Na víkend v zámeckém areálu Lednice, kde se budete cítit jako princové a princezny

Pokud by se mě někdo zeptal, jaký je nejkrásnější zámek v České republice, jako první na mysl by mi jistě přišel zámek Lednice. Ačkoliv již nebydlím na Jižní Moravě, opakovaně sem jezdím, ať již na jednodenní procházky nebo prodloužené víkendy a vám doporučuji udělat alespoň jednou za život totéž. Ručím vám za jedinečný zážitek ze zdejší architektury i zahrad.

Zámek Lednice

Na počátku všeho byla tvrz vlastněná rodem Sirotků, která posléze díky problémům s majetkem připadla do rukou rodu Lichtenštejnů. Ti se rozhodli chladné zdi tvrze přebudovat na krásné letní sídlo, které díky přestavbám získalo prvky barokní, empírové či novogotické.

Součástí zámeckého komplexu je i konírna a kostel sv. Jakuba, do kterého lze během návštěvy areálu bezplatně nahlédnout. Samotný zámek pak nabízí tři prohlídkové trasy, kde si můžete vychutnat zdejší život přes reprezentační prostory, knížecí apartmány a dětské pokoje.

Doporučuji si lístky zakoupit předem přes internet nebo brzy z rána. My jsme při zakoupení vstupenek v 10h čekali cca 1,5h na naši prohlídku, v poledne pak byly volné nejbližší prohlídky až za 3 hodiny.

Přiznám se, že ačkoliv na toto místo se vracím opakovaně, nikdy neodolám prohlídce reprezentačních sálů, které jsou ve své druhé polovině opravdu úchvatné. Na této prohlídkové trase nevynecháte ani menší knihovnu, jejíž dominantou je ručně vyřezávané schodiště z jednoho kusu dřeva.

Jedinečné vyřezávané kusy nábytku, místnosti s exotickými věcmi přivezenými z dalekých krajin či úchvatné kazetové stropy, to a mnohem více vám nabídne tento zámek. Na chvíli se budete cítit jako v pohádce a to nejen vevnitř, ale také zvenčí.

 

   

Zámek Lednice
www.zamek-lednice.com

Návštěvní doba (základní okruh)
únor-březen, listopad-prosinec: so–ne 10:00–16:00
duben, říjen: so–ne 9:00–16:00
květen-červen, září: út–ne 9:00–17:00
červenec-srpen: po–ne 9:00–17:00

Vstupné (základní okruh)
Dospělí: 200 Kč
Zlevněné: 140 Kč
Fotografování povoleno

Jinak velmi doporučuji vybrat hotovost, neboť ačkoliv na zámku můžete platit kartou, na dalších místech v zámeckém parku to ne vždy je možné.

Doprava
Poblíž zámku se nachází velké parkoviště za 50 Kč/den. V poledne při obědě jsme již zaregistrovali jeho plné obsazení, takže doporučuji přijet včas. Jinak se zde nachází také spousta malých parkovišť u soukromníků za lehce zvýšené parkovné (60 Kč/den apod.)
V Lednici se jinak nachází vlakové nádraží Lednice a poblíž zámeckého areálu pak autobusová zastávka Lednice, náměstí.

   

Zámecký skleník

Jestliže budete mít chvíli času, kdy budete vyčkávat na svoji prohlídku v zámku, nezapomeňte navštívit ani zámecký skleník. Tato technická památka je 92m dlouhá, 13m široká a 10m vysoká. Již na první pohled vás jistě zaujmou sloupy kopírující motivy rostlin či skleněné tabulky dosedající na sebe jak rybí šupiny.

Zámecký skleník v Lednici je nádhernou ukázkou mohutných tropických stromů, neobvyklých rostlin, ale také nádherných pestrobarevných květin. Aby zde všechny rostliny mohly prospívat, je potřeba upravit teplotu a vlhkost a ejhle, najednou máte pocit, jako byste se ocitli na jiném místě, snad v deštném pralese? Ale nemusíte se bát nebezpečných tvorů – jediné, co zde žije, jsou barevní kapři ve zdejším jezírku.

Návštěvní doba
únor-březen, listopad-prosinec: so–ne 10:00–16:00
duben, říjen: út–ne 9:00–16:00
květen-červen, září: út–ne 9:00–17:00
červenec-srpen: po–ne 9:00–17:00

Vstupné
Dospělí: 80 Kč
Zlevněné: 60 Kč

Fotografování povoleno
Prohlídka bez průvodce

 

Francouzský a anglický park

Neuvěřitelné zámecké zahrady mající rozlohu 200 ha dostaly své základy již v 16. století. Byla zde dovezena spousta cizokrajných stromů ze severní Ameriky, které sem přinesly svou netradiční atmosféru. Doputovala sem ovšem také spousta rostlin a stromů zvyklých na jiné podnebí, které našly své trvalé místo v zámeckém skleníku. Tam už jsem vás ale vzala, tak se pojďme podívat na samotnou zámeckou zahradu.

Blíže u zámku naleznete francouzský park upravený doslova podle pravítka. Vše je barevné, symetrické, se spoustou soch, kašen a živých plotů vytvářejících své zahradní místnosti. Nádherné průhledy k zámku tak přinášejí neuvěřitelný pestrobarevný zážitek.

Podstatná část zahrad je pak tvořena v romantickém anglickém stylu. Spousta rybníků obklopena dřevinami a rozličnými tajemnými a romantickými stavbami. Vše vypadá jen tak někde postavené, stromy jakoby vyrostly tam, kam semínko padlo, jenže to jen na první pohled. Na ten druhý se jedná o precizně vytvořený projekt s promyšlenými průhledy a speciálně vysázenými stromy.

V anglickém parku naleznete spoustu rozmanitých staveb inspirovaných zahraniční architekturou. Ta arabská na vás tak může dýchnout z Maurské vodárny či Minaretu. Naleznete tu také římský akvadukt, umělou romantickou jeskyni zvanou Peklo či pozůstatky ovčárny. Bohužel spousta staveb s exotickým nádechem jako Egyptské lázně či Čínský pavilon se do dnešních dní nedochovali.

Zámecký park je opravdu rozlehlý a tak není divu, že se do něj opakovaně budete vracet, abyste si všechno stihli prohlédnout. To lze také urychlit nádhernou projížďkou, ať již v koňském povoze nebo z koňského hřbetu. Koně se dají půjčit od hodiny, ovšem pokud se rozhodnete pro projížďku v koňském povoze, můžete se nechat svézt od zámku k minaretu nebo i zpět. Další trasa vedoucí zámeckým parkem je od zámku až k Janovu hradu. Můžete ovšem také zvolit netradiční zážitek, tedy plavbu lodí až k Minaretu, případně od Minaretu k Janovu hradu.

Letos v dubnu, kdy jsem zámecké zahrady navštívila, nebyl vstup do nich zpoplatněn, ačkoliv se o tom již diskutuje. Je možné, že se situace změní.

Průvodce parkem
květen-červen, září: so–ne 14:00
červenec-srpen: po–ne 14:00
Vstupné 120 Kč

 

Letové ukázky dravců

My ale ještě chvíli zůstaneme na samém začátku anglického parku, kde můžete v koutě narazit na společnost Zayferus. Ta zde pořádá hodinové programy s ukázkami letu dravců od sokolů, přes orly až po supy.
Veškeré ukázky jsou komentované zajímavými informacemi a navíc je také nepředvídatelné, co se stane. Přeci jen, jsou to živí tvorové, kteří jsou volně vypuštěni. Dočkáte se i slosování o krásné ceny a na závěr představení se můžete s dravým ptákem vyfotit.

Společnost Zayferus existující od roku 1991 se věnuje modernímu sokolnictví a ochraně dravým ptáků. Kromě představení pro veřejnost se věnuje jejich rehabilitaci, vypouštěním do přírody a odchovu v zajetí.

Letové ukázky dravců
www.zayferus.cz

Časy ukázek
Duben-červen, září-říjen: so-ne 12:00 a 14:00
Červenec-srpen: út-ne 12:00 a 14:00
V případě špatného počasí se letové ukázky ruší

Vstupné 200 Kč
Vstupné zde je opravdu netradiční. Pokud zhlédnete celou ukázku letu dravců, je cena 200 Kč, ale v případě, že se vám nebude líbit a odejdete např. v polovině, zaplatíte pouze polovinu ceny. Tedy jak je zřejmé, platíte až při opouštění programu podle toho, kolik jste ho zhlédli.

Minaret

Minaret se nachází 1,5 km od zámku Lednice a dostanete se k němu skrze nádherné zámecké zahrady. Nemusíte ovšem chodit pěšky, jak jsem již zmínila, k minaretu vás pohodlně dopraví i loď nebo koňský povoz. Poblíž minaretu je pak dostupné občerstvení pro doplnění sil či lukostřelba pro zpestření dne.

Minaret je přibližně 60m vysoký a na jeho vrchol vás čeká cesta dlouhá 302 schodů. Ovšem nemusíte vyšlapat všechny schody, abyste se mohli pokochat nádhernou vyhlídkou. Tato rozhledna totiž nabízí tři terasy s nádherným výhledem na zámecký areál s rozsáhlou nádhernou zahradou. Pokud máte dobré oči, můžete hned na protějším ostrůvku pozorovat čápy. Z vyhlídky od minaretu je přesně udělán skrze stromy takový průhled, abyste spatřili zámek a stejně tak můžete vidět i minaret z určitého místa zámku.

Ovšem když se ještě vrátím ke vchodu do minaretu, po pár schodech nahoru můžete nahlédnout do menší místnosti. Zde se v dřívějších dobách nacházelo skladiště orientálních věcí, které si Lichtenštejnové dovezli ze svých cest. Dnes si můžete prohlédnout tyto prostory v rámci speciální prohlídky nebo tma alespoň po očku nakouknout během výstupu na minaret či skrze okna zvenčí. Nachází se zde totiž originální orientální výmalba doslova jako z jiného světa.

Stavba, která je vrcholnou prací architekta Josefa Hardtmutha, vznikala obtížně. Vzhledem k četným rybníkům není ani divu, že je zdejší půda nepevná a močálovitá. Bylo tedy potřeba navozit stovky mohutných dubových kůlů, které vytvořily pevné základy pro budoucí stavbu.

Minaret
Návštěvní doba
duben, říjen: út–ne 9:00–16:00
květen-červen, září: út–ne 9:00–17:00
červenec-srpen: po–ne 9:00–17:00
Listopad: so-ne 10:00-16:00

Vstupné
Dospělí: 80 Kč
Zlevněné: 60 Kč
Fotografování povoleno

Sály minaretu
Návštěvní doba
květen-červen, září: so–ne 9:00–16:00
červenec-srpen: po–ne 9:00–16:00

Vstupné
Dospělí: 150 Kč
Zlevněné: 110 Kč
Fotografování povoleno

Janův hrad

Ačkoliv se Janův hrad nachází již mimo areál zámeckého parku, i přesto se k němu ze zahrad dostanete snadno. Můžete to zkusit po svých, ale jezdí sem také koňské povozy či loďky po starém korytě řeky Dyje, což je opravdu příjemný zážitek. Projedete se lužními lesy a když budete pozorní, zahlídnete některé zdejší obyvatelé či stopy po činnosti bobrů.

Ačkoliv z názvu i na první pohled můžete získat dojem, že se jedná o hrad, není tomu tak. Jedná se o lovecký zámeček uměle upravený na hradní zříceninu, který byl šlechtou v teplých měsících hojně využíván, nachází se totiž uprostřed lovecké obory.

Jeho areál poté sloužil pro následné oslavy, hostiny, ale i pro výstavu bohatých úlovků. Naleznete zde vystavené úctyhodné paroží od osmnácteráka. Paroží, parůžky a další trofeje naleznete ve všech místnostech tohoto hradu, dokonce i v dámských saloncích.

Janův hrad pochází z návrhu Josepha Hardtmutha, který je dnes známý spíše jako zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth. Byl postaven pro rod Lichtenštejnů, kteří chtěli mít na svém pozemku i funkční stavbu hradu. Ta je tak dokonalá, že je zde i hradní nádvoří obklopené zdmi a čtyřmi věžemi, hradní ochozy, střílny i pravotočivé masivní schodiště, které se v minulosti osvědčilo na hradech jejich obráncům.

Poměrně krátkou půlhodinovou prohlídkou obejdete velký rytířský sál, dva dámské salonky a další odpočinkové salonky ve věžích. Projdete se po ochozech v prvním patře a vyslechnete si mnohé z denního života zde na hradě, jestliže byl zrovna využíván.

Návštěvní doba
duben, říjen: so–ne 9:00–16:00
květen-červen, září: út–ne 9:00–17:00
červenec-srpen: po–ne 9:00–16:00

Vstupné
Dospělí: 100 Kč
Zlevněné: 70 Kč
Fotografování povoleno

Jak probíhala naše prohlídka?

Areál je opravdu rozsáhlý a pokud si vše velmi dobře naplánujete, můžete stihnout prohlídnout celý areál v jednom dni. My jsme se ale rozhodli vše v klidném tempu projít a řádně poprohlížet. Svůj výlet jsme tak rozdělili do dvou dnů, kdy první den jsme si prošli jednu trasu zámku, francouzskou část zahrady, skleník a zhlédli letové ukázky dravců.

Druhý den jsme vzali psa (kteří mají vstup do parku povolen) a prošli jsme si anglický park, zavítali k minaretu, loďkou jsme přejeli k Janovu hradu a pěšky opět zpět. Mimochodem na pokladně jsem se informovala, že pokud budu psa držet v rukou či kabelce (tedy pokud mám malého psa), mohu jít na prohlídku Janova hradu.

Časový rozvrh – sobota*
1h – zámek, reprezentační sály
1h 15min – letové ukázky dravců
15 min – skleník
Počítejte s tím, že pokud nemáte rezervovaný zámek předem, můžete cca 1-3h čekat na prohlídku. Letové ukázky dravců jsou pak jen 2x denně. Vše jsme proložili procházením francouzské zahrady a také obědem.

Časový rozvrh – neděle*
30 min – cesta pěšky k Minaretu
40 min – cesta lodí k Janova hradu
45 min cesta zpět k zámku
Tento den s pejskem jsme vzali jen vycházkově. Připočítejte i čekání na loďku, které může být 30-60min. Pokud plánujete vyšlápnout Minaret, je lepší si jít prvně koupit lístky na Loď. Na prohlídku Janova hradu v poledne jsme fronty nechytli a samotná prohlídka je dlouhá 30 min.

* Berte prosím v potaz, že čekací doby během letních měsíců se mohou rapidně prodlužovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *