Užijte si Velké Karlovice z výšky, čekají na vás 3 rozhledny v okolí

Velké Karlovice jsou úchvatné místo s půvabnou historií i krajinou, kam se rádi vracíme. Letos jsme se proto vydali na průzkum zdejších hor a také nám neunikly 3 rozhledny, které nabízí úchvatná panoramata. Pojďte se inspirovat našimi výlety objevující Vsetínské vrchy, Beskydy a Javorníky.

Rozhledna Miloňová

Trasa: Mapy.cz
Vzdálenost: 7,6 km
Vrchol: Miloňová, 846 m n.m.

Tuto trasu mám ráda, je okružní a nejprve vás vezme nad Velké Karlovice s krásným výhledem do údolí a poté buď po zelené přímo k rozhledně a nebo když je mnoho bláta to můžete obejít po červené, která je z velké části vyasfaltovaná a tak se stává také výbornou trasou pro kola či kočárky. Dřevěná rozhledna postavená v roce 2012 na vás vykoukne mezi stromy. Její horní plošina vás vynese až nad zelené koruny s příjemným výhledem na Beskydy a lehce vykukující Velké Karlovice, které se táhnou přes údolí vytvořené Vsetínskou Bečvou.

Při své okružní trase dále po zelené naleznete dále od rozhledny na krásnou dřevěnou zvoničku za Miloňovou z roku 1928, která byla zasvěcena sv. Cyrilu a Metodějovi. Odtud také začínají drobná horská stavení, která vás průběžně budou doprovázet beskydskou krajinou.

Pohled na Velké Karlovice Rozhledna Miloňová Zvonička za Miloňovou Na rozhlednu Miloňová

Rozhledna Súkenická

Web: otevírací doba / vstupné
Trasa: Mapy.cz
Vzdálenost: 5,4 km
Vrchol: Čarták, 953 m n.m.

Pro vycházku na tuto rozhlednu doporučuji přiblížení autem (autobusem) do vísky Bumbálka, která se nachází na československých hranicích. Právě díky její pozici potkáte po cestě nejen spoustu dnešních hraničních kamenů, ale také jeden historický na vrcholu Trojačka (938 m n.m.). Kámen je čistě opracovaný, má tři strany a na nich objevíte tři názvy tehdejších území – Uhry, Karlovice a Morava-Ostravice s letopočtem 1906.

Nedaleko po tímto vrcholem se nachází pramen Vsetínské Bečvy a kolem něj se dostanete až k rozhledně Súkenická, která je mnohdy přezdívaná také Čarták podle vrcholu, na kterém byla v roce 1997 vystavěna. Ačkoliv vrchol Čarták pokrývají stromy, rozhledna umně vykukuje nad jejich špičky a přinese vám tak pohledy nejen na české Beskydy, ale na slovenské Malou a Velkou Fatru.

Rozhledna Súkenická má během letní sezóny otevírací dobu. Pokud se do ní netrefíte, můžete si sejít kousek dál do hotelu Súkenická, kde (dle informací od místních) by měly být k zapůjčení klíče od rozhledny. Bohužel v době naší návštěvy byl také hotel uzavřen a nám nezbylo nic jiného, než se kochat rozhlednou zespod.

O výhledy jsme ovšem nebyli ochuzení, protože se nám v určité míře otevřely z terasy u hotelu Súkenická a dále na svahu sjezdovky pod hotelem, která v té chvíli nebyla v provozu kvůli vládním nařízením. Můžete odtud sledovat Beskydy v jejich plné kráse. Poznáte pouhým pohledem Lysou horu s jejím nezaměnitelným vysílačem a Radhošť s kaplí sv. Cyrila a Metoděje? Naše kroky pokračovaly až do ski areálu Třeštík, kde jsme si dopřáli občerstvení u otevřeného okénka a zamířili jsme zpět na Bumbálku.

Na rozhlednu Súkenická Hraniční kámen u vrcholu Čarták Rozhledna Súkenická Ski areál Třeštík

Rozhledna Stratenec

Trasa: Mapy.cz
Vzdálenost: 9,2 km
Vrchol: Stratenec, 1055 m n.m.

V tomto výletu se dostaneme už přímo za slovenské hranice, ale jen kousek. Tentokrát doporučuji přiblížení do rekreační oblasti Kasárne. Překvapilo nás, jak modrá a žlutá turistická stezka protíná sjezdovky a my se touto cestou opravdu vydali, protože jsme se nechtěli brodit přes hluboký sníh – sjezdovky nebyly v provozu. Každopádně cestu si jde hezky střihnou podél chatek do kopce nahoru a napojit se na žlutou.

První kus cesty vás sice provede lesy, ale jakmile dorazíte na hřebenovku, otevře se vám spousta výhledů do krajiny, především tedy směrem na Beskydy. Teprve až dorazíte na vrchol Stratenec, na kterém je menší dřevěná rozhledna umístěna, podaří se vám přes vrcholy stromů nakouknout i na opačnou stranu na Slovensko.

Na Stratenci naleznete také tři kříže postavené v roce 1969, památník vzpomínající na osvobozování Velkých Karlovic během 2. světové války . Tři kříže právě z toho důvodu, že na Stratenci tehdy padli tři příslušníci čs. armádního sboru.

Trasu na rozhlednu si můžete ještě prodloužit do obou směrů, neboť leží mezi vrcholy Veľký Javorník (1072 m n.m.) a Malý Javorník (1019m n.m.) v CHKO Kysuce.

Javorníky Vrchol Stratenec, tři kříže Rozhledna Stratenec Rozhledna Stratenec

Velké Karlovice toho mají cestovatelům hodně o nabídnout, nezapomeňte tedy poodkrýt něco z historie Velkých Karlovic a pokud hledáte další zábavu, jistě vás bude zajímat těchto 10 tipů na výlety ve Velkých Karlovicích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *