Bitva u Slavkova na vlastní kůži v podobě velkolepé historické ukázky

Dne 30. listopadu se poblíž vísky Tvarožná pod kopcem Santon sešli všichni milovníci historie. Tak jako každý rok se totiž letos k výročí bitvy Tří císařů u Slavkova konala rekonstrukce bitevní události. I tentokrát byla vybrána jedna část zdokumentované bitvy, tentokrát ukázka navazující na tu z minulého roku.

Přes 1000 dobově oblečených vojáků, včetně několik desítek koní a děl se tak pustili do poměřování sil dle historicky daného scénáře. Kostýmy jsou vyvedené do nejmenšího detailu, celé skupiny vypadají, že k sobě patří a vše je opravdu na profesionální úrovni. Každoročně se na tuto událost sjíždějí tito lidé v dobových kostýmech nejen z České republiky, ale i z dalších zemí, a to třeba včetně Francie. Jak jinak než vítězná francouzská armáda byla pod vedením amerického herce Marka Schneidera, který se v posledních ročnících vžívá do role Napoleona.

Velké pole, předem ohraničené, již hodinu před samotnou ukázkou začali obklopovat návštěvníci. V jednom z rohů byla také připravena speciální tribuna pro VIP návštěvníky – akce byla zdarma, ale za vstup na tribunu jste si museli připlatit. Vzhledem k průběhu bitvy ovšem musím naznat, že jsem určitě viděla lépe než ti na tribuně, protože jsme stáli zhruba v polovině strany vyhrazeného pole. Bitva se odehrávala spíše uprostřed a až na závěr se vojáci stahovali k tribuně. Celá ukázka trvala přibližně hodinu a půl a byla jedinečnou ukázkou šermířských, palebných a jezdeckých dovedností.

Nepostřehla jsem, zda to bylo po celém areálu, ale poblíž tribuny se nacházely reproduktory. Bitevní ukázku tak doprovázela hudba vhodně navozující atmosféru a ve určitých okamžicích se ozval komentátor. Ten nejenže komentoval dění na bitevním poli, ale to vše také prokládal zajímavými informacemi od těch nejzákladnějších – jak např. rozpoznáme vojáky jednotlivých armád, až po ty zajímavější jako druhy vojáků a jejich účel.
Kromě hlavního programu jste se tady mohli také občerstvit. My jsme zde byli o dvě hodiny dříve, takže žebra, bůček a svařák se nám nevyhnuly. Potěšilo mne, že svařák roznášeli a nabízeli i v průběhu bitvy, protože bylo opravdu sychravo a stát 1,5 h na místě není nic zahřívajícího.

Bitva u Slavkova, bitva tří císařů, bitva u Austerlitz… to jsou názvy, které směřují k zásadní historické události v roce 1805. Napoleonské války, které zasáhly celou Evropu, dorazily také na naše území. Právě u nás se na Prackém kopci srazily ve válečné vřavě tři armády, na jedné straně francouzská a na druhé stráně ruští a rakouští spojenci. Ačkoliv se bitva neodehrála přímo u Slavkova, přesto je po něm pojmenovaná a nutno podotknout, že právě na slavkovském zámku samotný Napoleon strávil jednu noc po těchto událostech.

Fotogalerie z rekonstrukce bitvy

 

K letošnímu výročí také vyšla speciální kniha do kapsy s názvem Bitva u Slavkova od Jakuba Samka a Dalibora Gregora, napůl česká, napůl anglická, která reflektuje dění v Bitvě tří císařů. Publikaci doplňují nádherné fotografie zachycené právě v každoročních rekonstrukcích. Kniha mne překvapila svojí symbolickou cenou 160 Kč, takže ji mám už doma na poličce a k dalšímu ročníku této události budu již plně informovaná o tehdejší situaci.

Kromě rekonstrukce bitvy naleznete každoročně spoustu dalších aktivit a programu v okolních vesnicích a městech. Já s rodinou vždy jezdila do Slavkova u Brna, kde v této době probíhá jarmark. Ráda tam zavítám právě k slavkovskému zámku, kde se nachází stánky s rukodělnými výrobky a tradičními řemesly. Kromě toho jsme vždy jezdili až na večer, protože kolem 8 hodiny prochází vojska tří armád městem v dlouhém průvodu směrem na slavkovský zámek a večer vždy zakončil slavnostní ohňostroj. Ten jsme si ale letos nechali ujít, protože jsme dost promrzli na samotné rekonstrukci bitvy u Tvarožné.

Pro podrobnější informace k dalšímu ročníku navštivte stránky www.1805.cz.

A kam dál? Nezapomeňte nakouknout do Slavkova u Brna na zdejší kouzelný zámek s rozsáhlým parkem. Nachází se zde také golfové hřiště, ale hlavně je zámecká zahrada místem dalších zajímavých událostí, jako je třeba výstava veteránů (historických vozidel). Neváhejte také zajet na Mohylu míru, památník věnovaný bitvě u Slavkova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *