, nejednu televizi a žebírka jsou tady opravdu perfektní.

  

A když tedy máte přehled o jídle, kam se mezitím zastavit třeba na památky? Rozhodně nevynechejte stromy stíněnou ulici La Rambla, kde se prohánějí hejna papoušků nebo také gotickou čtvrť Barri Gotic, do jejíchž zdí se vepsala barcelonská historie. A co vám rozhodně nesmí uniknout, je Gaudího pohádková architektura překonávající všechna zažitá pravidla s inspirací v přírodě, náboženství a legendách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *