11 tipů na nejkouzelnější památky v České republice

Není lepší příležitosti procestovat Českou republiku než právě teď. Já každým rokem objevuji nová zákoutí, která mne dokáží nadchnout a překvapit. Právě proto jsem se rozhodla dát dohromady tento seznam svých oblíbených míst, který vám pomůže v prvních (i dalších) krůčcích po naší zemi.

Chrám sv. Barbory

Město: Kutná hora
Lokace: Středočeský kraj
Památka na seznamu světového dědictví UNESCO

Nádherná gotická katedrála na české poměry nečekaných rozměrů, zasvěcená svaté Barboře, patronce hornictví. To je pro zdejší kraj významné, neboť se v Kutné hoře v minulosti těžilo stříbro. Stavba vznikla ve 14. století a zajímavostí je, že v tehdejší době se na ni nesložila církev, ale samotní kutnohorští obyvatelé. Na první pohled vás zaujme vnější opěrný systém a vitrážová podlouhlá okna s křesťanskými motivy, na druhý pohled… jen vstupte dovnitř a uvidíte sami.

Při zastávce v Kutné hoře můžete nakouknout také do stříbrného dolu a představit si tak tehdejší poměry. Zajímavostí je také kostnice v Sedleci, kde bylo koncem 15. století exhumováno přibližně 40.000 zemřelých a ostatky uloženy do kaple pod kostelem Všech svatých.

Kutná Hora a chrám sv. Barbory Kutná Hora a chrám sv. Barbory Kutná Hora a chrám sv. Barbory Kutná Hora

Historické centrum Telč

Město: Telč
Lokace: Vysočina
Památka na seznamu světového dědictví UNESCO

V historickém centru Telče se nachází malebné náměstí lemované barevnými domy se štíty a podloubím, jejichž stav odpovídá době při založení města na přelomu 11. a 12. století. Později z 15. století pak pochází ony štíty a podloubí, které nám dodnes tolik učarovávají.

Náměstí je zakončeno zámkem, který vznikl přestavbou hradu mistry z Itálie během 16. století. Kromě zámku se můžete projít také zámeckými zahradami či strávit příjemný čas procházkou kolem rybníků obklopujících historické centrum.

Telč - pohled k historickému centru Telč - náměstí Telč - náměstí Telč - park

Dolní oblast Vítkovice

Město: Ostrava
Lokace: Moravskoslezský kraj

Zachovalý industriální areál založený v 19. století na podnět olomouckého arcibiskupa. Dodnes zde v rámci prohlídek můžete nakouknout do vysoké pece, uvidíte koksovnu i důl. V roce 2015 byla na vrcholu vysoké pece vystavěna Bolt Tower, která přináší unikátní pohled z výšky nejen na celý areál, ale také na Ostravu.

Pokud chcete zažít tohle hornické město více do hloubky, zamiřte do Landek parku, do uhelného dolu Anselm, který je na Ostravsku nejstarším štolovým dolem a kde se dodnes konají prohlídky. Nebo naopak zamiřte na haldu Ema nedaleko ostravské zoo, která stále pod povrchem žije.

Mohlo by vás zajímat
Vychutnejte si pohled na Ostravu z Bolt tower v zachovalém industriálním areálu
Navštivte tyto 4 krásné vyhlídky na hornické město Ostrava
Landek Park je místem, kde v sobě zelená krajina ukrývá uhelný důl

Lednicko-valtický areál

Město: Lednice, Valtice
Lokace: Jihomoravský kraj
Památka na seznamu světového dědictví UNESCO

Výborná lokalita pro rodiny s dětmi, pejskaře, turisty i cyklisty. Celý areál o rozloze 300 km² nabízí nespočet objektů, jako je Apollonův chrám, Rybniční zámeček a další, vše v krásné přírodě a četných rybníků s divokým ptactvem.

Nejdůležitějším prvkem je jistě zámek Lednice z 12. století, jenž je stylizován do gotiky. Poblíž se nachází skleník a zahrady ve francouzském i anglickém stylu. Máte jedinečnou možnost zde vidět ukázku letu dravců, povozit se po zahradách za pomocí koňského spřežení a po loďce se dostat na Janův hrad, lovecký zámeček stylizovaný do hradní zříceniny. Právě díky rozsahu této lokality a bohatě zdobených interiérech jistě překvapí fakt, že se jednalo pouze o letní sídlo Lichtenštejnů.

Mohlo by vás zajímat
Na víkend v zámeckém areálu Lednice, kde se budete cítit jako princové a princezny

Lednickovaltický areál - zámek Lednice Lednickovaltický areál - Janův hrad Lednickovaltický areál - Apollónův chrám Lednickovaltický areál - Rybniční zámeček

Zoologická zahrada Zlín

Město: Zlín
Lokace: Zlínský kraj

Do seznamu doporučených lokalit jsem nemohla zapomenout zahrnout podle mě nejkrásnější zoologickou zahradu v České republice. Můžete zde vidět spoustu zajímavých zvířat, jako jsou tapíři, červené pandy nebo sloni. Hlavní atrakcí je pak poměrně nový pavilón, kde se můžete doslova dotknout rejnoků nebo je dokonce nakrmit z ruky. Je to opravdu jedinečný a neopakovatelný zážitek. A pokud bylo zvířat dost, v areálu se nachází také zámek Lešná pro zpestření dne.

A co dále ve Zlíně? Je znám především díky Tomáši Baťovi a jeho obuvnické firmě. Kromě toho, že právě on založil zoologickou zahradu ve Zlíně, se podílel také na dalším rozvoji města, kdy pro své zaměstnance nechal postavit typické cihlové baťovské domky. Po městě se ovšem nachází daleko více staveb z tohoto období, které daly Zlínu jeho charakteristický vzhled.

Zoo Zlín - krmení rejnoků Zoo Zlín - zámek Lešná Zoo Zlín Zoo Zlín

Hrad Karlštejn

Město: Karlštejn
Lokace: Středočeský kraj

Významný hrad ze 14. století postavený českým králem a římským císařem Karlem IV., který nechal na území našeho státu vybudovat spoustu jedinečných míst. Právě po něm získal Karlštejn také své jméno. Stovky let zde byly uloženy korunovační klenoty, ale významným prvkem tohoto místa je dnes především kaple sv. Kříže se 129 gotickými obrazy světců.

Nedaleko Karlštejna se nachází dva částečně zatopené lomy nabízející romantické vyhlídky. Jistě vám jsou názvy lomů Malá a Velká Amerika známy, a pokud se vydáte na hrad, našetřete si čas i na jejich návštěvu, stojí za podívanou.

Karlštejn Karlštejn

Pustevny

Lokalita: Moravskoslezský kraj

Pustevny jsou horské sedlo nacházející se v Beskydech. Nahoru je to příjemný výšlap po asfaltce a pokud se vám nechce šlapat, můžete vyjet lanovkou, stejně tak jako si cestu dolů ukrátit sjezdem na koloběžce. Nahoře vás čekají nejen kouzelná panoramata, ale také dřevěné a barevně malované stavby Maměnka a Libušín z 19. století od architekta Dušana Jurkoviče.

Z Pusteven se dále po asfaltce můžete vydat k soše boha Radegasta až na nedaleký Radhošť s nádhernou dřevěnou kaplí sv. Cyrila a Metoděje, která je nejvýše položenou církevní stavbou v ČR. Rozhodně neváhejte a za drobné vstupné vyjděte do věže, která vám odhalí okolní přírodu z trochu jiného úhlu.

Mohlo by vás zajímat
Za půvabnými roubenkami z 18.-20. století do atmosférického skanzenu Valašské muzeum v přírodě

Pustevny - Maměnka Pohled na Pustevny Pustevny - bůh Radegast Pustevny - Radhošť a kostel sv. Cyrila a Metoděje

Staroměstský orloj

Město: Praha
Lokalita: Praha
Památka na seznamu světového dědictví UNESCO

Do Prahy vás toho jistě naláká více, za nejúchvatnější věc ovšem považuji staré astronomické hodiny, které každou celou hodinu obživnou, aby se nám předvedli apoštolové nebo smrtka zacinkala na zvonec. Hodiny stojí na Staroměstském náměstí už od počátku 15. století a jsou nejstarším funkčním orlojem na světě.

Pokud se dosti nakoukáte na hodiny a úchvatné náměstí zachovávající si dobový ráz, rozhodně neváhejte přejít k nedalekému Karlovu mostu napínajícímu se přes řeku Vltavu, kde kousek od něj vždy potkáte hejno labutí. Odtud už je to co by kamenem dohodil na Pražský hrad, vše hezky v docházkové vzdálenosti.

Praha a pražský orloj Praha - Staroměstské náměstí Praha - Karlův most Praha - pražský hrad

Zámek Hluboká nad Vltavou

Město: Hluboká nad Vltavou
Lokalita: Jihočeský kraj

Nádherný romantický zámek, který vás osloví svojí jedinečnou architekturou v rámci České republiky, jehož předlohou se stal anglický zámek Windsor. Zámek si zachoval své původní vybavení a jistě vás nadchne kouzelná knihovna, která je nezapomenutelnou součástí. Původně majetkem rodu Schwarzenbergů, ke kterým se vrátím ještě v následujícím odkaze.

Další vyžití vám jistě nabídne Munický rybník, kolem nějž se vine cyklistická trasa. Také u něj naleznete zoologickou zahradu, která potěší především děti či zde objevíte lovecký zámeček Ohrada, kde dnes sídlí muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství.

Třeboň

Město: Třeboň
Lokalita: Jihočeský kraj

Třeboň je moje oblíbená lokalita, kterou jsem navštívila již opakovaně. Kouzelné prostředí plné rybníků, takže nesmíte zapomenout ochutnat zde tak typického kapra a projít se kolem kapřích sádků. Pány jistě potěší zdejší pivovar, jehož historie se táhne až do 14. století.

Kromě drobného malebného historického jádra, kde naleznete i muzeum sladkovodních ryb, vás jistě ohromí také rozsáhlý zámecký areál s jeho typickou barokní kašnou uprostřed nádvoří. Atmosféru dávných časů dokreslují dochovalé městské hradby a čtyři městské brány. Kolem rybníků pak můžete zamířit také k další unikátní stavbě, kterou je Schwarzenberská hrobka uprostřed této podmáčené krajiny, která se stala národní kulturní památkou.

Třeboň - zámek Třeboň - pivovar Třeboň - náměstí Třeboň - Schwarzenberská hrobka

Pramen řeky Labe

Lokalita: Královehradecký kraj

Nejúchvatnější přírodní vyhlídka v rámci České republiky se mi naskytla právě při mé cestě k prameni Labe. Krkonoše jsou opravdu kouzelné pohoří a vy máte možnost jít po hřebeni a koukat do nížin vytvořených tokem řek. U pramene Labe naleznete barevné erby měst, kterými tato řeka při své cestě do Severního moře protéká.

Při této pouti k prameni jsme prošli kolem Pančavského vodopádu, který jistě na každé fotografii na první pohled poznáte. Přináší jedinečné pohledy do krajiny a jen tak pro zajímavost, jedná se o nejvyšší vodopád v Česku. Řeka Pančava se pak dále vlévá do Labe.

Krkonoše Krkonoše Krkonoše - Pančavský vodopád Krkonoše a pramen Labe

Že vám 11 tipů nestačilo? Tak prošmejděte další články na této stránce, neboť v České republice máme tolik kouzelných míst. Nakoukněte pod pokličku co dokáže nabídnout Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj nebo Zlínský kraj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *