Katalánský den lásky aneb zlý drak, udatný rytíř a zachráněna princezna
Hodně zemí, krajů či měst má nějakou tu svoji legendu o drakovi, který ohrožoval obyvatelstvo a nejinak je tomu i v Barceloně. Tady ovšem na rozdíl od jiných měst vznikl na základě legendy také jeden z nejkrásnějších svátků, jaké můžeme slavit – svátek oslavující lásku.
Legenda o sv. Jiřím
Jednoho dne se nedaleko Barcelony usadil drak na prameni a aby nepustošil zemi, vyžádal si pravidelné oběti. Draku tak byly posílány krásné panny, které měly uspokojit jeho hlad. Nakonec ovšem přišla řada i na královskou dceru, která měla být draku obětována za dobro říše. Jenže v tu chvíli se ve městě objevil i rytíř Jiří, který se rozhodl ze spárů draka princeznu vysvobodit. Hrdinně s drakem bojoval, až jej nakonec skolil a všude, kde na zem dopadla drakova krev, vyrostly a vykvetly rudé růže. Jiří jednu z nich utrhl a přinesl ji princezně. Ta mu na oplátku a s vděkem za záchranu věnovala knihu.
Den lásky v Barceloně
Tak jak my máme svůj 1. máj, tradiční český den lásky, kdy si páry věnují polibek pod rozkvetlou třešní, tak i Barcelona a Katalánsko mají svůj speciální svátek lásky. Ten se koná 23. dubna a je znám jako Den knihy a růže, kdy na počest legendy o sv. Jiřím muži darují květiny ženám a naopak ženy věnují knihu mužům. V tento den tak můžete zamířit na nejznámější ulici La Rambla, kde seženete jak květiny, tak knihy. Během tohoto dne také naleznete v mnohých knihkupectvích autorská čtení a setkání se spisovateli.
Drak a sv. Jiří ve městě
Sv. Jiří je patronem Katalánska a Barcelony, a tak není divu, když naleznete po městě celou řádků draků či samotného motivu souboje draka a sv. Jiří. Jsou na vývěsních štítech, v omítkách, ale i jako sochy. Pokud se vydáte po stopách umělců z přelomu 19. a 20. století, narazíte na prvního draka na vývěsním štítě při návštěvě kavárny 4 gats. Při procházce na Passeig de Gracia naleznete krásný motiv souboje na domě Casa Amatller.
Hned vedle něj se nachází Casa Batlló, budova vystavěná architektem Antoni Gaudím, která se nese celá v duchu legendy o sv. Jiřím. Znázorňuje dračí doupě, první dvě patra jsou obskládána kostmi obětovaných dívek a balkony nad nimi zobrazují jejich lebky. Samotný drak je pak celá střecha v netradičním tvaru zvířecího těla. Sv. Jiří je pak znázorněn věží, která symbolizuje kopí probodající draka (střechu). Dalšího Gaudího draka dokonce nejspíše znáte jako symbol Barcelony. Je jím socha ještěra v parku Güell, který sedí na prameni, tak jako drak v legendě. Sama si myslím, že to není jen tak nějaký ještěr, neboť Gaudí se rád inspiroval právě v této legendě.
Jak to bylo se sv. Jiřím doopravdy?
Legendy představují neuvěřitelné skutky výjimečných lidí, ale ne vždy vyprávějí ten opravdový příběh. Přeci jen skolení draka a záchrana princezny zní daleko romantičtěji než skutečný osud Jiřího. V roce 303 byl císařem vyhlášen hon na všechny křesťany. Pokud pozorně čtete moje články, určitě jste z tohoto období slyšeli i příběh o odvážné 13leté Eulálii. Jiří byl římským vojákem, který se měl účastnit tohoto honu, jenže on se místo toho přiznal ke své víře. Císař jej za to mučil a následně popravil, prý snad 23. dubna 303.
Samotné darování knihy je v legendě a tradici poměrně nové a vzniklo před necelou stovkou let, kdy byl na tento den ustanoven také Den knihy. Navíc na datum 23. 4. připadá také úmrtí dvou významných spisovatelů, a to Williama Shakespeara a Miguela de Cervantese Saavedra. Na základě toho vznikl v tento den Světový den knihy a autorského práva, kdy si můžete užívat nakupování knih a setkání se svými oblíbenými autory.
Na katalánský den lásky se mi zatím nepoštěstilo být v Barceloně, ale samotné město na mne touto legendo dýchalo každou chvilku a byl to pro mne neuvěřitelný zážitek. Čtvrť Barri Gotic, ulice La Rambla nebo díla od Antoni Gaudího, to jsou všechno místa, kde nějaký ten drak vykoukne, ať již skrze drobnou ozdůbku na zdi nebo rovnou celé sochy a budovy.
Barcelonu miluju!
To já také, už teď s přítelem víme, že se tam opět vrátíme 🙂