Přiložit ruku mohl úplně každý, vždyť jsme sázeli stromy nové generace!
Není nic krásnějšího, než moci přiložit ruku k dílu a pomoci přírodě. A nemusí vás to stát ani korunu, protože v Den za obnovu lesa byla pořádána akce na zalesnění vybraných lokalit, kde jsme rozhodně nemohli chybět.
Sázíme lesy nové generace byla akce pořádaná Lesy ČR, kdy v každém z 13 krajů bylo určeno místo, kam se 19. října sešli lidé zasadit stromky. Samozřejmě bylo poskytnuto školení pro sázení, nářadí (tedy komě rukavic) a samotné sazenice. Tisíce lidí se tak rozhodly v tento den pro dobrovolnickou činnost, která pomůže kvalitně obnovit naše lesy.
My jsme se zúčastnili v Moravskoslezském kraji, kde se sadilo v Černém lese, v bývalé bažantnici u Šilheřovic. Dostali jsme celkově pět sazenic a sázely se tady listnáče, konkrétně tedy duby, buky, lípy, javory a habry na několika oplocených plochách.
Dozvěděli jsme se také několik zajímavostí, třeba o zdejším prostředí, kde listnáče byly zvoleny kvůli jílovitému podloží nebo i všeobecné perličky jako třeba oplocení školek, které na rovině dosahuje výšky 1,5 m, kdežto v horách ve svahu 1,8 m, aby se hůře z kopce přeskakovalo divoké zvěři.
Překvapilo mne, kolik lidí se akce zúčastnilo. Na sázení stromků se mnohdy stály fronty, takže jsme si to s přítelem hezky obešli a našli jsme školku, kde jsme mohli jít sázet téměř bez čekání.
Dostali jsme krumpáč, navlékli rukavice a pustili se do díla. Sadilo se podél natažených provázků vždy s metrovým rozestupem mezi stromky. Občas nám zavařily pařezy či pozůstatky kořenů. Samozřejmě jako správná ženská jsem se pustila do díla první a zasadila svůj první listnáč na této akci. Atmosféra byla opravdu báječná, s lidmi kolem se perfektně komunikovalo u práce, takže to rychle uběhlo. S Martinem jsme se prostřídali, ať si také něco zasadí a šli jsme obhlídnout i zdejší doprovodný program.
Moc se nám líbila lesní školka pro děti, kde se učily rozeznávat stromy a zvířata a hrály rozličné hry. Pro dospělé zde pak byla možnost zastřílet si ze vzduchovky na cíl nebo zjistit zajímavé informace o tom, jak se v lese měří stromy a počítá se objem dřeva v lese.
O kus dál byly také stroje využívané pro manipulaci dřeva v lese a samozřejmě se ukázal i tradiční svoz dřeva pomocí koňské síly. Na stroje jste si mohli vylézt, prohlédnout si je a prozkoumat. V každou celou hodinu pak probíhaly živé ukázky funkčnosti v rukou odborníků, kteří nakládali a zase složili připravené dřevo. Překvapilo nás, jak moc si dokážou lesnické stroje poradit se složitějším terénem a horskými svahy, jak moc dokážou vyklonit kola do potřebných úhlů.
Ve všech lokalitách pak měly být přítomny i významné osobnosti České republiky. Přiznám se, že my jsme po nich nepátrali, protože naše priority na této akci byly trošku jiné. Ale třeba zrovna tohle bude pro vás ta důležitá informace, která vás při další podobné akci zvedne ze židlí a přiložit ruku k dílu. Vždyť stromy jsou velmi důležitým prvkem přírody, bez kterého bychom tady nebyli, tak proč nepomoci s jejich obnovou?