Györ a jeho kouzelné vánoční trhy s velkým ruským kolem

Každý rok se toulám po vánočních trzích po České republice, ale tentokrát jsem si řekla, že by bylo zajímavé zažít tu nezaměnitelnou atmosféru v zahraničí a můj výběr padl na maďarský Györ.

Přiznám se, že z počátku jsme procházeli městem za dne a říkali si, jak jsou trhy malinké, jenže to jsme ještě netušili, co náš čeká. Předně zdejší trhy jsou naprosto rozdílné ve dne a v noci, ve zdejší atmosféře to opravdu pocítíte. Trhy přitahují malé i velké, přátele a rodiny, aby nejen nakoupili, ale prožili spoustu atrakcí a zastavili se společně u teplého pití, kterého zde v uličkách naleznete spoustu.

 

   

 

První náměstí, které jsme objevili, bylo náměstí Széchenyi, které ukrývalo spoustu stánečků s věcmi z domácí výroby, ať už to byly potraviny, kosmetika, ale třeba také doplňky z kůže. Především je zde spousta atrakcí pro nejmenší, ať už různé puzzle, logické úlohy, ale i klasický vláček či kolotoč.

Také se zde nachází velký vánoční strom se spoustou baněk, dřevěný betlém, ale v kontrastu i Santa Klaus se sobím spřežením a hlavně pak adventní věnec, na kterém se postupně rozsvěcují svíce dle adventní neděle.

Celou atmosféru dokončuje spousta drobných světýlek obklopujících stromy a další prvky na náměstí, ale především pak také projekce na okolní historické budovy. Na nich tak uvidíte sněžné vločky nebo třeba červeně vykreslený benediktinský kostel sv. Ignáce Loyoly s bílými okrasnými prvky jako jsou sobi či andělé.

 

 

Další náměstí, na které jsme zavítali, bylo náměstí Dunakapu. To bylo věnováno občerstvení, ale především obrovskému, krásně osvětlenému ruskému kolu. Za ním se schovával autodrom, ve kterém jsme se vyřádili a nabourali jsme úplně každého. Trochu nám tu chybělo nějaké to vánoční vystoupení a zpěv, ale trhy jsme navštívili v pátek a mám dojem, že za autodromem bylo nachystané pódium právě pro takovou akci. Jen nejspíše nebyl program během naší návštěvy.

Všude baňky, jehličnaté větvičky či celé stromy a barevná světýlka. To vše nezaměnitelně patří k Vánocům stejně jako svařené víno. Pokud se budete potulovat v uličkách mezi náměstími, dostane vás nejen výzdoba vánočními řetězy, ale také spousta dřevěných stánečků prodávající především nápoje. Do popředí se zde dostává svařené víno a pak také pálenky. Místní (i naše rodina) nám doporučili ochutnat barack palinku, což je meruňková pálenka – zdejší specialita, kterou potkáte na každém kroku. A pokud budete mít dost pití, narazíte zde také na spoustu jídla od klasického párku a vaflí, přes vánoční čokoládu, trdélník či kaštany.

 

 

Co náš ovšem potěšilo, byl stáneček Harley Davidson, který nás přitáhnul svoji atypickou hudbou pro zdejší vánoční atmosféru. A byli jsme moc rádi, že jsme se zde zastavili, protože právě tady vybírali na charitu za občerstvení. Letos se vybíralo na dětský domov a pak také pro jednu dívenku, aby mohla jet studovat do Ameriky. Hlavně jste ale také mohli přinést hračky pro děti z dětských domovů, což je škoda, že jsme nevěděli dříve. I tak jsme přispěli a s dobrým pocitem a svařeným vínem jsme se vydali hlouběji do ulic.

Poslední náměstí, které jsme objevili, bylo hned to naproti městského úřadu. Zde se prodávaly takové ty obvyklé věci jako teplé ponožky, šály a rukavice, vtipné zimní čepice, ale třeba i dřevěné věci jak do kuchyně, tak pro děti. Já jsem tady vypátrala medové výrobky, a nakonec jsem jako dárky na Vánoce nakoupila medy s příchutěmi, třeba med s citronem nebo med s ořechy.

 

Za mě jsou to opravdu veliké vánoční trhy roztahané do uliček se spoustou atrakcí pro děti. Trhy ale jistě dostanou páry či přátelé, kterým poskytnou výbornou atmosféru nad svařeným vínem s potulováním se mezi stánečky s jídlem a pitím. Přiznám se, že se mi těch stánečků pro nákup dárku zdálo méně, ačkoliv jsme nakoupili spoustu zajímavých a originálních věcí pod vánoční stromeček. Jen mi zde chybělo nějaké to typické maďarské koření, které bych na stáncích očekávala.

Zdroj mapy: mapy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *