O víkendu se celorepublikově razilo heslo Sázíme lesy nové generace

Den za obnovu lesa byl v roce 2019 velmi úspěšným projektem, kdy se lidé po celé republice vydali do lesů sázet stromy. Není proto ku podivu, když se Lesy ČR rozhodli lásku lidí k přírodě podpořit a i letos se uspořádali tuto kulturní, vzdělávací a prospěšnou akci.

Vždyť sázíme lesy nové generace!

Ačkoliv minulý ročník události Sázíme lesy nové generace překazil covid, letos již lidem nic nepřekáželo, aby se 16. října scházeli po celé České republice na předem určených místech. V každém kraji bylo vždy jedno takové a v Moravskoslezském kraji jsme se opět vydali do Šilheřovic do bývalé bažantnice, kde se sázelo i před dvěma lety.

Účast byla letos znatelně chudší, což je škoda a snad tyhle akce prospěšné tomu nejdůležitějším – odkazu našim dětem – opět nabudou své vážnosti a pozornosti občanů. Kromě sázení stromků je zde totiž bohatý program, který právě v Šilheřovicích ukázal těžební práci strojů v porovnání s koňskou silou. Nezapomínal ale ani na edukaci, přiblížil lidem kůrovce, ale také další prospěšnější obyvatele lesa.

Ukázka lesnické techniky Stanoviště s úkoly pro děti Letokruhy starých stromů Srst lesní zvěře

Kdopak to bydlí v lese?

Já se pozastavila u stanoviště představujícího sovy a hlodavce, kteří zde byli vypreparovaní, aby je člověk mohl vidět na vlastní oči. Další zastávkou bylo pak stanoviště věnované tetřevům, které se Lesy ČR opět snaží dostat do volné přírody. Však také před cca dvěma lety byl uzavřen vrchol Travný, kde byli mladí kohoutci a slepičky vypuštěni. To nadále pokračuje, projekt samotný běží již pět let (tetřevi jsou první roky chováni v líhni pro vlastní bezpečí) a v Německu byly výsledky znatelné po přibližně 20 letech. Tak můžeme být napjatí, zda se zadaří tohoto monumentálního ptáka navrátit do naší přírody.

Stanoviště samozřejmě nebyla pouze pro dospělé, ale také pro děti, které zde mohly hrát různé hry související s přírodou a s naučným prvkem (rozeznávat ryby, stromy, zvířata), luštit křížovky, zkusit si střílet z luku nebo za pomoci dospělých nařezat dřevo.

Boj proti kůrovci Stanoviště s prezentací tetřeva a jeho návratu do volné přírody

S plnými břichy a motykou v ruce

Třešničkou na dortu pak bylo nejen opékání párků, ale především rozličná zvěřinová jídla, která tuze voněla. Vždyť kdo by odolal gulášku nebo třeba divočáku pečenému po myslivecku s červeným zelím a knedlíkem.

Nesmím ale zapomenout ani na letošní sázení stromků, kterým jsme završili celou naši návštěvu. Nejprve jsme se tedy šli nakouknout do úseku, kde se sázelo před dvěma lety, jak se naším stromkům daří a jak pěkně povyrostly. Teprve poté jsme se přesunuli k nové oplotence a s několika olšemi a zapůjčeným nářadím jsme se vydali zasadit letošní sazenice.

Akce Sázíme lesy nové generace je výbornou příležitostí, jak nejen pomoci našim lesům v obnově, ale také jak děti přivést k lásce k přírodě. Doufejme tedy, že se dočkáme znovu i dalším rokem na podzim této perfektně zvládnuté události a budeme moci přiložit opět ruku k dílu.

Stromky zasazené v rámci akce Sázíme lesy nové generace 2019 Sazenice stromků už čekají na dobrovolníky Spousta dobrovolníků se sešla na sázení stromků v Šilheřovicích Sázíme lesy nové generace 2021

Proč ochraňovat přírodu a napomáhat její obnově? Odpověď musíte v sobě najít sami a určitě vám pomůže návštěva kouzelných míst po celé naší republice jako je například Pálava, malá vrchovina uprostřed rovinné Moravy, Český ráj s jeho jedinečnými skalními útvary nebo třeba stezka podél toku řeky Bílá Opava směrem na Praděd.

4 komentáře: „O víkendu se celorepublikově razilo heslo Sázíme lesy nové generace

 • 23/10/2021 (14:03)
  Trvalý odkaz

  To my jsme se ségrou v roce 2019 také jeli sázet stromky. Konkrétně na Kleť v Jihočeském kraji. Ale nevěděla jsem že se letos ta akce zase pořádala, když loni ne.
  Ale loni jsem jsem se rozhodla, že zasadím kaštan. A tak jsem sebrala jeden pod stromem na návsi a pak pro něj hledala nějaké pěkné místo, kde by nikomu a ničemu nepřekážel a mohl v klidu a nerušeně vyrůst. Nakonec jsem objevila ve větrolamu nějakou větší mezeru a tam jsem ho zahrabala. Zajímalo by mě, jestli vzklíčil. Od té doby jsem tam nebyla, protože mi to přišlo daleko.

  Reagovat
  • 26/10/2021 (06:25)
   Trvalý odkaz

   Nakonec se akce vydařila, ta pauza minulý rok byla kvůli covidovým restrikcím. Tak snad vše další rok proběhne opět v pořádku 🙂
   Jinak to je super, určitě by stálo za to jít se kouknout, jak se kaštánku po roce daří 🙂

   Reagovat
 • 21/01/2022 (13:22)
  Trvalý odkaz

  Pěkná myšlenka. Líbí se mi i doprovodný program pro děti. Myslím, že je to super cesta, kterou dětem ukazovat… 🙂

  Reagovat
  • 24/01/2022 (15:18)
   Trvalý odkaz

   To naprosto souhlasím, já si tuhle akci zamilovala a rozhodně ji plánuji navštěvovat v budoucnu i se svými dětmi 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *