Navštivte 5 míst v gotické čtvrti Barri Gotic, kde se psala barcelonská historie

Rádi byste se vydali po stopách dávné historie Barcelony, do dob jejího vzniku, ale i dalších důležitých okamžiků? Pak se vám jistě zalíbí gotická čtvrť Barri Gotic, historické centrum Barcelony, které ukrývá mnohé poklady a svědectví.

Barcino – římská Barcelona

Samotná historie Barcelony se táhne až do 3. století př.n.l., kdy tehdy tato malá osada dostala jméno Barcino. O sto let později sem přišli Římané, kteří Barcino obsadili a dali mu své základy. Právě díky tomu dnes můžete po historické čtvrti nalézt spoustu pozůstatků z tehdejší doby.

Svoji cestu ovšem určitě začněte na náměstí Plaça Nova, zde vás totiž uvítá mohutná hradba se dvěma věžemi a pozůstatkem z akvaduktu. Právě tady se v minulosti nacházela jedna ze dvou hlavních bran mířících do města. Mimochodem se zde můžete podle informačních tabulí napojit na turistickou trasu obcházející všechny památky z této doby.

Další místo, které byste rozhodně neměli minout, se nachází na Carrer del Paradís. Zde sídlí Museu D’història De Barcelona, zkráceně MUHBA, zaštiťující chrám Temple d’August. Ten byl vystavěn v 1. století př.n.l., 37m dlouhý, 17m široký a s 6 sloupy v přední části. Dodnes se dochovali pouze 4 sloupy, které se zrekonstruovaly a vy si tak díky nim můžete udělat představu, jak monumentální stavba to tehdy byla. Mimochodem právě zde před vstupem na Carrer del Paradís 10 naleznete nejvyšší bod Barcina – Mont Tàber. Za zmínku také stojí, že ulice Carrer del Paradís získala svůj název podle zahrad, které se v okolí chrámu dříve rozprostíraly.

Zastavte se ovšem i na Plaça del Rei, kde se nachází další budova MUHBA, pod níž se nachází rozsáhlé archeologické vykopávky. Můžete se tak procházet přímo ulicemi tehdejšího Barcina a prohlédnout si spoustu dochovaných předmětů. Díky tomu si uděláte větší obrázek o tom, jaký byl tehdejší každodenní život.

MUHBA Temple d’August
www.ajuntament.barcelona.cat
Carrer del Paradís 10
Vstup zdarma
Otevírací doba: po 10:00-14:00, út-so 10:00-19:00, neděle 10:00-20:00

MUHBA Plaça del Rei
www.ajuntament.barcelona.cat
Plaça del Rei
Vstupné: 7€
Vstup zdarma každou první neděli v měsíci a všechny neděle po 15:00
Otevírací doba: út-so 10:00-19:00, neděle 10:00-20:00

 

Barcelonská katedrála věnovaná křesťanské mučednici

Barcelona ve čtvrtém století pod nadvládou Římanů byla jedním z míst, kde byli za svoji víru pronásledováni křesťané, mučeni a popravováni. Jednou z obětí římských pronásledovatelů byla také mladičká Eulálie, které bylo teprve 13 let.

Ta neohroženě předstoupila před vladaře a vyznala se mu ze své víry. Věřila totiž, že její duše je něco daleko cennějšího než její dočasné tělo. Dívenka tak musela čelit četným mučením, které mohly přestat kdykoliv, kdy by se zřekla své víry, avšak ona vytrvala. Během mučení se stalo mnoho zázraků – např. když ji vojáci zatloukly do sudu spolu se střepy a hřeby a poslali sud po ulici z kopce dolů, začaly prý růst růže na místech, kde dopadly kapky její krve. Eulálie nakonec po všech těch útrapách umírá a po své smrti je prohlášena za svatou.

Její ostatky jsou dnes pochovány v Katedrále sv. Kříže a sv. Eulálie, který se začal stavět ve 13. století, ale svoji definitivní podobu dostal až v 20. století, kdy byly dokončeny věže a úchvatná novogotická fasáda. Právě tu dodnes obdivují davy turistů a občas si ji pletou s druhou slavnou barcelonskou katedrálou La Sagrada Familia. Stejně velkolepá, jako zvenčí, je katedrála i uvnitř. Celkem trojlodní, s řadou kaplí a chórovými lavicemi z 15. století. Mimochodem z katedrály se dostanete také na dvůr, kde je dodnes chováno 13 hus na počest věku, ve kterém mladá mučednice zemřela.

Katedrále sv. Kříže a sv. Eulálie
www.catedralbcn.org
Pla de la Seu
Vstupné: 7€
Pokud navštívíte katedrálu dopoledne jako věřící, máte vstup zdarma
Otevírací doba pro turisty: po-pá 12:30-19:45, so 12:30-17:30, ne 14:00-17:30
Otevírací doba pro věřící k modlitbě: po-pá 8:30-12:30 a 17:45-19:30, so 8:30-12:30 a 17:15-20:00, ne 8:30-13:45 a 17:15-20:00
Vstup pouze v zahalujícím oblečení (ne kraťasy a tílka) a bez pokrývky hlavy.

 

   

 

Barcelona a zámořské objevy

Rok 1492 je znám tím, že mořeplavec Kryštof Kolumbus objevil Nový svět – Ameriku. Ten se směrem do západních vod oceánu vydal za podpory královského páru Ferdinanda II. Aragonského a Isabely Kastilské, a tak se dá čekat, že jej zpátky ve Španělsku přivítali s hlášením o objevech. Tím slavnostním místem se stala samotná Barcelona, což dnes připomíná sloup se sochou Kryštofa Kolumba, který je dominantou barcelonského přístavu.

Důležitým místem je ovšem i Palau Reial Major, sídlo tehdejších hrabat a později králů. Právě zde se konala audience samotného Kryštofa Kolumba, když přijel nahlásit své objevy ze zámoří. V 16. století pak byl přistavěn Palau del Lloctinent, kde se konaly soudy nad trestanci. Ti tak vzhlíželi k čtyři patra vysokému dřevěnému ochozu, odkud si vyslechli rozsudek. Ten měl přijít od těch výše postavených, těch blíže Bohu, což bylo dáno i umístěním ochozu tak vysoko. Náměstí Plaça del Rei má pak krvavější historii, neboť se zde vykonávaly popravy odsouzených, nejčastěji věšením.

 

 

Když se řítí bomby na město

V letech 1936-1939 Španělsko zachvátila krvavá občanská válka, která si vyžádala statisícové oběti a to někdy i na prostých nezapojujících se občanech. Tichým svědkem této události je tak náměstí Plaça Sant Felip Neri, které na prvním pohled vypadá jako poklidné místo chráněné před slunečními paprsky stromem a s osvěžením ve formě kašny. Opak je ovšem pravdou, když totiž nahlédnete na zdi barokního kostela sv. Felipa Neri, všimnete si jistě mnohých děr, které tam nemají co dělat.

Je to památka na bombardování, které zde bylo učiněno během občanské války. Na toto místo byly svrženy rovnou dvě bomby, které zabily 30 dětí ze zdejší školy a následně další obyvatele, kteří se jim rozběhli na pomoc.

Zdi nejsou dodnes opraveny, aby připomínaly tuto historickou událost, kterou nejde jen tak smazat z dějin. A jak je to se školou dnes? Zkuste sem zajít během všedního dne v dopoledních hodinách a dětské hry doprovázené spoustou smíchu vás přesvědčí, že škola z tohoto místa nezmizela.

Toulky po náměstích

V posledním bodě to nebude jedno důležité místo, ale shrnu zde hned několik náměstí, které můžete během svých toulek uličkami této historické čtvrti objevit.

Na náměstí Plaça Sant Jaume naleznete barcelonskou radnici a katalánský parlament, který je takovým srdcem správy celého Katalánska. Právě zde byl v minulosti i Augustův chrám (viz výše Barcino), jehož vykopané pozůstatky byly přeneseny na vrch Mont Tàber. V 14. století zde byl vystavěn kostel Sant Jaume, který ovšem ke konci 19. století musel následně ustoupit náměstí a plánovaným administrativním budovám.

Náměstí Plaça del Pi dostalo název podle borovice, která zde byla poprvé vysazena v 16. století, a pokaždé, když strom zemře, je nahrazen novým. Na náměstí stojí gotický kostel Santa Maria del Pi, o němž se našla první zmínka již z 1. tisíciletí. Díky svému stáří si toho prožil opravdu mnoho od zemětřesení, přes bombardování až po vypálení. Není tedy divu, když napříč staletími prošel nejen častými úpravami, ale také nutnými rekonstrukcemi, především pak po španělské občanské válce. Dnes tak můžete obdivovat například velkolepou rozetu nad vstupní portálem. Za pozornost ovšem stojí také dům naproti kostelu, který se honosí nádhernou barokní fasádou z 18. století. Mimochodem na náměstí se objevuje každý první a třetí víkend v měsíci drobný trh s domácími produkty.

 

 

Za zastavení stojí také Plaça Nova, kde kromě římského opevnění či katedrály sv. Eulálie narazíte také na fresku na domě, která byla vytvořena podle náčrtku Pabla Picassa nebo také muzeum, které je věnováno rozboru Gaudího tvorby. Mimochodem opravdu jedinečné lampy, které navrhnul samotný Gaudí, naleznete na náměstí Plaça Reial, kde můžete v podloubí posedět v četných restauracích a zaposlouchat se do švitoření mnoha papoušků.

Poslední dvě náměstí jsou pak připomínkou důležitých tradicí a osobností díky sochám. První náměstím je Plaça de Sant Miquel, kde se nachází socha symbolizující castell. Castell je lidská věž tvořená tradičně na festivalech a lidé, kteří ji tvoří a stoupají si na ramena, si říkají castellers. Druhým náměstím je pak Plaça de George Orwell, která ukrývá sochu oka Velkého bratra z dystopického románu 1984 právě od spisovatele George Orwella. Ten zde pobýval a na vlastní kůži prožil občanskou válku.

 

 

A kam zajít na procházku dál? Z Barri Gotic to máte kousek k přístavu, kde si můžete třeba zaplavat se žraloky (samozřejmě ve zdejším akváriu). Nebo si můžete udělat lenošný den na stromy zastřešené ulici La Rambla a popít sladkou Sangríi.

Mimochodem Barcelona je především známá svými umělci, kdy pro ně důležitá místa (a především pak pro Pabla Picassa) naleznete právě ve čtvrti Barri Gotic. Jim ale věnuji jiný článek – Barcelona ve vírů umělců 20. století, takže se tam rozhodně nezapomeňte nakouknout.

2 komentáře: „Navštivte 5 míst v gotické čtvrti Barri Gotic, kde se psala barcelonská historie

  • 01/03/2019 (06:30)
    Trvalý odkaz

    Dost mě zaujala zmínka o Orwellovi. 🙂 To by se mi líbilo. V Barceloně jsem byla už let zpátky a tehdy mě ještě nic takového nezajímalo. Chtělo by se vypravit tam znovu. 🙂

    Reagovat
    • 02/03/2019 (16:18)
      Trvalý odkaz

      Přiznám se, že ačkoliv mám Barcelonu v živé paměti, také bych se tam hned. Vrátila, je tam spousta kouzelných míst a ta atmosféra, bylo to opravdu něco jedinečného 🙂

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *