Objevte nově otevřený zámek Nová Horka

Ačkoliv sloužil zámeček donedávna jako sociální ústav, nakonec jej jeho historická hodnota přihodila do rukou památkářů. Nyní sem míří spousta zvědavých návštěvníků, kteří budou moci poprvé vkročit do budovy, která doposud nebyla zpřístupněna veřejnosti. A ani já jsem si nemohla nechat ujít tento nový objekt v mém okolí.

Kde se vzal, tu se vzal zámek Nová Horka

Jedná se o malý zámeček z poloviny 18. století, který si nechal postavit Karel Josef Vetter z Lilie. Lilie je také symbolem tohoto rodu, který se jim vetknul i do erbu, proto po celém zámku naleznete tuto květinu v drobných dekorech nábytku. Při otevření je budova dokonce celá uvnitř dekorována vázami s živými liliemi.

Tento půvabný jednopatrový zámek původně v barokním stylu získal novogotický vzhled při přestavbě v 19. století. Ačkoliv do života rodu Vetterů zasáhly mnohé události jako války či nedostatek financí, samotný zámek pak uchvátil také požár, dokázali si tento objekt po celou dobu udržet,. Ten se stal jejich hlavním sídlem na dlouhých 300 let, tedy až do Benešových dekretů.

Zámek Nová Horka byl v roce 1945 zkonfiskován a dále využíván jako dětský domov či domov důchodců. O desítku let později se ovšem ustálil jako ústav pro mentálně postižené ženy a fungoval tak až do nedalekých let. V roce 2016 byl krajem převeden do rukou Muzea Novojičínského, neboť zdejší zdravotnické služby se zdály již zastaralé. A právě nadcházející roky byly plně využity na obnovu celého objektu, kdy 27. září 2020 mohl být zámek představen široké veřejnosti.

Zámek Nová Horka Zámek Nová Horka

Věděli jste, že zámek můžete navštívit do konce října zdarma díky akci Objevuj Moravskoslezský kraj zdarma?

Malý zámek plný bohatství

Je to opravdu krátká chvíle, co sem mohou zvědaví návštěvníci nakouknout, a tak průvodkyně působí ještě nevybroušeně a v zámečku strávíme více času procházením a prohlížením zachovalých objektů, než-li samotným výkladem. Celková prohlídka trvala 30 minut a provede vás přízemím včetně zámecké kaple.

Zajímavým prvkem celé budovy jsou jistě zachovalé fresky, především ty v prvním velkém sále sala terrena, do kterého vkročíte. Původní výmalba zdatně restaurovaná vás obklopí na všech stěnách i stropě. Výjevy zobrazující pět smyslů, čtvero ročních období a také jednotlivé živly, vás na první pohled uchvátí.

Zámek Nová Horka Sala terrena

Jinak je zámek Nová Horka koncipován spíše jako muzeum, neboť jednotlivé místnosti nejsou vystavěny v duchu jejich předchozí funkčnosti, nýbrž zde naleznete podstavce či vitríny s objekty a předměty, společně se štítky prozrazující jejích staří, původ, význam či výrobu.

Zajímavostí je pak zdejší knihovna, která byla naštěstí v 19. století uchráněna zdejšímu požáru a čekala dlouhá léta na navrácení zpět na své původní místo, v poslední řadě v depozitáři Muzea Novojičínského. Během svého průchodu zámkem můžete ve vitrínách nakouknout hned do několika svazků od těch naučných, až po náboženské texty.

Součástí zámku je také kaple Nalezení sv. Kříže, která zde vykvetla počátkem 18. století. Ačkoliv původní výzdobu uchvátil požár, přeci jen zde naleznete novější oltář z 19. století. Zajímavostí je také barokní oltář ze zámku v Odrách, který vyhořel a následně musel být srovnán se zemí. Tento oltář se z něj povedlo zachovat a je tak připomínkou svého předchozího umístění.

Sbírka zámeckých knih Zámecká knihovna Intarzie Zdobené zrcadlo

Není zámku bez zahrady

Kolem zámku se rozléhají menší zelené zahrady ukrývající alej, spoustu starých stromů včetně 400 let starého dubu. Ačkoliv ne všechny chodníčky jsou dnes upraveny pro veřejnost a napůl bojují s divokostí přírody, přeci jen procházka v tomto prostředí vás přenese do jiných časů. Zásluhu na tom má také zeď obíhající zdejší pozemek, na níž v mnoha částech spatříte nádherné sochy. Zámecká zahrada v duchu anglického parku jako by vyzývala k příjemným, romantickým procházkám.

Zámecký park Zámecký park

Informace před návštěvou

Zámek Nová Horka
www.muzeumnj.cz
Nová Horka 22, Studénka

Informace jsou aktuální k 3.10.2020, vstupné a otevírací dobu berte orientačně a ověřte na oficiálních stránkách výše.

Otevírací doba: Út-ne 9:00-12:00, 13:00-17:00
Začátky komentovaných prohlídek: 9:15, 10:15, 11:15, 13:15, 14:15, 15:15 hod.
Vstupné: Prozatím zdarma

U zámku schází oficiální parkování, všichni si ovšem stoupali podél zámecké zdi, kde je dostatek místa. Přijet můžete také autobusem na zastávku Studénka, Nová Horka, odkud je zámek vzdálen pěšky 3 minuty. Jestliže chcete návštěvu zámku spojit také s procházkou, můžete dojet vlakem na stanici Studénka, odkud hodinovou procházkou (cca 5km, po žluté a dále po NS Kotvice) kolem přírodní rezervace Kotvice se dostanete až do vašeho cíle.

Kaple Nalezení sv. Kříže Křesťanská obřadní roucha

Pokud se vydáte na zámek Nová Horka běhelem jara a léta, vyražte na kole a projeďte se po CHKO Poodří třeba do Jistebníku (11 km), kde na vás čekají čapí hnízda, třeba budou zrovna obsazena. Nedaleko se také nachází Nový Jičín (22 km) s krásným historickým centrem, Štramberk (14 km) se zajímavým hradem Štramberská trúba či Kopřivnice (15 km) s technickým muzeem Tatra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *