Giganti doby ledové opět kráčejí po Zemi v unikátní výstavě

Rádi pátráte po minulosti blízké či daleké? Objevujete zapomenutý život, který byl na této Zemi? Putovní výstava Giganti doby ledové vám přesně tento zážitek může dopřát. Předvádí totiž modely zvířat neuvěřitelných rozměrů, která opravdu kdysi chodila po tomto světě.

Začátkem tohoto měsíce doputovala tato výstava také do Ostravy, kde na ni můžete zavítat až do 23. února 2020 v Trojhalí Karolina. Expozice nabízí 18 druhů vyhynulý tvorů a ke čtyřem z nich jsou doplněny zvlášť i modely kostry. Ke každému živočišnému druhu se zde pak nachází popisová tabule o jeho životě s doprovodnými ilustracemi, fotografiemi pozůstatků a doplněním, kdy se tento tvor naposledy pohyboval po Zemi.

Díky tomu, že tvorové jsou vyhotoveni dle doposud získaných vědeckých poznatků, můžete na vlastní kůži zjistit, jak velicí byli a jak vypadali. Pro nás to byl opravdu výborný zážitek, výstavu jsme si užili a to hlavně také díky tomu, že tvorové byli vyhotoveni tak, jako by se pohybovali ve svém přirozeném prostředí. Mnohdy jsme na výstavě narazili také na střet dvou druhů, kdy jsme hodnotili, kdo z nich mohl mít větší šanci na přežití.

Překvapilo mne, že kromě velmi dávných tvorů, kteří vyhynuli v řádu tisíců let zpět do minulosti, zde nalezneme i ty trochu novější. Výstava nám představila rovnou dva druhy, které vyhynuly sotva před pár stovkami let a nepřežily rozvoj lidstva. Kromě toho je zde také menší promluva o pokus vyšlechtění jednoho z nich zpět z aktuálně existujících podobných druhů.

Výstavu také doplňují tabule povídající o době ledové nebo televizní obrazovky, na jednéž z nich se pouští dokument ze života mamutů. Na kousek jsme se podívali, ale svým digitálním zpracováním nás nezaujal tolik jako samotná výstava.

Přiznám se, že vstup je trochu zmatečný, trošku jsme se prošli Trojhalím, než jsme objevili vchod na expozici. Na druhou stranu jsme si vybrali výborný čas. Na výstavu jsme se šli podívat ve všední den, večer po práci a byli jsme zde pouze my a ještě jeden pár. Jak jsme se zapovídali s pánem u pokladny, víkendy jsou přeplněné a plné dětí poletujících mezi modely. Zvažte tedy, kdy se půjdete na výstavu podívat.

Základní informace

Otevírací doba: denně 10:00 – 18:00
Vstupné: dospělí 150 Kč / zlevněné 90 Kč
Fotografování je možné zdarma

Více informací o výstavě na www.giganti.cz.

Jít či nejít? Za mne rozhodně ano, výstavu jsme si náramně užili. Mohli jsme si v reálném měřítku představit, jak byli tehdejší tvorové velcí a s čím museli soupeřit naši praprapra…předci. Bavily mne nachystané scenérie boje šelem s býložravci, stejně tak jako poučná stránka. Za mne si tu najde své jak malé dítě, tak zvědavý dospělí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *