Cretaquarium, kousek mořského světa na dosah ruky

Když jedete na dovolenou k moři, jistě vás nejednou napadlo, jak vlastně vypadá takový podmořský život. Proto bylo mojí jasnou volbou při návštěvě Kréty zamířit do zdejšího Cretaquaria.

Ve vzdálenosti 15 km od Heraklionu se nachází jedno kouzelné akvárium, ve kterém můžete nahlédnout pod hladinu Středomořského moře skrze 60 akvárií. Od těch nejmenších s drobnými rybkami až po ta největší s velkými scenériemi a hlavně žraloky s velkými zuby.

Žraločí akvárium je dominantou celého komplexu a zastavují se zde opravdu všichni vychutnat si ten zvláštní pocit mít tohle dravé monstrum na blízku. A nejen zde se můžete posadit na lavičku a kochat se úžasným výhledem na tyto podmořské tvory.

 

   

Mezi rybami sem tam spatříte i nějakou želvu. Zdejší akvárium slouží také jako záchranná stanice a právě za naší návštěvy zde byly dvě zraněné želvy. Jedna z nich po úrazu hlavy byla již opakovaně vypuštěna zpět do volné přírody, ale bohužel vždy skončila zpět na pláži slabá a s plným žaludkem plastů. Když koukáte do očí tomu tvorovi, který se nemůže vrátit zpět, protože se ohrožuje právě pojídáním plastů, ihned přehodnotíte svůj způsob života. Zkuste se zamyslet, jestli potřebujete brát v obchodě všechny ty sáčky – když klesne poptávka, klesne i produkce a vždy je potřeba začít u sebe.

Kromě žraloků, kteří jsou hlavní atrakcí, si třeba také užijete medúzy, sépii, chobotnici, perutýna, murény, sasanky nebo třeba rybí hrdiny z filmu Hledá se Nemo. Někde si otestujete i svůj bystrý zrak, když je předváděno výborné rybí maskování. Kromě akvárií také narazíte na spoustu vitrín seznamujících s dalším podmořským životem. U žraločího akcária nás pak zaujala mapa s kompletním přehledem žraloků a jejich výskytu ve světě, včetně vyobrazení všech čelistí v životní velikosti.

Celý komplex procházíte s audioprůvodcem a sluchátky v uších. Co mne opravdu překvapilo, tak to, že tento průvodce je v češtině. Prohlídka je tak výborná i pro ty, co neovládají cizí jazyk. U každého akvária máte čísla k jednotlivým rybkám a po zadání do audioprůvodce se vám přehrají zajímavosti z všedního dne těchto druhů.

Pokud přemýšlíte, kdy je nejvhodnější doba navštívit Cretaquarium, tak my se zde schovali před těmi největšími popoledními horky, kdy se slunit nemá. Celý komplex je výborně klimatizován, takže před vysokými teplotami se schováte doslova. Přes léto je ovšem otevřeno do 9h, takže se nebojte, že by nebyla možnost sem přijít až po odpoledním dovádění v moři. Jinak nechybí zde ani možnost zakoupit občerstvení či obchůdek s dárkovými předměty.

 

    

Důležité informace před návštěvou

Vstupné
Dospělí květen – září: 9€
Dospělí říjen – duben: 6€
Zlevněné: 6€
Audioprůvodce: 3€
Fotografování bez blesku povoleno, nezpoplatněno

Otevírací doba
Květen – září: denně 9:30-21:00
Říjen – duben: denně 9:30-17:00

Doprava
U komplexu máte možnost zdarma parkovat, ale předpokládám, že stejně jako my, dáte raději přednost autobusové dopravě. Autobusová spojení směrem na Heraklion či zpět bývají v rozmezí 20 minut, v zimě pak 30 minut. Autobusová zastávka bohužel není v těsné blízkosti Cretaquaria a budete se muset ještě projít přibližně 1km. Přiznám se, že prostředí na procházku to není zrovna optimální a cedulí je též trochu méně, ale podle mě se tu moc ztratit nedá. Další variantou jsou všudypřítomné taxi.

Pro více informací navštivte www.cretaquarium.gr

 

Ohlédnutí za návštěvou

Příjemně strávený čas s poznáváním podmořského života Středozemního moře a to vše s českým audioprůvodcem. Velmi jsem si to užila, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací, které mne mnohdy opravdu překvapily. Procházka akváriem je na hodinu určitě, podle vašeho tempa a počtu poslouchaných věcí se může doba i prodloužit. Přišlo mi, že převládají především pomenší akvária, ovšem velká akvária představovala příjemná a uklidňující místa s možnosti posezení u nich a kochání se. Jediné takové místo, kde se opravdu zastavíte všichni na nějaký čas, jsou žraloci. Prostory jsou klimatizovány!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *