Prozkoumejte 5 tváří půvabného města Štramberk

I kdybyste tam zrovna nemířili, město Štramberk vás bude už z dálky vábit v krajině svojí nepřehlédnutelnou hradní věží, která stále drží svoji stráž napříč věky. I já jsem podlehla jejímu vábení a zamířila do Štramberku, který toho má hodně co nabídnout.

Ačkoliv se to nabízí, i přesto jsme se nenechali zlákat centrem a zastavili na parkovišti na okraji Štramberku. Chtěli jsme si totiž toto půvabné městečko projít, neboť nabízí spoustu krás. Ještě než jsme se dostali k městské památkové rezervaci, už jsme míjeli skálu, kterou zrovna slézalo několik horolezců. Zdejší krajina pro ně nabízí jistě zajímavé povyražení. Vždyť už od středověku se zde těžil vápenec, který byl pro místní lokalitu a obchody tak důležitý. Později v 19. století, kdy se zde rozjela velká firma na těžbu vápence, jej začala dodávat dokonce do Ostravy do Dolní oblasti Vítkovice.

Dřevěné městečko na dlani

Čím více se blížíte k historickému jádru, tím více se proměňuje vzhled zdejších domů. Brzy je totiž vystřídají dřevěné roubenky zachovávající si svůj půvab dávných časů. Nabízí tak příjemné bloudění zdejšími uličkami a četnými zákoutími s netradiční atmosférou.

Jakmile se dostanete na Náměstí, skladba domů se změní naposledy. Kvůli hrozbě požáru se v 19. století přistoupilo ke stavbě barevných barokních domů z odolnějších materiálů, které dodnes lemují malý parčík, jehož dominantou se stává kostel sv. Jana Nepomuckého. Náměstí navíc bylo v minulosti obehnáno hradní zdí, jejíž dochované části můžete i dnes spatřit. Park dále zdobí nádherná novorenesanční kašna z konce 19. století.

Městská památková rezervace Štramberk Dřevěné roubenky ve Štramberku Náměstí ve Štramberku Štramberská trúba a náměstí

Za hradní věží

A ze samotného náměstí už je to jen co by kamenem dohodil na zříceninu hradu Štramberk. K ní vede z náměstí poměrně dlouhé schodiště, ale pokud jste zde na procházce třeba s kočárkem nebo vám schody nedělají dobře ze zdravotních důvodů, můžete to vzít oklikou přes hlavní hradní bránu. Přes tu jezdily dříve povozy a tak je jasné, že i dnes vás tady nečekají žádné schodištní překážky.

Kořeny hradu sahají až do 12. století, kdy byl založen šlechtických rodem Benešovců. Osudným se mu ale stává častá změna majitelů, neboť již v 16. století začíná chátrat. V průběhu desítek a stovek let, jak se budovy postupně zřítily, byl kámen využit jako stavební materiál na další účely ve městě. Zachovala se nám tak do dnešních dob pouze věž a část hradního opevnění. Věž byla následně v letech 1901-1903 přestavěna na rozhlednu a zastřešena, aby tak mohla plnohodnotně těšit turisty. Pro věž jistě uslyšíte pojmenování Štramberská Trúba, zajímavostí ovšem je, že ve zdejším kraji se jí původně říkalo Kulatina.

Podle pověsti měl hrad stát původně na protějším vrchu Kotouč, ale ať tehdy lidé dělali, co chtěli, veškerou jejich denní práci na hradu dokázal někdo přes noc opět rozebrat, zničit a zbořit. Trvalo to dlouho, než našli záškodníka, ale nakonec zjistili, že z čertových děr, ze skalních prostorů v okolí vycházející trpaslíci a kazí jejich úsilí. Se zdejšími černými trpaslíky si nebylo radno zahrávat, vždyť škodili dobytku, stáli za ničením lidských obydlí nebo také připalovali jídla. A tak se lidé rozhodli, že pro jistotu nebudou trpaslíky dále popuzovat a hrad postavili na jeho nynějším místě.

Už vystoupání do prostor hradního komplexu vás odmění nádhernými výhledy na Štramberk a celé okolí. Ještě úchvatnější rozhled ovšem dostanete, pokud se rozhodnete rozhlednu navštívit. Nahoru to jde pouze po schodech, přeci jen, je to stále hradní věž. Cestu vám ovšem zpříjemní dobové malby zachycující hrad a jeho okolí. Pokud se tak jako my trefíte zrovna do polední přestávky pokladní, hned naproti rozhledně se nachází chata Dr. Hrstky, která dnes funguje jako pohostinství. My jsme si tady sedli pouze na čaj, ale dá se tady i najíst.

Štramberská trúba Štramberská trúba Výhled ze Štramberské trúby Štramberská trúba

Po stopách lovců mamutů

Město Štramberk se stalo světově archeologicky významným místem díky nálezu spodní čelisti neandrtálského dítěte v jeskyni Šipka. Pokud tedy chcete zabrousit do těchto časů, máte jedinečnou příležitost ve dvou unikátních muzeích, které rozhodně stojí za návštěvu.

Prvním z nich je přímo na náměstí muzeum Zdeňka Buriana (1905-1981), uměleckého malíře, který zde část života žil. Jako dítě navštěvoval jeskyni Šipka a už tehdy snil o pravěkém světě, jehož věrohodným zobrazováním se nakonec celosvětově proslavil. Jeho dílem se inspiroval také Karel Zeman, režisér filmu Cesta do pravěku.

Muzeum nás v první části provedlo historií, životem a lidovými tradicemi ve Štramberku, než jsme se přesunuli do druhého patra. Zde jsou vystaveny jak originály, tak reprodukce Zdeňka Buriana včetně jeho životního příběhu a změn zaměření. Je zde také možnost si zakoupit knihy s jeho ilustracemi.

Nově zrekonstruované muzeum Šipka nacházející se kousek pod náměstím se věnuje archeologických a geologickým objevům ve zdejším kraji. V několika vitrínách se tak seznámíte se zdejším bohatstvím a můžete si také prohlídnout třeba lebku jeskynního medvěda. Součástí budovy je také replika malé jeskyně, abyste mohli zažít atmosféru přetrvávající v době pravěku.

První patro muzea je následně věnováno četným plakátům s informacemi a fotografiemi k archeologii a geologii. Hlavním prvkem místnosti je pak promítání spousty krátkých dokumentů tematicky zaměřených. Doporučuji si opravdu udělat čas a posedět si zde, neboť se dozvíte spoustu zajímavých informací a dostanete třeba také názornou ukázku, jak se vyráběli takové pazourkové nože.

Muzeum Zdeňka Buriana Muzeum Šipka

Kde se vzaly, tu se vzaly Štramberské uši

Že jste ještě nikdy neslyšeli o Štramberských uších? Jedná se o takové perníkové kornoutky, které se právě ve Štramberku tradičně pečou a vy si je nesmíte nechat ujít. Hned na náměstí kousek od kostela si můžete v pekárně uši nejen zakoupit, ale také nakouknout na jejich výrobu, zatímco budete vybírat. Ačkoliv původně jsou opravdu jen perníkové, dnešní doba jim dává také zajímavé netradiční příchutě, např. s kokosovým posypem.

I ke Štramberským uším se váže jistá pověst, prý se totiž dělají na připomínku vpádu tatarů na Moravu. Ti totiž posílali zpět do své země uřezané křesťanské uši na důkaz svých velkých vítězství. A právě Štramberské uši, či jinak nazývané tatarské, mají připomínat tuto událost.

Štramberské uši

Výlety po okolí

Kromě samotného města si můžete vyrazit po nejbližším okolí. Od hradu k jeskyni Šipka, kde se právě nalezly ony slavné pozůstatky neandrtálského dítětem, to je 1,2 km pěšky. Procházka Národním sadem vás provede kolem několika bust významných osobností české historie. Nezapomeňte se pak zastavit na Bezručově vyhlídce, odkud se vám otevře nádherný výhled na město Štramberk s jeho dominantou Trúbou.

Zajímavostí je, že z druhé strany Kotouče (511 m n.m.), na který jste právě vystoupali, se nachází lom na těžbu vápence, který funguje již od roku 1881. Ten se již řádně zahryznul do kopce, jehož větší část již dávno pohltil.

Další možná procházka vás zavede na Bílou horu (557 m n.m.), na jejímž vrcholu se ční k nebi rozhledna. Ta je vzdálena od hradu Štramberk pešky 1,2 km. Bílá hora odděluje od sebe dvě města, a to Štramberk a dále Kopřivnici, kam si můžete zajet např. do technického muzea Tatra.

Důležité informace před návštěvou

Štramberská Trúba
web | otevírací doba | vstupné

Muzeum Zdeňka Buriana
Náměstí 31, Štramberk
web | otevírací doba | vstupné

Muzeum Šipka
Zauličí 456, Štramberk
web | otevírací doba | vstupné

Doprava
Autobusová zastávka pod Náměstím: Štramberk, Městský úřad
Vlakové nádraží 2 km od hradu: Štramberk
Mapa parkovišť ve Štramberku

Náměstí a kostel sv. Jana Nepomuckého Pivní lázně

A kam dál? Jak jsem již zmínila, můžete navštívit technické muzeum Tatra v Kopřivnici (3,7 km). Nedaleko se ovšem nachází další hrad (12 km) a to hrad Hukvaldy v nádherné oboře. Nebo zajeďte do Trojanovic (21,4 km) a vyšlápněte si to na Pustevny a Radhošť, ukrývající beskydskou přírodu a lidovou architekturu Dušana Jurkoviče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *