Vydejte se romantickou krajinou podél toku řeky Bílá Opava

Zdivočelá řeka Bílá Opava si razí svou cestu krajinou nehledě na všechny překážky, které se jí derou do cesty. Turistická stezka vás tak zavede do kouzelného kouta nespoutané přírody s nezapomenutelným zážitkem.

Trasa: Karlova Studánka – Údolí Bílé Opavy – Praděd
Trasa vyznačená na Mapy.cz
Vzdálenost: 9,7 km
Typ: Turistika
Čas: tam po žluté 3h (zpět po modré pak 2h)
Terén: 7km lesní cesty, po žluté pak i mosty, žebříky, skalní stěny, poslední 3km asfalt
Trasa není vhodná pro kočárky nebo kola, ale s nimi směrem na Praděd můžete zvolit trasu z Ovčárny (3,8km), odkud vede až na výškový bod asfaltová cesta.

Tuhle trasu jsme plánovali opravdu dlouho, ale většinou jsme se zatím toulali spíše po našich nedalekých Beskydech. Čím víc nám ovšem druzí vychvalovali trasu podél Bílé Opavy, tím víc jsme byli nedočkaví, až nastal konečně příhodný den, který nám přál i počasím.

Naplánovat si tento výlet totiž opravdu musíte, trasa po žluté vede přímo podél řeky, kdy mnohdy stačí přičupnout a máte levou ruku ve vodě. Není tak vhodné se sem vydávat po vydatných deštích, tání sněhu a celkově se trasa nedoporučuje během zimního období. K rozdílu mezi modrou a žlutou ale později.

Karlova Studánka Karlova Studánka

Karlova Studánka, lázeňské městečko uprostřed hor

Už když budete přijíždět, vás jistě osloví nádherné roubené budovy, které jsou dominantou Karlovy Studánky. Ve stejném stylu tu jsou restaurace, haly, ale i horské hotely. Ačkoliv tak tohle místo na první pohled působí, že bylo zbudováno čistě pro rekreaci, vždy tomuto účelu ovšem nesloužilo. Jeho počátky se totiž píší v objevení zlatého dolu, který stojí za založením první osady. I dnes můžete vidět památky na tuto důlní činnost přímo na trase a to úpravami na řece Bílá Opava.

Ačkoliv se o léčivých pramenech vědělo již dříve, teprve až v 18. století zažívá toto místo lázeňský rozkvět, prameny jsou upravovány a vznikají četné lázeňské domy. O něco později dochází také k přejmenování osady na Karlovu Studánku podle vojevůdce Karla Ludvíka, který se úspěšně postavil Napoleonovi v bitvě u Aspern. Po něm je pojmenován také jeden z dalších objevených pramenů.

V Karlově Studánce naleznete hned několik minerálních pramenů, které můžete navštívit a ochutnat. Zajímavostí je pak také ledotrysk, tedy vodotrysk za chatou Bezruč, který v zimě zamrzá nebo umělý vodopád za parkovištěm u restaurace Hubertus. Nezapomeňte při své zpáteční cestě také na zakoupení lázeňských oplatků tak typických pro toto místo.

Karlova Studánka Karlova Studánka, pitný pavilon

Proti toku řeky Bílá Opava

V minulosti naši předci dávali řekám takový název, aby jím vystihli samotný vzhled toku. Bílé řeky tak mohly být nejen ty čisté, ale především ty dravé razící si cestu nerovnou krajinou, která dávala vzniknout četným vodopádům a peřejím. Zpěněná voda byla tak skvělým odrazem pro název toku, a pro tuto zdrojnici řeky Opavy je opravdu velmi charakterizující.

Podél řeky Bílá Opava vás provedou rovnou dvě trasy z Karlovy Studánky směrem na Praděd. Modrá je příjemná lesní pěšina s přírodními nerovnostmi jako jsou drobné kameny a kořeny. Pro kočárky nevhodná, ale jistě se neváhejte po ní vydat s dětmi či psy. Cesta se několikrát protne s vodním tokem, ovšem ve většině případů jdete podél horského hřebenu s posloucháním dravé řeky, která se vine kdesi pod vámi. Naopak se vám tak otevřou i pěkná panoramata do údolí v úseku, kde v minulosti řadila vichřice.

Bílá Opava po modré Bílá Opava po modré Bílá Opava po modré Bílá Opava po modré

Od modré se asi na 1 km oddělí žlutá trasa, která následně vede přímo podél řeky Bílá Opava, kterou máte doslova na dosah ruky. Drobné kamínky na trase vystřídají kameny, mostky, žebříky, ale dokonce také skalní stěny, po nichž si hledáte svoji cestu. Je to vynikající zážitková a adrenalinová trasa vhodná pro každého zdravotně způsobilého a v kondici. Rozhodně nedoporučuji na trasu brát malé děti či psy, kteří by v některých úsecích mohli mít problém. Také doporučuji žlutou trasu jít ve směru z Karlovy Studánky na Praděd (doporučeno také horskou službou ve frekventovaných dnech), protože není zrovna příjemné se v tomto terénu někomu vyhýbat v protisměru.

Kromě toho, že se vydáváte přímo podél toku řeky a kopírujete jeho vlnění se krajinou, můžete se na vodním toku těšit na oválné hrnce vymleté vodou, které pro tuto oblast nejsou typické. Dále je zde četný počet peřejí a vodopádů, a tak vlastně není divu, že zde žádné ryby neuvidíte. Pouze u Karlovy Studánky se občas vyskytují pstruzi. Těšit se můžete na zdejší největší vodopád měřící 7,9 m.

Bílá Opava po žluté Bílá Opava po žluté Bílá Opava po žluté Bílá Opava po žluté   

Rozhled do všech koutů světa aneb hurá na Praděd

K Pradědu vás přivede 3km dlouhá asfaltová cesta do příjemného stoupání. Na jejím počátku narazíte na chatu Barborka, kterou můžete brát jako opěrný bod pro občerstvení u okénka a dát si třeba nějakou teplou polévku nebo klobásu. Toalety jsou zde placené, na ty zdarma si musíte počkat na samotný Praděd. I tady funguje občerstvení, tedy spíše restaurace, která i přes aktuální situaci vydává teplé pokrmy okýnkem a můžete využít venkovního posezení.

Věděli jste…
… že Praděd je nejvyšší horou pohoří Hrubý Jeseník s výškou 1491 m n.m.?
… že vrchol rozhledny Praděd je nejvyšším umělým bodem České republiky?

Jinak je Praděd ale spíše taková větrná hůrka, je tak vysoko položen, že se stromový porost stáhl již do pozadí a zdejší krajinu tak zdobí jen občasné nízké borovice. O to lépe lze vidět skalnaté útvary vystupující nad zem. Právě toto místo se stalo ideálním domovem sokola stěhovavého, kterého můžete při štěstí zahlédnout i nad vašimi hlavami. Ne vždy tomu tak ale bylo, neboť během minulého století byl odsud vyhnán a vyhuben chemizací. Nyní se ovšem zdárně navrací do svého domova.

První rozhledna byla na tomto místě postavena již na konci 19. století. Jednalo se tehdy o kamennou stavbu gotického stylu, která měla působit romantickou atmosférou ve zdejší krajině. Přesouváme se do poloviny století 20., kdy se věž přestává udržovat, a ještě před smluvenými opravami se nakonec řítí k zemi. Nynější věž, tedy spíše vysílač, v jehož prostorách byla zbudovaná také vyhlídka, započal svojí existenci až v roce 1968. Pokud budete mít příznivé počasí, můžete odtud vidět nejen naše Beskydy, ale také na slovenské Vysoké Tatry či rakouské Nízké Alpy.

Petrovy kameny Praděd

Důležité informace před návštěvou

Doprava
Centrální parkoviště Karlova Studánka
Autobusová zastávka: Karlova Studánka, dolní parkoviště

Variantou je také výše postavené parkoviště či bus zastávka, ovšem přijdete tak o možnost projít si celou Karlovu Studánku
Autobusová zastávka: Parkoviště Karlova Studánka – rest. Hubertus
Karlova Studánka, rest. Hubertus

Pro zkrácenou trasu po asfaltu můžete zvolit následující výchozí body:
Parkoviště Ovčárna
Autobusová zastávka: Malá Morávka, Ovčárna točna

Karlova Studánka Bílá Opava po žluté Chata Barborka po Pradědem Pohled na vodní elektrárnu Dlouhé Stráně

Jestliže hledáte další místa, kde byste si mohli užít krásu našich hor, vydejte se do Dolní Moravy (90 km), od které si můžete udělat okruh na Králický Sněžník (1423 m n.m.). Nebo naopak můžete zajet do Ostravy (90 km), kde jsou cyklostezky podél Odry a Opavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *