Znáte Festival vojenské historie na hradě Helfštýn?

Léto zaplněné cestovatelskými zážitky uteklo tak rychle, že jsem se ani nestihla s vámi podělit o moji návštěvu jednoho vynikajícího historického festivalu. A právě díky jeho obsahu a atmosféře to musím učinit alespoň dodatečně, ať jste další léto připraveni na čáře a vyrazíte směr hrad Helfštýn. Tam se totiž již 11. rokem odehrává Festival vojenské historie.

Já sama mám za sebou teprve dva ročníky, kdy návštěva toho posledního v červenci byla v ohrožení, protože počasí nepředpovídalo nic příznivého. Ale bouřky, nebouřky jsme se nakonec vydali na tuto velkolepou akci a ono se to vyplatilo. Předpověď selhala, a tak nádherný slunečný den by jeden těžko sháněl.

A co je na tomto festivalu tak jedinečného? Vždyť se jedná o největší šermířský festival na Moravě, kde se tradičně sjíždějí šermířské skupiny a historické spolky, aby pro vás připravily dvoudenní plně nabitý program. Na řadu se ovšem nedostane pouze šerm či divadelní a komické scénky, ale také taneční ukázky či střelba z palných zbraní, neboť se zanoříme do všech možných období historie.

Ale to je jen pódium, mimo to totiž vyrůstá každoročně stanové městečko, které slouží nejenom pro oddech účinkujícím, ale představuje další historické prvky návštěvníkům. Letos mne opravdu velmi upoutala přednáška o katovském řemesle, kde bych vydržela stát a poslouchat donekonečna, ale nebyla jsem na hradě sama, tak jsem šla s ostatními na prohlídku zbylé části hradu. Ten totiž vůbec není opuštěný, vždy zde naleznete různé aktivity jako je střelba z luku či kuše. Letos jsem se také zaposlouchala do hry potulného barda a jeho libozvučné niněry. A nechyběli ani raziči zlatých mincí.

Kromě toho všeho si užijete kouzelné kulisy hradu Helfštýn, který nejenom nabízí příjemné procházky rozlehlým areálem, ale zve i do věže či na hradby pro vyvýšený výhled na okolí a celý festival. Historie tady během dvou letních dnů ožívá na plné obrátky a atmosféra je opravdu nezapomenutelná.

A kdy tedy další Festival vojenské historie očekávat? Právě kvůli aktuální pandemické situaci se poslední ročník lehce přesouval a nelze tedy říct orientačně měsíc, ale standardně se jedná o květen. Rozhodně tedy neuškodí sledovat jejich stránky FestivalHelfstyn.cz, kde se následně nejenom dozvíte termín události, ale také kompletní program včetně dalších informací, jako jsou účinkující, vstupné, možnost dojít se psem apod.

Mimochodem, nezapomeňte si vzít s sebou dostatek hotovosti (protože tady na hradě je to se signálem bídné), protože sem každoročně směřují také prodejci dobového oblečení, šperků, doplňků a pro mne třeba tak moc lákavých knih s historickou tematikou. Jen letos jsem si pořídila další dvě.

Jestliže pátráte po dalších zajímavých akcích v okolí, zajeďte si do 50km vzdáleného Rožnova pod Radhoštěm, kde naleznete Valašské muzeum v přírodě, nádherný skanzen uzpůsobený na hodinu i hodiny procházek. Kromě toho tam pravidelně pořádají dobové akce jako je starodávný jarmark, velké prádlo či třeba podzim na poli a v chalupě, kdy na vlastní kůži zakusíte, jaký býval kdysi život na vesnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *