Jak jsme si v Barceloně vyrazili na procházku na kopec Montjuïc

Město Barcelona se nachází na rovince postupně přecházející ve Středozemní moře, a tak je na ni kouzelný výhled z jakéhokoliv výškového bodu. Jedním z nich je i kopec Montjuïc šplhající se do výšky 173m s rozmanitými turistickými možnostmi, od historie, přes sport či prostě jen relaxaci.

Nahoru se můžete dostat rozličnými způsoby, nejčastěji po svých, pokud si ovšem chcete trochu ušetřit nohy, můžete se nahoru nechat vyvézt lanovkou od stanice metra Paral-lel. Další variantou je lanovka z přístavu, která vám sice dopřeje parádní výhled, ale nevyveze vás až na vrcholek kopce. My jsme se rozhodli, že celý kopec nakonec zvládneme po svých a užijeme si příjemné procházky.

Na vrcholku kopce Montjuïc se nachází hrad, nebo spíše vojenská pevnost, se strategickým umístěním. Odtud jsou opravdu výborné výhledy do všech stran, což umožnilo v minulosti efektivní obranu. Historie hradu sahá až do 17. století, kdy o století později po velkých škodách byl přestavěn do dnešní podoby vojenské pevnosti. Ta za sebou nemá zrovna poklidnou minulost, prožila několik válek a sloužila také jako vězení pro politické vězně, kteří zde byli následně i popravováni. Dnes je ovšem jen připomínkou krvavé historie v podobě muzejního komplexu, neslouží již svému účelu a stává se cílem zvědavých turistů.

Castell de Montjuïc
www.ajuntament.barcelona.cat
Carretera de Montjuïc 66
Vstupné: základní 5€, zlevněné 3€
Vstup zdarma každou 1. neděli v měsíci a každou neděli po 15:00
Otevírací doba listopad-únor: po-ne 10:00-18:00
Otevírací doba březen-říjen: po-ne 10:00-20:00

 

 

My ovšem měli své plány a bylo potřeba je stihnout. Tak jsme se pouze poprocházeli okolo rozlehlé pevnosti, obdivovali výhledy na město, a také velká děla umístěná u vchodu. Dnes zdobí okolí pevnosti pestrobarevné květiny, které se snaží zpříjemnit atmosféru této vojenské budovy.

Pomalu jsme od pevnosti zamířili o něco níže, kde se nachází velký stadion Estadi Olímpic Lluís Companys. Ten byl zbudován již v roce 1929, avšak svůj největší vrchol zažil až v roce 1992, kdy se zde konaly letní olympijské hry. Dnes tuto událost připomíná také muzeum umístěné hned vedle stadionu, který je stále sportovně využíván a turistům přístupný.

Kousek za tímto sportovním muzeem se nachází další, tentokrát zaměřené na umění – Fundació Joan Miró a právě to se stalo naším cílem. Když už jsme s přítelem navštívili barcelonské muzeum věnované Pablu Picassu, rozhodla jsem se mu ukázat i další obdobný styl, tentokrát od Joana Miróa. Rozhodně nakoukněte na další místa, která dýchají umělci z přelomu 19. a 20. století.

Fundació Joan Miró
www.fmirobcn.org
Parc de Montjuïc
Vstupné: základní 13€, zlevněné 7€
Audioprůvodce: 5€
Otevírací doba listopad-březen: út-so 10:00-18:00, ne 10:00-15:00
Otevírací doba duben-říjen: út-so 10:00-20:00, ne 10:00-18:00

 

 

Odtud jsme si zkrátili cestu dolů skrze jedny z četných zahrad, které na tomto kopci najdete. Přiznám se, že kdybych věděla dříve, že jsou tak kouzelné, určitě bych si prošla i některé další. Různé hrátky s vodou, chodníčky, palmami i květinami. Světlá i stinná místa, kde můžete hledat úkryt před barcelonským sluncem (ačkoliv my ten den neměli štěstí na pěkné počasí).

Všude na úpatí kopce se nachází muzea, která jsou zlevněná nebo zdarma, pokud si pořídíte Barcelona Card. Minuli jsme tak Museu d’Arqueologia de Catalunya (zkráceně MAC, muzeum archeologie) nebo Museu Nacional d’Art de Catalunya (zkráceně MNAC, národní umělecké muzeum), ale vzhledem k pozdější době naší procházky jsme propásli hlavní otevírací dobu. Jednou, až se sem vrátíme, se rozhodně na Montjuïc a jeho muzea chci vrátit.

Museu d’Arqueologia de Catalunya
www.mac.cat
Passeig de Santa Madrona 39
Vstupné: základní 5.5€, snížené 4.5€
Otevírací doba: út-so 09:30-19:00, neděle 10:00-14:30

Museu Nacional d’Art de Catalunya
www.museunacional.cat
Palau Nacional, Parc de Montjuïc
Vstupné: základní 12€, audioprůvodce: 4€
Otevírací doba říjen-duben: út-so 10:00-18:00, ne 10:00-15:00
Otevírací doba květen-září: út-so 10:00-20:00, ne 10:00-15:00

 

   

Náš cíl byl ovšem trochu níže pod MNAC a právě díky tomu jsme měli procházku naplánovanou na pozdější odpoledne. Tím byla Font Màgica, tedy úžasná fontána, která se v určité dny a dobu spouští a předvede neuvěřitelnou podívanou a to nejen v rozličných sestavách stříkající vody, která rozehraje doslova hotové divadlo, ale také za doprovodu podbarvení vody světlem a hudby, ať již té klasické nebo moderní.

Přichází ovšem opravdu davy lidí, takže doporučuji tady být nejpozději hodinu předem. Nejhezčí místo je podle mě nad fontánou nad schodištěm na zídce. Je dobré si na tu zídku sednout, jinak někdo vleze před vás a udělá to, čímž vám zacloní výhled (na fotografiích pohled na fontánu shora). Při pohledu od fontány směrem k MNAC se mi zdálo, že nejvíce lidí se hromadilo na levé straně, právě kvůli umístění metra. Pokud tedy přijdete později, směřujte raději na pravou stranu.

Tohle je rozhodně něco, co vám doporučuji v Barceloně nevynechat, protože já sama se sem chci vrátit nejen kvůli katedrále La Sagrada Familia, ale právě díky této fontáně a neuvěřitelnému zážitku.

Font Màgica
Plaça de Carles Buïgas, 1
Spouštěcí doba duben-květen, říjen: čt-so 21:00-22:00
Spouštěcí doba červen-září: čt-ne 21:30-22:30
Spouštěcí doba listopad-březen: čt-so 20:00-21:00
Hudba a světelná show končí po 30 minutách představení v daných časech

 

   

A kam se v Barceloně podívat dál? Jistě nesmíte vynechat stavby od úžasného architekta Gaudího nebo se projít po kouzelné ulici La Rambla, která vás za doprovodu papouščího pokřikování schová pod korunami stromů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *