Zřícenina Hukvaldy, pozůstatky velkého hradu uprostřed rozlehlé obory

Mohutné opevnění dnes schované uprostřed lesů ukrývá pozoruhodnou zříceninu hradu Hukvaldy. Dříve nedobytná pevnost je dnes velmi oblíbeným cílem turistů, která vás nadchne také svým okolím.

Pokud se chcete vydat navštívit hrad Hukvaldy, vaše cesta musí vést přes hukvaldskou oboru. Ta je zde již od 16. století, kdy olomoucký biskup Vilém Prusinovský dostal od císaře Maxmiliána II. zvěř a musel pro ni obehnat zdmi zdejší pozemky. Dodnes můžete vidět vstupní bránu a pozůstatky těchto zdí na samém počátku trasy. Také byl osázen vrch, na kterém hrad dnes stojí, neboť v minulosti byl odlesněn z obranných důvodů. Na rozloze 440ha jsou dnes chováni daňci, mufloni a divoká prasata, ovšem zabydlela se zde i drobnější zvěř, takže mějte oči na stopkách.

Při výšlapu k hradu po vyasfaltované cestě v úseku s prudším stoupáním objevíte sedm chráněných památných stromů. Jedná se o 150 let staré buky, jimž byl vlivem času odhalen masivní kořenový systém.

 

   

Obora je vhodná i pro návštěvníky s kočárky či starší lidi, jelikož cesty skrze ni či k hradu jsou ve většině případů vyasfaltované – ačkoliv stoupání se nevyhnete, hrady jsou přeci jen na kopci. Po cestě můžete narazit na spoustu poučných tabulí o zdejším okolí, oboře, hradu, ale také zdejším rodákovi a významném skladateli Leoši Janáčkovi.

Právě na poctu Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky byla v oboře v roce 1959 umístěna bronzová socha Lišky Bystroušky, která byla velkým lákadlem pro všechny návštěvníky. Bohužel socha byla v roce 2015 ukradena a dnes zde můžete nalézt pouze její kopii.

Na první pohled to není znát, ovšem při celém průchodu obrovských hradních prostor si uvědomíte, že se opravdu jedná o jednu z největší hradních zřícenin na našem území. První zmínky o hradu pocházejí ze 13. století a za jeho zakladatele se považují německá hrabata. Hrad nebyl nikdy dobyt díky svému strategickému umístění, jeho jediným vážným nepřítelem byl špatný zdroj vody.

Ačkoliv můžeme obdivovat jen pozůstatky z dob jeho dřívější slávy, přesto se zde nachází jeden velmi zachovalý objekt, a to hradní kaple sv. Ondřeje ze 17. století. Ta vás jistě ohromí svojí akustikou, ovšem pro vyprávění průvodkyně to moc vhodné prostředí není. Mimo jiné se zde na naučných tabulích dozvíte hodně o lidových zvycích a svátcích.

 

Celý hrad si můžete prohlédnout na vlastní pěst, v určitých částech naleznete drobné popisové cedule, v jaké části hradu se nacházíte, kdy vznikla a k čemu sloužila. K dispozici je ovšem také průvodce, který vás provede hradem s bohatými informacemi. Na prohlídku hradu není potřeba se nikterak objednávat či kupovat speciální lístek u pokladny. Stačí se jen v celou hodinu dostavit ke zdejší kapli na nádvoří a připojit se ke skupině.

Z hradu jsou nádherné vyhlídky do okolí a pokud se dostanete do jeho nejvyšší věže, na jejím horním patře máte k rozhledu také doprovodné popisné tabule, co vlastně vidíte.

Přestože byl hrad před mnoha lety opuštěn, i dnes to zde žije, a to nejen běžnými turisty zajímajícími se o historii tohoto rozlehlého komplexu. Konají se zde také hudební vystoupení a hrad je místem, kde se každoročně odehrává hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

 

   

Důležité informace před návštěvou

Otevírací doba obory
duben – září: denně 7:00 – 20:00
říjen: denně 8:00 – 17:00
listopad – březen: denně 8:00 – 15:00

Speciální pravidla obory
Jelikož se jedná o místo, kde se pohybuje divoká zvěř, je nutno se chovat tiše a pohybovat se pouze po vyznačených cestách. Je možné sem vzít psy na procházku, ale pouze na vodítku. Brusle, jízdní kola, skateboardy a koloběžky jsou zakázány. Samozřejmě se zde chováme ve vší slušnosti, čistotě, nic neničíme, nesbíráme a neodnášíme.

Otevírací doba hradu
Duben, říjen: Út-Ne 9:00 – 16:00
květen – srpen: Út-Ne 9:00 – 18:00
září: Út-Ne 9:00 – 17:00
listopad – březen: zavřeno

 

Vstupné hradu
Plné: 90 Kč
Snížené: 40 Kč
Psi: 10 Kč
Fotografování: zdarma

Zajímavé odkazy
www.hradhukvaldy.eu

Doprava
Pokud se vydáte autem, kousek pod oborou se nachází rozlehlé parkoviště se symbolickým parkovným 40 Kč. U vjezdu na parkoviště je také autobusová zastávka Hukvaldy, hotel, kam jezdí spoje např. z Ostravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *