Historické centrum Krakova je místem, kudy jezdili králové

První zmínky o Krakově pocházejí již z 10. století, kdy nejstarší památkou je právě hrad na Wawelském návrší. Ovšem i samotné přilehlé historické centrum ukrývá mnohá kouzelná a historicky významná místa. Není proto divu, že je tato oblast zařazena do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Krakov byl v minulosti velmi důležitou obchodní křižovatkou, která formovala jeho podobu. Hlavním obchodním artiklem se stal jantar a sůl z nedalekého solného dolu Wieliczka. Město ve svém historickém centru skrývá mnoho památek, a to také díky tomu, že téměř nedotknuté přečkalo 2. světovou válku.

Svoji prohlídku určitě začněte na zdejším Rynku Glownym, tedy na hlavním náměstí, které je i přesto překvapivě poseto několika budovami. V jeho centru vás jistě zaujme podlouhlá stavba, jsou to Sukiennice, tedy tržnice ze 13. století, která připomíná historickou důležitost zdejšího obchodu. Sukiennice fungují i dnes a pokud je navštívíte, můžete zde nakoupit převážně suvenýry ze své cesty.

Sukiennice Sukiennice

Sukiennice a radniční věž Radnice Krakova Muzeum pod Rynkem Glownym Muzeum pod Rynkem Glownym

Právě po okraji Sukiennic můžete narazit také na vstup do podzemí. Pod celým náměstí se totiž nachází veliké muzeum, které mapuje historický vývoj centra a vůbec celého města v průběhu staletí. Naleznete zde mnoho vykopávek, dokumentů i interaktivních materiálů, proto si na návštěvu rozhodně vyčleňte 2-3 hodiny svého času, stojí to za to.

Na náměstí uvidíte také stát osamělou věž. Jedná se o pozůstatek radniční budovy ze 13. století, která bohužel vyhořela. Tuto radniční věž dodnes hlídají dva lvi a uvnitř naleznete Teatr Ludowy, tedy lidové divadlo. Hned vedle radniční věže si můžete prohlédnout také sochu hlavy Eros Bendato a z druhé strany se pro změnu nachází pomník básníka Adama Mickiewicze, významného polského umělce.

Za zmínku také stojí malý kostel sv. Vojtěcha pocházející z 11. století. Je tak nejstarším kostelem v Krakově a díky svému staří v sobě snoubí mnoho architektonických stylů po mnoha přestavbách. Na okraji náměstí narazíte také na Mariánský kostel, gotickou trojlodní baziliku ze 14. století. Jistě vás uchvátí zdejší barevný a kouzelný interiér, ale nejdůležitějším prvkem je 13 metrů vysoký oltář Veita Stosse. Ten totiž utrpěl největší ránu za 2. světové války, byl téměř zničen, převezen do Německa, ale naštěstí se jej nedávno podařilo objevit, rekonstruovat a dopravit zpět do Krakova. Je to jen ale střípek z okolních kostelů, kterých jsou tu dvě desítky.

Jistě jste si všimli, že na některých fotografiích se nachází vánoční výzdoba a spousta stánků. V Krakově se každoročně konají nádherné vánoční trhy v tradičním duchu, které rozhodně musíte navštívit. My jsme se do Krakova záměrně vrátili právě v tomto období a musím říct, že jsme si je opravdu užili.

Sukiennice a Mariánský kostel Rynek Glowny a okolní historické domy Socha Eros Bendato

Pokud se na náměstí budete nacházet v celou hodinu, jistě vám neunikne zvláštní troubená melodie. Ta je zdejším hejnalem vytrubována z věže právě zmíněného Mariánského kostela do všech světových stran.

Po obvodu náměstí se nachází koňská spřežení, kde v teple kočáru můžete poznávat krásy historického centra. Pokud dostanete hlad, můžete zkusit všudypřítomné drobné stánky s preclíky, které jsou opravdu výborné. Jestliže se rozhodnete posedět, jistě uvítáte velké množství předzahrádek restaurací okolo náměstí. Ty jsou funkční i během zimy ve formě vyhřívaných altánků.

Mimochodem, jestliže budete bloudit ulicemi v historickém centrum, všimněte si, jak jsou číslované domy. Doslova jsem si tento kouzelný způsob zamilovala a objevíte ho zejména v noci. Čísla jsou totiž umístěna na závěsných lampičkách či světlech na stěnách domů, které s v noci rozsvítí, takže vždycky přesně víte, zda míříte do správného domu.

Planty Opevnění historického centra Krakova

Barbakan Preclíky v Krakově Krakovské ulice Krakovské ulice

Pokud se vydáte z hlavního náměstí na sever po ulici Floriánské, dorazíte k Floriánské bráně. A přesně právě tudy až k Wawelu vedla Královská cesta, byla slavnostní příjezdovou cestou pro panovníky a dnes propojuje turistům nejdůležitější památky historického centra. Floriánská brána je pozůstatek z gotického opevnění ze 14. století, které obíhalo celé historické centrum, jediná dodnes zachovalá pasáž s kouskem masivní hradby. Kousek od ní naleznete také Barbakan, což byla předsunutá opevněná gotická brána z 15. století.

Dříve mělo historické centrum opravdu velké opevnění a vodní příkopy, jejichž připomínkou v dnešní době se stal ohromný park obíhající centrum, jinak nazývaný také jako Planty. Pokud toužíte po procházkách nebo v létě hledáte úkryt před sluncem mezi stromy, je to to pravé místo.

Jestliže se tudy budete procházet, jistě minete i Jagellonskou univerzitu a Collegium Mauis, což je druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, ve které se psaly dějiny. Je to gotická stavba z červených cihel z 14. století a rozhodně nezapomeňte nakouknout na zdejší orloj.

Velmi důležitou zastávku je také Wawelské návrší s Královským hradem. V něm si můžete prohlédnout reprezentační i soukromé královské komnaty, pokochat se v trůnním sále a užít si atmosféru umocněnou freskami a gobelíny. V areálu se také nachází wawelská katedrála ze 14. století, kde probíhaly korunovační obřady a je zde také místo poslední odpočinku řady významných osobností. A když vám zbude čas, projděte s kolem Visly, která se vine podél hradu. U hradeb na vás vykoukne drak chrlící oheň a chránící svoji sluj. A on opravdu chrlí oheň, jen si počkejte!

Wawelské návrší Wawelské návrší Wawelské návrší a drak

Důležité informace před návštěvou

Královský zámek na Wawelu
www.wawel.krakow.pl
Zamek Królewski na Wawelu 1, Kraków
Reprezentační sály: 25 PLN / dospělí, 15 PLN / zlevněné
Královské soukromé apartmány: 30 PLN / dospělí, 20 PLN / zlevněné
Královská pokladnice a zbrojnice: 25 PLN / dospělí, 15 PLN / zlevněné
a další
Otevírací doba: po 09:30-13:00, út-ne 09:30-17:00

Královská katedrála na Wawelu
www.katedra-wawelska.pl
Zamek Królewski na Wawelu 1, Kraków
Vstupné: 14 PLN / dospělí, 8 PLN / zlevněné
Český audioprůvodce!: 9 PLN
Otevírací doba
Duben – říjen: po-ne 09:00-17:00, ne 12:30-17:00
Listopad – březen: po-ne 09:00-16:00, ne 12:30-16:00
Ačkoliv si kupujete lístek do katedrály a přilehlého muzea, je potřeba pamatovat, že v neděli je muzeum vždy zavřeno.

Krakovské muzeum
www.muzeumkrakowa.pl
Rynek Główny 1, Kraków
Vstupné: 24 PLN / dospělí, 20 PLN / zlevněné
Otevírací doba
Listopad – březen: st-po 10:00-20:00, út 10:00-16:00
Duben – říjen: st-po 10:00-22:00, út 10:00-16:00
Každé 2. pondělí v měsíci zavřeno.

Visla Královský hrad na Wawelu

Kudy dál po Krakově, rozhodně neváhejte pokračovat od Wawelu směrem na židovskou čtvrť Kaziměř, která ukrývá spoustu zajímavostí z této kultury a hlavně zde můžete ochutnat také klasické židovské či polské jídlo. Přes řeku Vislu vás pak v docházkové vzdálenosti čeká Schindlerova továrna přeměněná na muzeum, které připomíná hrůzy a nespravedlnost vykonanou na židovském obyvatelstvu během 2. světové války.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *